کد خبر: 533104 A

بر اساس آخرین گزارش دادستان پرونده رضا ضراب؛

دادگاه محلی منهتن روز گذشته وزیر سابق اقتصاد ترکیه را به دادن ده‌ها میلیون دلار رشوه به صورت نقدی و طلا و جواهر برای پوشش و تسهیل روند معاملات مالی با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم کرد.

 به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، دادستان آمریکا دستیاران سابق ارشد رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه را به دلیل «همکاری محرمانه برای دور زدن تحریم‌های ایران» محکوم کرد.

دادگاه محلی  منهتن روز گذشته محمد ظفر کاغلیان وزیر سابق اقتصاد ترکیه را به  دادن ده‌ها میلیون دلار رشوه به صورت نقدی و طلا و جواهر برای پوشش و تسهیل روند معاملات مالی  با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم کرد.

بر اساس این گزارش، این پرونده ادامه پرونده رضا ضراب تاجر ایرانی - ترکیه‌ای است که سال گذشته در نیویورک به اتهام کمک به دور زدن تحریم‌ها توسط ایران و نقل و انتقالات ملی به صورت ارز و طلا دستگیر شده بود.

دادستان محلی آمریکا مدعی شد که بازرسی‌های این پرونده مشخص کرده که «برخی مقام‌های ترکیه و ایران در این جرائم دست داشته‌اند». وکیل رضا ضراب به دنبال حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک پرونده است و اردوغان درخواست تجدید نظر شخصی از جانب ضراب در سفر اخیرش به کاخ سفید را داشته است. 

از جمله اسامی‌ که در آخرین محکومیت، نام آنها دیده می‌شود سلیمان اصلان رییس بانک دولتی ترکیه و همچنین لوانت بالکان و محمد هاکان آتیلا معاونان او هستند. آنها نیز به اتهام رشوه و استفاده از بانک برای تسهیل و پوشش معاملات ایران محکوم شده‌اند. بسیاری از کارمندان ضراب و همکاران او نیز در این پرونده محکوم شده‌اند.

ضراب و آتیلا در نیویورک دستگیر و دادگاه آنها در تاریخ ۳۰ اکتبر آغاز خواهد شد. دیگر مقام‌های ترکیه که نام آنها در پرونده برده شده است، همچنان در حال بررسی‌های تکمیلی هستند.

به گزارش بلومبرگ، وزیر سابق ترکیه و مدیران ارشد هالک بانک ترکیه از جمله متهمان پرونده دور زدن تحریم های مالی ایران و سسیتم های ملی آمریکا به نفع ایران هستند.

بر اساس این گزارش روز چهارشنبه در کیفرخواست جدید توسط دادستان فدرال آمریکا علیه رضا ضراب تاجر ایرانی- ترکیه ای بازداشت شده در آمریکا و محمد هاکان آتیلا، مدیر عامل هالک بانک ترکیه قرار دادگاه آنها برای ۳۰ اکتبر گذاشته شد.

در مجموع نام ۹ نفر متهم به تسهیل امور مالی ایران در سیستم‌های مالی آمریکا در دوران تحریم‌ها علیه این کشور در پرونده برده شده است.

به گزارش این پایگاه خبری، ترکیه به دادستان آمریکایی از طریق کانال‌های دیپلماتیک اعتراض کرده است. سال گذشته ضراب، رودی جولانی را مسئول گفت‌وگو با ترامپ برای تخفیف در پرونده خود کرده بود. جولیانی در ترکیه با رجب طیب اردوغان در این زمینه گفت‌وگو داشته است.

بر اساس این گزارش بخش‌هایی از این پرونده با رسوایی رشوه‌ای که دولت اردوغان را سال گذشته درگیر خود کرده بود و در نتیجه این رسوایی، صدها نفر از مقام‌های دولت کنار گذاشته شدند نیز در ارتباط است.  اتهام‌های جدید اسرار محوری این پرونده را توضیح می‌دهد؛ اینکه ضراب ۳۳ ساله چگونه در زمان بازداشت خود همچنان عملیات‌های پول‌شویی را برای ایران با موفقیت انجام می‌داده است.

به گفته بازپرس این پرونده، وزیر سابق اقتصاد ترکیه و نماینده سابق مجلس این کشور به مدیران هالک بانک کمک می‌کرد تا مبادلات مالی را انجام دهند. او ده‌ها میلیون دلار به صورت نقدی یا به صورت شمش طلا برای تسهیل مبادلات مالی برای ایران جابه جا کرده است و همه این عملیات‌ها دور از چشم آمریکا و به طور پنهانی انجام شده است.

 

 

 

 

رویترز محاکمه رضا ضراب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر