کد خبر: 537255 A

فرانسه بار دیگر با دفاع از توافق هسته‌ای با ایران، پیشنهاد کرد گفت‌وگوهایی برای تقویت برجام پس از پایان دوره آن در سال ۲۰۲۵ صورت گیرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «ژان ایو لودریان» وزیرخارجه فرانسه، دوشنبه‌ شب که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن می‌گفت، تاکید کرد که مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای با ایران باید تقویت شود و بازه زمانی پس از سال ۲۰۲۵ را نیز در بر گیرد.

ژان ایو لودریان اظهار داشت، شکست توافق هسته‌ای می‌تواند منجر به آن شود که کشورهای همسایه ایران نیز به تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای اقدام کنند.

وزیر خارجه فرانسه گفت: «در زمانی که ما شاهد افزایش تنش با کره‌شمالی هستیم، می‌باید سیاست دفاع از برجام را تقویت کنیم.»

وی در عین حال افزود که او تلاش خواهد کرد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا را به پایبندی به توافق هسته‌ای پایبند کند. توافقی که می‌بایست حتی پس از پایان دوره ده‌ساله آن نیز ادامه یابد.

طبق این گزارش، متحدان اصلی آمریکا نسبت به سیاست احتمالی ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای با ایران ابراز نگرانی می‌کنند. ترامپ اعلام کرده است که در ماه اکتبر مواضع صریح خود را در قبال برجام به شکل رسمی اعلام خواهد کرد.

دونالد ترامپ برخلاف «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، با توافق هسته‌ای بارها مخالفت کرده و مدعی است که برجام برای ایران امکان تولید جنگ‌افزار هسته‌ای را فراهم می‌کند.

توافق هسته‌ای توافق هسته‌ای با ایران برجام وزیر خارجه فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر