کد خبر: 522313 A

ادعای جدید ترامپ؛

ترامپ روز پنجشنبه اعلام کرد که باور نمی‌کند ایران به تعهداتش در برجام پایبند مانده باشد.

به گزارش ایلنا به نقل از «سی بی‌اس نیوز»، ترامپ روز پنجشنبه اعلام کرد که باور نمی‌کند ایران به تعهداتش در برجام پایبند مانده باشد. این اظهارات چند هفته بعد از تایید پایبندی ایران به برجام توسط دولت ترامپ مطرح شده است. 

بر اساس این گزارش ترامپ مدعی شده که اگر ایران به تعهداتش پایبند نباشد اتفاقات مهمی خواهد افتاد .

او ادعا کرد: «من فکر نمی‌کنم آن‌ها (ایران) به روح توافق پایبند بوده باشند. اوباما آگاهانه به آن‌ها ۱۵۰ میلیارد دلار داد. درک این مساله خیلی سخت است اما این تصمیمی بود که اوباما گرفت. به نظرمن این یک توافق وحشتناک است. اما ایرانی‌ها به آن پایبند نبوده‌اند؛ به طور ویژه به روح برجام پایبند نبوده‌اند. »

ترامپ بار‌ها پیشینیان خود را برای امضای برجام محکوم کرده بود و وعده پاره کردن برجام و یا بازنگری در آن را داده بود. 

او در یک همایش سیاسی در ۹ سپتامبر ۲۰۱۵ گفته بود اگر این توافق پیروز شود، به طور کامل توافق متفاوتی خواهد بود.

با این حال ترامپ تا به حال موفق به بازنگری و مذاکره مجدد درباره برجام نشده است. او اخیرا لایحه تحریم‌های جدید ایران، روسیه و کره شمالی را امضا و به قانون تبدیل کرده است. ترامپ مدعی است که  هدف این قانون برنامه موشکی ایران است و چندی پیش نیز پایبندی ایران به برجام را تایید کرده است. 

با همه این‌ها ترامپ قانون جدید کسب و کار‌ها و افراد و شرکت‌هایی که با ایران رابطه تجاری دارند را تحت تحریم قرار داده‌ است. 

«اسرائیل نشنال‌نیوز» هم در همین رابطه اظهارات ظریف در توییتر را مورد توجه قرار داد. 

ظریف در توییتر خود گفته بود: «ترامپ برای اینکه منزوی نشود، می‌کوشد ایران را (به علت خروج از برجام) مقصر جلوه دهد. این امر، سوء نیت را در کنار نقض روح و متن برجام توسط آمریکا نشان می‌دهد.»

در این گزارش گفته شده ترامپ بار‌ها توافق هسته‌ای را در طول تبلیغات انتخاباتی بد‌ترین توافق تاریخ خوانده بود. چند هفته پیش نیز ترامپ ایران را تهدید کرده بود که به برحام پایبند باشد وگرنه مشکلات بسیار بدی برای تهران ایجاد خواهد شد. 

این رسانه اسرائیلی نوشت: ایران در پی امضای قانون تحریم‌ها وعده داد که اقدام مناسب و متقابلی انجام خواهد داد.

توییتر توافق هسته‌ای دونالد ترامپ برجام سی بی اس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر