کد خبر: 547736 A

معاون اول رئیس‌جمهور درمراسم روز جهانی استاندارد:

معاون اول رئیس‌جمهور تأکید کرد: رمز و راز بقا و استمرار حیات بنگاه‌های تولیدی حضور در بازارهای بین‌المللی و در فضای رقابتی است.

به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری صبح امروز در مراسم روز ملی استاندارد گفت: بنگاه‌های تولیدی برای حضور قدرتمند در بازارهای داخلی کشور نیازمند تولید محصولاتی قابل رقابت هستند زیرا بازار امروز کشور بازاری ایزوله و انحصاری نیست که بتوان هر کالایی را با هر قیمت و کیفیتی عرضه کرد و مردم مجبور به خرید آن باشند.

میزان صادرات غیرنفتی از واردات در دو سال گذشته بیشتر بود

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره اینکه اگر تولیدات بهتر و فضا مطلوب‌تر شود در سال‌های آینده قادر خواهیم بود اقتصاد کشور را با صادرات محصولات غیرنفتی اداره کنیم، اظهار داشت: در دو سال گذشته تراز تجاری کشور مثبت بوده و میزان صادرات غیرنفتی از واردات بیشتر بود. ممکن است در شرایطی این تراز معکوس شود. ما باید به دوره‌ای برسیم که تجارت منهای نفت خام‌مان شرایط مثبت داشته باشد. 

جهانگیری با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور امروز در مسیر صحیحی قرار گرفته است، از برخی نقدها که با بررسی وضعیت چند بنگاه ارایه شده و فضای اقتصادی کشور سیاه نشان داده می‌شود، انتقاد و تصریح کرد: متأسفانه در فضای رسانه‌ای نقدها با این نگاه بیان می‌شود و با درج چند خبر درباره چند بنگاه اقتصادی نتیجه‌گیری می‌کنند که وضع صنعت بهم ریخته یا اقتصاد کشور از بین رفته است. در حالی که در ایران چندصد هزار بنگاه صنعتی مشغول فعالیت هستند.

مهمترین دستاورد اقتصادی سال‌های اخیر بازگشت ثبات بوده است

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: در همه کشورهای پیشرفته نیز شاهد ورشکستگی برخی بنگاه‌های اقتصادی هستیم اما کسی نمی‌گوید که اقتصاد آنها از هم پاشیده و وضعیت نامطلوبی دارند.

جهانگیری با اشاره به جلسه روز گذشته اقتصاد مقاومتی و گزارش سازمان برنامه و بودجه کشور درباره مهمترین شاخص‌های کلان اقتصادی خاطرنشان کرد: مهمترین دستاورد اقتصادی سال‌های اخیر بازگشت ثبات و آرامش به اقتصاد کشور بوده است.

مجبور بودیم ۲۲ میلیارد در کشوری سپرده بگذاریم تا ۱۹ میلیارد دلار فاینانس جذب کنیم

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ مهمترین هدف‌گذاری دولت پیش‌بینی‌پذیر کردن اقتصاد برای فعالان اقتصادی به منظور کاهش ریسک فعالیت اقتصادی دانست و ابراز داشت: به فضل الهی یک ثبات قابل قبول در شاخص‌های کلان اقتصادی ایجاد شده و فضا برای تعامل بین فعالان اقتصادی ایران با خارج از کشور فراهم شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه در سال‌های گذشته ما مجبور بودیم ۲۲ میلیارد دلار از پول‌های کشور را در کشوری سپرده‌گذاری کنیم تا به پشتیبانی آن پول ۱۹ میلیارد دلار فاینانس جذب کنیم، عنوان کرد: این اقدامات واقعاً عجیب و غیرقابل باور بود. خوشبختانه امروز ما فاینانس‌ها را تنها با یک برگ تضمین وزیر اقتصاد اخذ می‌کنیم.

۲۵ میلیارد دلار خط فاینانس جذب شده است

جهانگیری با ابراز تأسف از اظهارات کسانی که بدون توجه به این واقعیات میزان جذب فاینانس در دولت تدبیر و امید را زیر سوال می‌برند، یادآور شد: در حال حاضر ۲۵ میلیارد دلار خط فاینانس جذب شده و چندین میلیارد دلار هم تفاهمنامه امضا شده و ما این میزان را تا وقتی که نهایی نشده اعلام نخواهیم کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به قرارداد پنج میلیارد دلاری شرکت توتال در زمینه نفت و گاز و تبادل ۴۰ میلیارد دلاری فناوری میان ایران و شرکت‌های خارجی بیان کرد: رشد اقتصادی کشور براساس گزارش مرکز آمار ۹ درصد و براساس گزارش بانک مرکزی بیش از ۱۲ درصد بوده و اگر کسی به آمارهای مراکز رسمی کشور توجه ندارد براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول بیش از ۱۲ درصد بوده است. البته عده‌ای این میزان رشد در سال گذشته را به خاطر افزایش درآمدهای نفتی می‌دانند اما در سه ماهه اول امسال نیز رشد اقتصادی به عدد ۷/۷ درصد رسیده است.

رشد سرمایه‌گذاری خارجی در سه ماهه اول امسال به بالای ۷ درصد رسید

جهانگیری ادامه داد: رشد سرمایه‌گذاری خارجی که سال‌ها منفی بود در سه ماهه چهارم سال ۹۵ به بیش از ۶ درصد و در سه ماهه اول سال ۹۶ به بالای ۷ درصد رسید. تورم نیز که روند تک‌رقمی‌اش تداوم داشته و بر اساس آمارها بیش از ۷۰۳ هزار شغل در فصل بهار و ۷۹۵ هزار شغل در فصل تابستان ایجاد شده است.

وی تأکید کرد: صاحبنظران در همه کشورها بر اساس آمارهای رسمی اقتصاد کشور را تحلیل می‌کنند و نباید براساس ذهنیات در مورد اقتصاد کشوری را داوری کرد.

واحدهای کوچک و متوسط و نیمه‌تمام بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: ما برای حمایت از تولید داخلی کشور سال گذشته ۱۸ هزار میلیارد دلار و امسال ۳۰ هزار میلیارد دلار اختصاص دادیم تا واحدهای کوچک و متوسط و واحدهای نیمه‌تمام بخش خصوصی که بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند از تسهیلات استفاده کنند. ما راهی جز این برای حمایت تولید داخلی نمی‌شناسیم راهی که منجر به اتصال تولیدکننده به بازار، دسترسی صنایع به منابع داخلی و حل مسائل درونی بنگاه ها می شود.

جهانگیری افزود: ما شعار تولید و اشتغال را که شعار امسال بود در سرلوحه کار دولت قرار داده‌ایم و معتقدیم در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده‌ایم که توانسته اقتصاد ایران را مقاوم‌تر کند.

سخنان ترامپ بر اقتصاد ایران اثر نداشت

معاون اول رئیس‌جمهور به شوک کاهش قیمت نفت در سال ۹۴ اشاره و بیان کرد: صاحبنظران اقتصادی می‌دانند که چنین اتفاقی می‌توانست تمام شاخص‌های اقتصادی را برهم بریزد اما آیا کسی در کشور این کاهش قیمت را احساس کرد؟ این نشان می‌دهد که اقتصاد کشور مقاوم شده البته نه کامل، بلکه به سمت مقاوم شدن حرکت کرده است.

جهانگیری با بیان اینکه چندین ماه است که درباره سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا تبلیغ می‌شود که ترامپ استراتژی جدیدی در خصوص ایران بیان خواهد کرد، گفت: انتظار این بود که این سخنان از سوی رئیس‌جمهور آمریکا بتواند پیش از اجرایی شدن به لحاظ روانی آثار خود را در اقتصاد ایران بگذارد اما اینگونه نشد.

ترامپ با بدترین لحن، توهین‌آمیزترین واژه‌ها و سخیف‌ترین کلمات علیه ایران صحبت کرد

وی اضافه کرد: ترامپ با بدترین لحن، توهین‌آمیزترین واژه‌ها و سخیف‌ترین کلمات علیه ایران صحبت کرد. برخی‌ها پیش از این سخنان می‌گفتند اگر او برجام را پاره کند، قیمت ارز نجومی خواهد شد اما چرا اینگونه نشد و اتفاقی نیفتاد؟ چرا بازار سرمایه که سریع‌تر از سایر بخش‌ها از این تحولات متأثر می‌شود واکنشی نشان نداد؟

فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی تاکید کرد: ملت ایران به آینده امیدوار بود. ملت ایران به توان دولت برای عبور از شرایط سخت باور داشت و می‌دانست که این دولت می‌تواند کشور را اداره کند. ملت ایران دستپاچه نشد و بی‌اعتنایی کرد. آمریکایی‌ها باید یاد بگیرند و بدانند با چه ملتی طرف هستند.

دنیا هم به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا بی‌اعتنایی کرد

جهانگیری یادآور شد: نه تنها در داخل ایران کسی پولش را از بانک‌ها برای خرید ارز و طلا خارج نکرد حتی در سطح جهانی نیز این سخنان تأثیر نداشت و قیمت نفت یک سنت هم جابجا نشد. دنیا هم به سخنان رئیس‌جمهور آمریکا بی‌اعتنایی کرد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: ما توانستیم از ایران چهره‌ای قدرتمند در دنیا ترسیم کنیم. چهره‌ای واقعی از توان دولت، ملت و حاکمیت ایران.

استاندارد برای اقتصاد، علم، فرهنگ و حتی سیاست کشور لازم است

جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه توجه به استاندارد و انتخاب و زبان معیار کشور برای امروز کشور و جهان ضروری است، گفت: استاندارد نه تنها برای صنعت بلکه برای اقتصاد، علم، فرهنگ و حتی سیاست کشور لازم است.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: هر عاملی که باعث پیشرفت کشور است به استاندارد نیاز دارد. باید در این زمینه آگاهی مردم از معیارهای استاندارد نیز افزایش یابد تا از حقوق خود دفاع کرده و آن را مطالبه کنند. نمی‌توان در اندیشه توسعه کشور باشیم اما توسعه به معنی ارتقاء زندگی آحاد ملت را فراموش کنیم.

نباید به آمار کمی و برگزاری جلسات بسنده کنیم

جهانگیری بر ارتقای بهره‌وری در نهادهای تصمیم‌‌گیر تأکید کرد و اظهار داشت: باید استاندارد را در همه سطوح تصمیم‌گیری از سطح سیاسی و حاکمیتی تا سطح اقتصادی و اجرایی توسعه بدهیم تا مردم برون‌داد این تصمیم‌ها را در ارتقای زندگی خود ببینند.

معاون اول رئیس‌جمهور اضافه کرد: نباید صرفاً به آمار کمی و برگزاری جلسات بسنده کنیم. برای مقابله با فساد، رانت خواری، تملق و قانون‌گریزی در همه حوزه‌ها باید به فلسفه، مبانی و کاربرد استاندارد توجه کنیم.

جهانگیری در ابتدای این جلسه به همه دست‌اندرکاران و مسئولان سازمان استاندارد و نیز واحدهای موفق و نمونه که لوح و نشان استاندارد کسب کردند، تبریک گفت.

پیش از سخنان معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رشد و توسعه کشور را بدون توجه به استاندارد غیرممکن توصیف کرد و با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد ایران در چهار سال گذشته گام‌های بلندی در اجرای وظایف محوله برداشته است، اظهار داشت: واحدهای صنعتی و تولیدی کشور برای دستیابی به بازارهای جهانی نیازمند به استاندارد هستند و باید به این موضوع از دریچه سرمایه‌گذاری نگاه کنند.

وی ایمنی را مهمترین شرط تولید کالا و خدمات دانست و تصریح کرد: به مردم ایران قول می‌دهیم در این خصوص نهایت مساعی خود را به کار گیریم و با هیچکس تعارف نداشته باشیم.

همچنین در این جلسه رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به اهمیت موضوع استاندارد در جهان و ضرورت مدون‌سازی قوانین برای تولید ارایه خدمات و فرآیندسازی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های این سازمان بر افزایش کیفیت کالا و خدمات داخلی متمرکز شده به طوری که در حال حاضر بیش از هزار کالای تولید داخل ملزم به رعایت استاندارد اجباری هستند.  

وی فعالیت‌های این سازمان در تطبیق استاندارد با صنایع و مراکز مرتبط با انرژی، هوای پاک، غذا و تولیدات ارگانیک و بازرسی‌ها به منظور ایمنی و سالم‌سازی محیط زندگی مردم را برشمرد و ابراز داشت: تمام دستگاه‌ها باید مطابق مصوبات شوراهای عالی کشور در خصوص تولیدات و نشان‌ها نظیر نشان «حلال» عمل کنند تا از موازی‌کاری پرهیز شود.

در این مراسم به نمایندگان ۹ واحد و شرکت تولیدی نمونه که موفق به اخذ همه الزامات استاندارد در تولید محصولاتشان شده بودند لوح تقدیر اهدا شد.

اسحاق جهانگیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر