کد خبر: 541688 A

خطاب به ترامپ مطرح شد؛

جان مک کین، رییس کمیته نیروهای مسلح و بن کاردین عضو کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور به گذشت دو ماه از امضای قانون تحریم‌های جدید علیه روسیه، ایران و کره شمالی اشاره کرده و از عدم اجرایی شدن این قانون انتقاد کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از «رویترز»، «جان مک کین» و «بن کاردین» سناتورهای آمریکا در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور، به گذشت دو ماه از امضای تحریم‌های جدید علیه روسیه، ایران و کره شمالی اشاره کرده و نوشته‌اند که این قانون با وجود گذشت این مدت هنوز اجرایی نشده است. 

بر اساس گفته این دو سناتور آمریکایی، دولت ترامپ علیرغم درخواست‌ها، هنوز اطلاعات لازم برای تحریم بخش‌های دفاعی و اطلاعاتی روسیه در راستای اجرای قانون تحریم‌های جدید علیه این کشور را ارائه نکرده است.

مقامات کاخ سفید به درخواست مک کین برای پاسخ به این نامه هیچ واکنشی نشان نداده‌اند. 

بر اساس گزارش رویترز، اواخر روز جمعه کاخ سفید یادداشت ریاست جمهوری در جهت اقدام برای اجرایی شدن این قانون از طریق آژانس‌های مختلف را منتشر کرد. 

رویترز نوشت: «ترامپ قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها را در دوم اگوست بعد از تصویب آن در کنگره امضا کرد. این قانون در حالی در کنگره تصویب شد که ترامپ خواستار اقدام در جهت روابط بهتر با مسکو بود.»

بر اساس این گزارش، کاخ سفید چندین هفته علی‌رغم امضای این قانون توسط کنگره، سعی داشت از اجرای آن طفره برود. مشخص نبود رییس‌جمهور این قانون را امضا خواهد کرد یا از حق وتوی خود استفاده می‌کند. اگرچه جمهوری‌خواهان اکثریت کنگره را در دست دارند، این قانون در نهایت هم در مجلس سنا و هم در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید و در نتیجه رای این دو مجلس به اندازه‌ای بود که وتو برای آن کارساز نباشد. 

رویترز با بیان اینکه مخالفت ترامپ با این قانون، سوالاتی را درباره اجرای موثر آن توسط دولت ایجاد کرده بود، نوشت: «به گفته دو سناتور آمریکایی، کنگره اقدامی سریع و متحد داشت و پیام قدرتمندی به متحدان و دشمنانش به ویژه به روسیه که درصدد تضعیف دموکراسی در امریکا بود، ابلاغ کرد.»

بر اساس این گزارش، قانون تحریم‌های روسیه، ایران و کره شمالی با ادعای دخالت‌ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ، برنامه موشک‌های بالستیک ایران و برنامه‌های هسته‌ای کره شمالی اعمال شده است. 

به گزارش ایلنا، دولت ترامپ به طور خاص با بخش‌هایی از این قانون که دست رییس‌جمهور را برای لغو هر تحریمی به ویژه علیه روسیه بدون نظر کنگره می‌بست مخالف بود. 

بر اساس نامه مک‌کین و بن کاردین، مهلت رییس‌جمهور و دولت برای ایجاد مقررات یا هر دستورالعملی علیه فرد یا گروهی از بخش‌های دفاعی و اطلاعاتی روسیه برای تحریم‌های بالقوه گذشته است.

رویترز تحریم علیه ایران تحریم های آمریکا علیه روسیه لایحه تحریم‌های جدید ایران و روسیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر