کد خبر: 508913 A

حسین امیرعبداللهیان:

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل با بیان اینکه فرسایشی کردن بحران‌های منطقه از جمله تداوم تجاوز علیه یمن و تهدید کردن سوریه به حمله نظامی با هدف فروش سلاح بیشتر به منطقه است، تاکید کرد: انتخاب و اراده ملت سوریه تنها راه تعیین‌کننده سرنوشت نهایی سوریه خواهد بود.

به گزارش ایلنا، حسین امیرعبداللهیان در دیدار با عدنان محمود سفیر سوریه در تهران، روابط جمهوری اسلامی ایران با سوریه را روابط راهبردی و ممتاز خواند و گفت: سوریه در خط مقدم مقاومت علیه رژیم صهیونیستی و مبارزه با تروریسم نقش افتخارآفرینی را در تاریخ معاصر منطقه ایفا کرده که مایه مباهات است. 

او با اشاره به اهمیت رفت و آمدهای پارلمانی اظهار داشت: دیدار و مذاکرات مقامات پارلمانی تهران - دمشق با اهتمام ویژه‌ای از سوی دو کشور جریان دارد و به زودی هیات‌های پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی سوریه با هم دیدار خواهند کرد. 

دستیار ویژه رییس مجلس که در این دیدار در جریان برنامه جامع کمک‌رسانی دولت سوریه به مردم در سراسر این کشور قرار گرفت و اقدامات دمشق در دو مسیر مبارزه با تروریسم و تمرکز بر راه حل سیاسی را ستود.  

امیرعبداللهیان با اشاره بر مواضع مشترک تهران و مسکو، تداوم همکاری‌های تهران – مسکو و سوریه در کمک به سوریه را مورد تاکید قرار داد. 

او با اشاره به اینکه بازتعریف پرونده سوریه در کاخ سفید در شرایط کنونی حاکی از تغییر تاکتیک و نه تغییر در اهداف دشمنان سوریه است، گفت: از ابتدای بحران سوریه حذف رییس جمهور قانونی، بشار اسد، هدف و اولویت اول دشمنان سوریه بوده است. 

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل افزود: علیرغم این خواسته، ‌انتخاب و اراده ملت سوریه تنها راه تعیینإ‌کننده سرنوشت نهایی سوریه خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این بحران بر گفت‌وگو و مذاکره سیاسی تاکید داشته است. 

امیرعبداللهیان هرگونه بهانه‌جویی بی‌اساس آمریکا - عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی را در ترغیب آمریکا بر توسل به زور، اقدامی نسنجیده، شتابزده و تشویق‌کننده تروریست‌ها خواند. 

او در رابطه با نقش‌آفرینی محور آمریکا و رژیم صهیونیستی در بحران‌های موجود در منطقه گفت: فرسایشی کردن بحران‌های منطقه از جمله تداوم تجاوز علیه یمن، تهدید کردن سوریه به حمله نظامی و تداوم تنش در روابط ریاض-دوحه، با هدف فروش سلاح بیشتر به منطقه است. 

عدنان محمود، سفیر سوریه در تهران نیز در این دیدار با اشاره به روند رو به رشد همکاری‌های ایران و سوریه گفت: ایران در منطقه جایگاه بسیار مهمی دارد و نقش جمهوری اسلامی ایران در منطقه انکارناپذیر است. 

او افزود: هدف امریکا و غرب دور کردن نقش و نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه است که تصمیمات مقتدرانه و حکیمانه رهبری جمهوری اسلامی ایران، این هدف را خنثی ساخته است. 

عدنان محمود ضمن تجلیل از حمایت‌های دولت و ملت ایران از سوریه، با اشاره به اینکه موضع دمشق و تهران در رابطه با بسیاری از تحولات منطقه‌ای به هم نزدیک است گفت: جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در مبارزه با تروریسم در سوریه و منطقه داشته و دارد. 

او با اشاره به ظرفیت‌های موجود استراتژیک در جمهوری اسلامی ایران و سوریه، همکاری‌های همه‌جانبه سیاسی، اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و پارلمانی دو کشور را مهم و حائز اهمیت خواند. 

سفیر سوریه در پایان با اشاره به تحولات سوریه، یمن، بحرین و لیبی بیان کرد: سوریه از راه حل سیاسی و گفت‌وگو برای کمک به حل بحران‌های منطقه‌ای حمایت می‌کند.

او افزود: راهبرد مشترک و تداوم مشورت‌های سه‌جانبه تهران – دمشق- مسکو، در کمک به حل بحران و تحقق منافع مشترک، سازنده و ضروریست. 

حسین امیرعبداللهیان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر