کد خبر: 514376 A

دادستان عمومی و انقلاب یزد:

دادستان عمومی و انقلاب یزد بر ضرورت نظارت بیشتر بر بافت تاریخی این شهر تاکید کرد و گفت: باید برخورد با جرایم ارتکابی در حوزه میراث فرهنگی با اهتمام و جدیت دنبال شود.

به گزارش ایلنا، علی اکبر شمس با اشاره به ثبت جهانی یزد اظهار داشت: با توجه به اینکه یگان حفاظت از میراث فرهنگی به تنهایی قادر به تامین و حفظ میراث تاریخی شهر نیست، باید با همکاری فرماندهی انتظامی شهرستان یزد و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برخورد با جرائم ارتکابی در حوزه میراث فرهنگی با اهتمام و جدیت دنبال شود. 

این مقام قضایی بر ضرورت حفظ بافت تاریخی شهر یزد از هرگونه تجاوز، تخریب، ساخت و ساز غیرمجاز و حفاری غیرمجاز تأکید و تصریح کرد: طبق ماده ۴۴ قانون آیین دادرسی کیفری آنچه که به عنوان جرم مشهود ارتکاب می‌یابد، لازم است یگان حفاظت، حسب وظیفه قانونی خود عمل کرده و آلات و ادوات ارتکاب جرائم در حوزه میراث فرهنگی را جمع‌آوری کند. 

او افزود: در صورت حضور متهم نیز باید با هماهنگی قاضی کشیک، اقدام قانونی معمول و گزارش لازم به دادسرا اعلام شود. 

دادستان عمومی و انقلاب یزد گفت: چنانچه جرائم مورد اشاره غیرمشهود بود و وسایل ارتکاب جرم در محل مشاهده شد، وسایل توقیف و مستندسازی و تهیه گزارش جهت سایر مراتب قانونی به دادسرا ارسال شود. 

شمس یادآور شد: ورود به محل در این گونه جرائم مستلزم دستور قضایی موردی و خاص است که باید طی هماهنگی با مقامات قضایی اخذ شود. 

او حضور به موقع و انجام اقدامات قانونی در اسرع وقت در برخورد با متخلفان عرصه میراث فرهنگی را موثر در پیشگیری از وقوع جرم دانست و خاطرنشان کرد با توجه به اینکه حضور به موقع در‌‌ همان ابتدای اقدامات خلاف قانون و جلوگیری از آن در پیشگیری از وقوع جرم نقش به سزایی دارد، باید تلاش شود با هرگونه تجاوز و تعدی از‌‌ همان ابتدا برخورد قانونی صورت پذیرد.

دادستان یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر