کد خبر: 546050 A

رکس تیلرسون:

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که رئیس‌جمهوری این کشور از توافق هسته‌ای با ایران خارج نخواهد شد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، در حالی که قرار است «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا تا دقایقی دیگر درباره تصمیم خود در قبال برجام سخنرانی کند، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا گفت که ترامپ از برجام عقب‌نشینی نخواهد کرد.

وی در این‌باره تصریح کرد: «ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران خارج نخواهد شد ولی اعلام خواهد کرد که برجام همسو با منافع ملی آمریکا نیست».

به گفته تیلرسون، ترامپ همچنین قرار است در این سخنرانی درباره نقاط ضعف و نارسایی‌های توافق هسته‌ای با ایران صحبت کند.

وی افزود که ترامپ تصمیم ندارد از کنگره بخواهد که تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال شود.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که دونالد ترامپ تحریم‌های جدیدی را علیه سپاه اعمال می‌کند، اما آن را یک سازمان تروریستی اعلام نخواهد کرد.

پیش از این نیز برخی مقام‌های آمریکایی اعلام کرده‌ بودند که رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی امروز خود، توافقنامه برجام را مطابق با منافع امنیت ملی آمریکا معرفی نمی‌کند و می‌گوید که تهران با انجام آزمایش‌های موشکی بالستیک و دخالت در مناقشات منطقه‌ای، «روح» این توافقنامه را نقض می‌کند.

با این حال به گفته این مقام‌های آمریکایی، که نام‌شان فاش نشده، ترامپ درباره اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران و موضوع نقض فنی توافقنامه برجام از سوی ایران و نیز خروج واشنگتن از این توافق، صحبتی مطرح نخواهد کرد.

در عوض، آن‌طور که آنها گفته‌اند رئیس‌جمهوری آمریکا از کنگره خواهد خواست با تصویب قوانین جدید، الزامات سخت‌گیرانه‌تری را برای تهران به منظور ادامه وضعیت رفع تحریم، در نظر بگیرند.

 شماری از مقام‌های آمریکایی و اروپایی هشدار داده‌اند اعلام عدم پایبندی ایران به برجام توسط دونالد ترامپ، باعث خواهد شد آمریکا در این خصوص در عرصه بین‌المللی در انزوا قرار گیرد.

این در حالی است که دونالد ترامپ از توافق هسته ای با ایران به عنوان یکی از «بدترین توافق‌ها» یاد کرده که «مایه شرمساری» آمریکا است.

 

رکس تیلرسون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر