کد خبر: 514720 A

در دیدار فرستاده ویژه چین مطرح شد:

فرستاده ویژه چین در امور سوریه امروز با مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه دیدار کرد.

به گزارش ایلنا، در این دیدار، شیه شیائو یان ضمن حمایت چین از استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه بر مواضع قاطع کشورش در مبارزه علیه افراط‌گرایی در جهان تاکید کرده و هرگونه مداخله خارجی در امور دیگر کشور‌ها را محکوم کرد. 

او با اشاره به سابقه روابط خوب و طولانی چین با جمهوری اسلامی ایران و سوریه، آمادگی کشورش را برای همکاری موثر در مبارزه با تروریسم اعلام کرد و اظهار داشت: از نظر چین تنها راه‌حل بحران در سوریه، راه‌حل سیاسی و گفت‌وگوهای سوری ـ سوری است و چین از این امر حمایت می‌کند. 

طرف چینی هم‌چنین از ابتکارات سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در آستانه و کمک به کاهش خشونت‌ها استقبال و خاطرنشان کرد: چین آماده ارائه کمک‌های لازم برای تقویت آتش بس در سوریه است. 

محمد ایرانی نیز در این دیدار با تاکید بر اشتراک مواضع ایران و چین در قبال تحولات جاری در سوریه، بر ضرورت تداوم مشورت‌های دو کشور برای کمک به خاتمه بحران جاری و همچنین کمک به مردم این کشور در روند بازسازی سوریه تاکید کرد. 

او همچنین از آمادگی دولت چین برای کمک به روند گفت‌وگوهای آستانه استقبال کرده و بر ضرورت تلاش همه کشورهای جهان برای پایان دادن به مصائب مردم سوریه تاکید کرد. 

این دومین سفر نماینده ویژه چین در امور سوریه به ایران و در پاسخ به سفر آقای ایرانی در اسفند ۹۵ به پکن است.

 

ایران و چین محمد ایرانی روابط ایران و چین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر