کد خبر: 544704 A

امروز؛

مدیرکل آفریقای وزارت امور خارجه که در آدیس آبابا به سر می‌برد، امروز با وزیر نفت و معادن و همچنین مدیرکل خاورمیانه وزارت امور خارجه اتیوپی جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، در ملاقات مهدی آقاجعفری با موتوما مکاسا زرو، وزیر نفت و معادن اتیوپی که بهزاد خاکپور، سفیر جمهوری اسلامی ایران در اتیوپی نیز حضور داشت، راه‌های توسعه روابط و همکاری های دو کشور در زمینه‌های اکتشاف و بهره‌برداری از حوزه‌های نفت، گاز، صنایع پتروشیمی، مطالعات زمین‌شناسی و معدن گفت‌وگو و تبادل نظر شد.

وزیر نفت اتیوپی با اشاره به توانمندی‌ها و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه انرژی و علی‌الخصوص در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، خواستار حضور فعال شرکت‌های ایرانی جهت مشارکت در پروژه‌های اتیوپی در این زمینه‌ها شد.

آقاجعفری همچنین در دیدار با سلیمان ددفو، مدیر کل خاورمیانه وزارت امور خارجه اتیوپی، راه‌های توسعه و تحکیم روابط دو کشور در زمینههای مختلف را مورد بررسی و رایزنی قرار داد. 

در این دیدار، ضمن گفت‌وگو و تبادل نظر پیرامون آخرین روند تحولات در خاورمیانه و شمال و شرق آفریقا، در خصوص تشکیل کمیته مشترک مشورت‌های سیاسی میان وزارت خارجه دو کشور توافق کردند و مقرر شد یادداشت تفاهم مربوطه در آینده نزدیک نهایی و امضا شود.

مدیرکل آفریقا در جریان این سفر منطقه‌ای به آفریقا قبلا از اوگاندا و بروندی بازدید کرده بود و روز گذشته در آخرین مرحله از سفر به شرق آفریقا وارد اتیوپی شده است.  

وی قرار است علاوه بر ملاقات با مقامات اتیوپی، با مسئولان اتحادیه آفریقا نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

مهدی آقاجعفری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر