کد خبر: 548109 A

دادستان کل کشور:

دادستان کل کشور تاکید کرد: قطعا قوه قضائیه بدون تعامل با ضابطان در ایفای وظایف خود موفق نخواهد بود و با رعایت جایگاه قاضی باید این تعامل صورت گیرد البته این تعامل وجود دارد و ما بدنبال تقویت آن هستیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، حجت‌الاسلام منتظری در مراسم توزیع کارت‌های ضابطان عام دادگستری ضمن خوش‌آمدگویی به فرماندهان ناجا و سایر مسئولان قضایی و تشکر از زحمات آنها گفت: مدت‌ها بود بدنبال اجرایی کردن ماده ۲۹ آیین دادرسی کیفری بودیم که برای ضابطان عام و خاص کارت‌های ضابط صادر کنند و به افراد واجد شرایط بدهد. خوشبختانه با تلاش مستمر در دادستانی کل و نیروی انتظامی بر اساس وعده خود اواخر مهرماه این کار  انجام می‌شود و امروز این کار افتتاح می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه لازم می‌دانم چند نکته را به اختصار بگویم، گفت: نکته اول در تعریف ضابط عام است که ماده ۲۹ آیین دادرسی گفته است که شامل فرماندهان، افسران و نیروی انتظامی هستند که آموزش دیدند ضابطان خاص را حدود وظایف خاص از قبیل روسای زندان، ماموران وزارت اطلاعات و اطلاعات یگان و ماموران بسیج و سایر اعضای نیروهای مسلح تشکیل می‌دهند. این تعریف ضابط عام و خاص در قانون است.

دادستان کل کشور تاکید کرد: قوه قضاییه به لحاظ وظایفی که دارد متولی امر قضا است. یکی از مهمترین بازوهای ما دستگاه انتظامی است. در مواردی اطلاعات سپاه و سایر نیروها هستند. قطعا قوه قضائیه بدون تعامل با ضابطان در ایفای وظایف خود موفق نخواهد بود و با رعایت جایگاه قاضی باید این تعامل صورت گیرد البته این تعامل وجود دارد و ما بدنبال تقویت آن هستیم.

وی افزود: برای تعامل بیشتر بین دستگاه قضایی و نیروی انتظامی در تشکیلات دادستانی اداره کل نظارت بر ضابطان دادگستری ایجاد شد و به تصویب رئیس قوه‌قضاییه رسید این اداره وظیفه دارد تعامل را برقرار و مشکلات را حل کند. با خود نیروی انتظامی و بخش آموزش قوه قضائیه و آموزش نیروی انتظامی در رابطه با کارها هماهنگی کردیم و از سردار اشتری تقاضا دارم در رابطه با آموزش ضابطان همکاری بیشتری کنند.

دادستان کل کشور تاکید کرد: اساسا وقتی پرونده توسط ضابطین تشکیل می‌شود هرچه دانش حقوقی آنها بیشتر شود موجب حفظ حقدق شهروندی مردم است. انشاالله برنامه‌ریزی لازم در بخش آموزش شود تا بتوانیم اطلاعات حقوقی به ضابطین منتقل کنیم. اگر ضابطین اطلاعات حقوقی داشته باشند موجب تسهیل کار قوه‌قضاییه می‌شود و رافع اطاله دادرسی است. از فرماندهان نیروی انتظامی می‌خواهم در ارجاعاتی که از دادسرا می‌آید تسریع صورت گیرد.

وی با بیان اینکه قریب به ۴۰ هزار نفر از آمار ضابطان را جمع‌آوری کردیم، گفت: مطمئن باشید رعایت نکات ایمنی صورت گرفته است. امروز برای حدود ۴۰ هزار نفر کارت در سراسر کشور صادر شد که از امروز توزیع خواهد شد و ما هم بصورت نمادین به سردار اشتری می‌دهیم تا ایشان جزو کسانی باشند که افتخار با قوه‌قضاییه همکاری می‌کنند. انشاالله نیروی انتظامی با دادستانی همکاری کند ما دو دستگاهی هستیم که باید هم افزایی لازم را داشته باشیم. انتظار ما از نیروی انتظامی این است جایگاه قضا را حفظ کند و وقتی دستور قضایی صادر می‌شود هیچ کسی نباید در برابر دستور او ایستادگی کند. اما اگر کسی خواست اعتراض کند از مسیر قانونی عمل کند.

حجت الاسلام منتظری تاکید کرد: امروز کشور ما به لحاظ ایثارگری و حضور نیروی انتظامی امن است که مردم و دستگاه قضایی قدر آن را می‌دانند. امروز دور تا دور ما را آتش فتنه گرفته است. اما به برکت حضور نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی کشور اممیتی خوبی داریم گاهی حوادثی رخ می‌دهد که طبیعی است در یک کشور ۸۰ میلیونی چنین اتفاقی رخ دهد.

وی گفت: از امروز  که کارت می‌دهیم هیچ نیرویی حق کار ضابطی ندارد مگر کارت ضابط داشته باشد. اگر کسی فاقد کارت باشد، حق ورود به کار بازجویی و تحقیقاتی و قضایی را ندارد. مردم به این موضوع توجه کند. همانگونه که کار قضایی کار سختی است، قاضی و امر قضا ویژگی خاصی دارند همکاران آنها هم همینطور. نیروی انتظامی نیز همینطور است.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: به همه فرماندهان و افراد ضابط اطلاع می‌دهم قطعا حمایت قضایی ما را دارا هستند این کار در چارچوب قانون صورت می‌گیرد از فرمانده نیروی انتظامی می‌خواهم مشوق‌هایی برای ضابطین قرار دهند زیرا کار سختی است که باعث محدودیت‌هایی هم می‌شود.

وی افزود: در راستای افزایش اطلاعات ضابطین هم دادستانی کل و هم نیروی انتظامی باید همایش‌ها و هم اندیشی‌های سالیانه داشته باشیم تا مطالب را بررسی کنیم.

منتظری درباره کارت ضابطین خاص گفت: برای صدور ضابطین خاص شیوه خاصی لازم است که چند سازمان را تحت پوشش قرار می‌دهد مقدمات کار فراهم شده و ظرف یک ماه تا یک ماه نیم آینده آن کارت هم آماده شود امروز مراسم توزیع کارت ضابط عام است و ضابط خاص به شیوه گذشته است.

دادستان کل کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر