کد خبر: 539039 A

سیدحسین موسویان:

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دولت اصلاحات تاکید کرد: آمریکا مدعی است که ایران ناقض توافق است. در حالی که قاضی برجام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و نه آمریکا یا دولت ترامپ.

به گزارش ایلنا، سید حسین موسویان در مصاحبه با شبکه خبری ریل نیوز آمریکا در پاسخ به این سوال که ترامپ در سخنرانی سازمان ملل خود، برجام را محکوم کرد و اتهامات زیادی به ایران زد و روحانی هم پاسخ داد. نظر شما در مورد اظهارات روحانی چیست؟ گفت: اکنون جامعه جهانی درک خوبی از زبان ترامپ دارد. زبان ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل، زبان زور و تهدید و تحقیر و تقابل و جنگ بود.

زبان و پیام روحانی دعوت به صلح و همکاری و گفت‌وگو بود

وی با اشاره به سخنرانی روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: متقابلا زبان و پیام روحانی دعوت به صلح و همکاری و گفت‌وگو بود. روحانی جامعه جهانی را به همکاری و اتحاد برای مبارزه با تروریست دعوت کرد و آمریکا را مسئول و دخیل در ایجاد بحران‌های منطقه همچون عراق و افغانستان و گسترش تروریسم خواند.

سیاست آمریکا در دوره دولت ترامپ تشدید تهدید و تقابل است

پژوهشگر دانشگاه پرینستون آمریکا ادامه داد: حرف روحانی این بود که بحران‌های منطقه همچون سوریه و یمن راه‌حل نظامی ندارد و صرفا از دیپلماسی و همکاری می‌توان بحران‌ها را مدیریت کرد در حالی که سیاست آمریکا در دوره دولت ترامپ تشدید تهدید و تقابل است.

روحانی هیچگاه باج به آمریکا نخواهد داد

موسویان با بیان اینکه روحانی از ابتدای ریاست‌جمهوری سیاست کاهش تشنج با آمریکا را دنبال کرده است، تصریح کرد: روحانی ضمن این سیاست، هیچگاه باج هم به آمریکا نخواهد داد. ایران برای حل مشکلات منطقه و اختلافات دوجانبه آماده همکاری و گفت‌وگوست.

ایران به تمام تعهداتش در برجام کاملا عمل کرده است

وی با بیان اینکه جامعه جهانی و ایران در مورد بحران هسته‌ای دوازده سال مذاکره کردند و بحرانی که می‌توانست به جنگ بیانجامد را از طریق دیپلماسی حل کردند، خاطرنشان کرد: تمام قدرت‌های بزرگ پای برجام را امضا کردند و شورای امنیت سازمان ملل هم آن را تصویب کرد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم بعد از اجرای برجام حداقل هفت بار تایید کرده ایران به تمام تعهداتش در برجام کاملا عمل کرده است.

جامعه جهانی منهای آمریکا و اسراییل و عربستان، خواهان اجرای کامل برجام هستند

عضو سابق گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای افزود: اکنون جامعه جهانی منهای آمریکا و اسراییل و عربستان، خواهان اجرای کامل برجام هستند و لذا ترامپ نباید این توافق را تخریب کند.

آمریکا روح و متن برجام را نقض کرده است

موسویان در پاسخ به این سوال که شکی نیست که ایران به تعهداتش عمل کرده است. طبق برجام آمریکا و سایر قدرتهای جهانی نمی‌توانند در روابط اقتصادی سایر کشورها با ایران کارشکنی کنند. اما آمریکا آشکارا سایر کشورها را از کار اقتصادی با ایران منع می‌کند که این نقض آشکار برجام است، ابراز داشت: به همین دلیل ایران معتقد است که آمریکا روح و متن برجام را نقض کرده است. به همین دلیل است که اروپا از رفتار آمریکا عصبانی است. به همین دلیل است که سایر قدرت‌ها همچون روسیه و چین و سایر قدرت‌های شرقی و غربی از سیاست‌های ترامپ عصبانی هستند.

قاضی برجام آژانس است و نه دولت ترامپ 

وی اضافه کرد: بعد از حدود چهل سال خصومت و دشمنی، برای اولین بار ایران و آمریکا در سطح وزرای خارجه مذاکره کردند و با حضور همه قدرت‌های جهانی به توافقی دست یافته‌اند که به تایید شورای امنیت رسیده است. حالا آمریکا مدعی است که ایران ناقض توافق است. در حالی که قاضی برجام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و نه آمریکا یا دولت ترامپ.

کارشکنی آمریکا در روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها، نقض برجام است

معاون اسبق شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه آمریکا جمع‌بندی آژانس در مورد اجرای تعهدات ایران را نادیده می‌گیرد، نشان بارز نقض نرم‌ها و مقررات بین‌الملل توسط آمریکاست، عنوان کرد: کارشکنی آمریکا در روابط اقتصادی ایران با سایر کشورها، نقض برجام است. اگر آمریکا نمی‌خواهد با ایران کار اقتصادی کند، مختار است اما حق مانع‌تراشی در روابط اقتصادی سایر کشورها با ایران را ندارد.

برجام نخواهد مرد در صورتی که...

مجری پرسید خروج آمریکا از برجام چه معنایی دارد؟ اگر ترامپ، آن دسته از تحریم‌های آمریکا که بر اثر برجام برداشته شده را مجددا اعمال کند، آیا سایر کشورهایی که با ایران روابط اقتصادی را آغاز کرده‌اند را هدف قرار خواهد داد؟ که موسویان پاسخ داد: نمی‌دانیم تصمیم ترامپ چه خواهد بود. منتهی به نظر می‌رسد برجام نخواهد مرد در صورتی که آمریکا از برجام خارج شود، اما قدرت‌های جهانی قاطعانه پای برجام بایستند و آن را به طور جامع و کامل اجراء کنند.

ترامپ با مردن برجام، عامل ایجاد بحران خطرناک جدید در خاورمیانه می‌شود

وی با بیان اینکه اگر سایر قدرت‌ها تسلیم آمریکا شوند و ایران نتواند از منافع اقتصادی برجام بهره‌مند شود، برجام خواهد مرد، یادآور شد: در این صورت و در شرایطی که بحران‌های جاری خاورمیانه جملگی لاینحل مانده، ترامپ عامل ایجاد یک بحران خطرناک جدید در خاورمیانه خواهد شد.

آمریکا باید به قوانین بین‌الملل متعهد باشد

این دیپلمات سابق کشورمان مبنی بر اینکه اگر آمریکا طبق مقررات داخلی خود از برجام خارج شود، آنگاه طبق مقررات خود، مجبور خواهد بود روابط اقتصادی ایران و سایر کشورها با ایران را مورد هدف قرار دهد، بیان کرد: این یک بحث حقوقی است که آیا قوانین داخلی آمریکا می‌تواند بر قوانین بین‌المللی ارجحیت پیدا کند. آمریکا قوانین داخلی خود را دارد اما همزمان باید به قوانین بین‌الملل متعهد باشد.

امریکا نقض قطعنامه‌های شورای امنیت عالی‌ترین مقررات جهانی را نقض کرده است

موسویان با بیان اینکه شورای امنیت سازمان ملل عالی‌ترین مرجع قانونی بین‌المللی در زمینه مسائل مربوط به امنیت جهانی است، گفت: اگر آمریکا به عنوان عضو دائم شورای امنیت، قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان را نقض کند یعنی عالی‌ترین مقررات جهانی را نقض کرده است. از نظر حقوقی آیا آمریکا می‌تواند به استناد و مقررات داخلی خود، عالی‌ترین مقررات بین‌المللی را نقض کند؟

تصمیم ایران بعد از اقدام ترامپ اتخاذ خواهد شد

وی با در پاسخ به این سوال که روحانی به صراحت گفت که ایران در مقابل نقض برجام، عکس‌العمل نشان خواهد داد. این عکس‌العمل چه خواهد بود؟ اظهار داشت: من واقعا نمی‌دانم تصمیم ترامپ چه خواهد بود. تصمیم ایران بعد از اقدام  ترامپ اتخاذ خواهد شد. ابعاد نقض برجام توسط ترامپ، ابعاد عکس‌العمل ایران را تعیین می‌کند. اگر سایر کشورها پای برجام بایستند اما روابط اقتصادی جامعه جهانی با ایران لطمه مشهود بخورد، آنگاه ایران بدون اینکه برجام را نقض کند، در پاسخ به آمریکا می‌تواند تدابیری در توسعه برنامه هسته‌ای خود اتخاذ کند.

یک تفکر معتقد است که گفت‌وگو با آمریکا هیچ خاصیتی ندارد

سفیر اسبق ایران در آلمان در پاسخ به این سوال که روحانی در مورد برجام سرمایه‌گذاری سیاسی سنگینی در داخل کرد. اگر ترامپ برجام را زیر پا بگذارد چه وضعی برای جناح سیاسی وی در داخل پیش خواهد آمد؟ تصریح کرد:‌ از اول انقلاب ما دو طرز تفکر در داخل کشور داشتیم. یک تفکر معتقد است که گفت‌وگو با آمریکا هیچ خاصیتی ندارد، زیرا آمریکا به تعهداتش عمل نمی‌کند. لذا با آمریکا مذاکره نباید کرد، اعتماد نباید و صرفا باید مقابله کرد.

تفکری معتقد است مذاکره به معنی اعتماد نیست

موسویان ادامه داد: تفکر دیگر معتقد است که مذاکره به معنی اعتماد نیست. شما گفت‌وگو کن یا به توافق می‌رسی یا نه. اگر رسیدی یا آمریکا اجرا می‌کند یا خیر. اگر به تعهدش عمل نکرد، در سایر موارد گفت‌وگو نکن. لذا در وضعیت فعلی هیچ اختلافی بین دو طرز تفکر نیست زیرا اگر آمریکا به تعهدش در مورد برجام عمل نکند، هر دو طرز تفکر متفق خواهند بود که راجع به سایر مسایل با آمریکا نه باید گفت‌گو و نه توافق. این روشن است. 

سید حسین موسویان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر