کد خبر: 547924 A

جمعی از فعالان سیاسی، مدنی و رسانه‌ای اصلاح‌طلب درباره اظهارات اخیر دونالد ترامپ علیه ایران بیانیه‌ای صادر کردند.

به گزارش ایلنا، متن این بیانیه به شرح زیر است:

سخنان غیرمسئولانه،‌ ماجراجویانه و ناقض پیمان‌های بین‌المللی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا درباره ملت و دولت ایران و توافق بین‌المللی برجام، تاسف خردمندان عالم و محکومیت ملت ایران را در پی داشت.

ما جمعی از اصلاح‌طلبان، فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران کشور، ضمن محکوم کردن این اظهارات ناشایست و حمایت از برجام،‌ دولت ایران و تمام نهادهای لشکری و کشوری در خدمت امنیت، توسعه، پیشرفت، آزادی، سربلندی و اقتدار ملت خود، از مواضع منطقی رئیس‌جمهور کشورمان دکتر روحانی پشتیبانی و اعلام می‌کنیم که در مواجهه با هرگونه تهدیدی که ایران و ایرانی را در معرض خطر قرار دهد، در کنار همه علاقه‌مندان به عزت، سعادت، رفاه و پیشرفت این ملت و این مرز و بوم، جزئی از پیکر یکپارچه ملت ایران خواهیم بود و از همه خردمندان،‌ اندیشمندان و صلح‌طلبان جهان دعوت می‌کنیم که در واکنش به سیاست‌های خشونت‌زا و جنگ‌افروزانه ترامپ، موضعی مشترک علیه خلق و ترویج جنگ و افراطی‌گری بگیرند و اجازه ندهند که صلح جهانی را ماجراجویانی بی‌تجربه و خودشیفته و جنگ‌سالار به مخاطره اندازند. 

سخنان دونالد ترامپ پایان یک نمایش چند ماهه سیاسی تبلیغاتی افراطی و آغاز نمایشی گسترده‌تر در مسیری خطرناک است. پس لازم می‌دانیم که توجه ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران و صلح‌طلبان عالم را به این موارد جلب نماییم:

۱. ارجاع پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد با اجماع همه کشورهای موثر جهان، حاصل سیاست‌های غلط و بی‌خردانه‌ای بود که ایران را تا مرحله خطرناکی از تحریم و انزوا به پیش برد و توافق برجام حاصل تدبیر خردمندانه مسئولان عالی کشور و همراهی سایر کشورهایی بود که تداوم اجماع جهانی علیه ایران را با صلح و امنیت جهانی سازگار نمی‌دانستند. رویداد اول بزرگترین شکست تاریخ دیپلماسی ایران و شکستن اجماع جهانی علیه ایران و لغو تحریم‌های ناشی از آن، یکی از بزرگترین پیروزی‌های تاریخ دیپلماسی ایران بوده است. باید این تحول بزرگ را پاس بداریم و از شکل‌گیری و وقوع چنان شکست‌های بزرگی پیشگیری کنیم و با تحکیم آن برای پیروزی‌های بزرگ‌تر گام برداریم. 

۲. هر چند روش و منش دونالد ترامپ در میان خردمندان جهان جایی ندارد، اما این خط مشی طرفدارانی در داخل آمریکا و در میان افراطیون و جنایتکاران جهان، دولتمردان اسرائیل و برخی کشورهای منطقه دارد. آنان که نه تنها مشوق این رویه هستند بلکه برای ترویج این ماجراجویی‌ها علیه ایران حاضر به پرداخت هزینه‌های گزاف نیز هستند. مدیریت چنین وضعیتی یک دیپلماسی بسیار جدی و توانمند و به مراتب دشوراتر از دیپلماسی برجام را طلب می‌کند؛ سیاست خارجی که باید در جهت انزوای هرچه بیشتر دولت ترامپ و تفکر ترامپی در سطح جهان گام بردارد و برای ایجاد اجماع هرچه گسترده‌تر سایر کشورهای جهان علیه این جریانات افراطی تلاش کند و به صورت گسترده در جهت اعتمادسازی با همه کشورهای جهان فعال باشد و با تمام آنانی که ممکن است تنش‌زدایی کند و حتی در درون جامعه آمریکا به تمامی جناح‌ها و جریان‌های مخالف افراطی‌گری‌های ترامپی توجه ویژه داشته باشد.

۳. تحقق اقتدار و پایداری و موفقیت جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با این شرایط پرتلاطم، مستلزم تحقق واقعی اجماع داخلی میان همه جناح‌ها و شخصیت‌ها و همه معتمدان جامعه است. به همه سیاست‌ورزان و مسئولان کشور توصیه می‌کنیم که واکنش یکپارچه و اجماع‌آفرین ملت ایران در مقابل اظهارات رئیس جمهور آمریکا را قدر بدانند و ایجاد اجماع و اعتمادسازی حداکثری در میان همه دلسوزان کشور و نظام را در راس تدابیر ضروری برای مواجهه با شرایط پیش‌رو قرار دهند. باشد که مواجهه با کید ماجراجویان مخالف این کشور و ملت، زمینه‌ساز تحولات بزرگی برای اتحاد ملی و سربلندی و سعادت ملت ایران شود.

- زهرا اشراقی

- محمدابراهیم اصغرزاده

- فروران آصف‌نخعى

-مهدى افروزمنش

- محسن امین‌زاده

- امیر آریازند

- زهره آغاجری

-رضا باوفا

- محسن بهرامى

- حسین پایا

- علی پایا

- سید مصطفی تاجزاده

- مهدی تدینی  

- رضا تهرانی

- محمدرضا جلایی‌پور

- حمیدرضا جلایی‌پور

- سعید حجاریان

- مهرداد حجتی  

- داوود حشمتی

- هادی حیدری

- محمد حسینی‌نیا

- سید محمدرضا خاتمی

- سارا خرمن‌بیز

- فاطمه خرمى‌دوست

- داود دشتبانی

- محسن دلیلی

- بهنام ذوقى

- فاطمه راکعی

- علیرضا رجبیان

- زهرا رمضانى

-جلال رفیع

- عبدالله رمضان‌زاده

- رقیه زارع‌پور

- نفیسه زارع‌کهن

- فیاض زاهد

-مرجان سهرابی

- بهروز شاهرخ‌نیا

- محمد شریعتی دهاقانی

- سعید شریعتی

- حسین شریف‌زادگان

- علیرضا شمسیان

- محسن صفایی فراهانی

- نادر صدیقی

- کیوان صمیمی

- حسین طاهریان

- اعظم طالقانى

- ریحانه طباطبایی

-عباس عبدی

- فیض‌الله عربسرخی

- ساجده عربسرخی

- رویین عطوفت

-علیرضا علوی‌تبار

- بهزاد عربگل

- مهسا عزتى آذر

- حسین علایى

- محمدجواد غلامرضا کاشی  

- علی فرخی

- پروین فهیمی  

- مریم قدس

- احمد قدیانی

- جاوید قربان‌اوغلی

- احسان قلمچی

- حسین کاشفی

- نرگس کرباسچی

-ساجده کیانوش‌راد

- محمد کیانوش‌راد  

- جمیله کریمی

- فاطمه گوارایى

- مرتضی مبلغ

- احسان مجتهدی

- زهرا مجردی

- فخرالسادات محتشمی‌پور

- جلال محمدلو

- مهدی محمودیان

- میثم مشایخ

- محمدجواد مظفر

- بدرالسادات مفیدى

- مهدى ملک

- علی ملیحی

- آذر منصوری

- حجت‌الله میرزایی

- محمدحسین مهرزاد

- سید پوریا موسوی

- طاهره میثمى

- لطف‌الله میثمى

- محسن میردامادی

- حسین نصیری

- حسین نعیمی‌پور

- محمد نعیمی‌پور

- حسین نقاشی

- حسین نورانی‌نژاد

- کامبیز نوروزی

- حسین واله

- حسین هوشمند 

اصلاح طلبان دونالد ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر