کد خبر: 554147 A

لاریجانی:

رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تغییر کشت با هدف کاهش مصرف آب تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در در دیدار با اعضای هیأت مدیره صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان قم با بیان اینکه در بخش زراعت قم مشکل آب جدی است، گفت: باید کشت محصولات کشاورزی تغییر پیدا کند وگرنه در بعد آب برای زراعت به مشکل می‌خوریم که البته در کل کشور با این مشکل روبرو هستیم و باید تلاش شود که مکانیزم آب‌بری در کشاورزی کاسته شود.

وی با بیان اینکه برخی محصولات آب‌بری زیادی دارند که تغییر کشت را جهاد کشاورزی نیز پیگیری می‌کند، اظهار داشت: اگر سیاست وام‌دهی به سمت اصلاح الگوی کشت باشد موید کاهش مصرف آب می‌شود و باید با مدل تغییر کشت همگام شویم که امری ضروری است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیستم‌های گلخانه‌ای باید ترویج شود زیرا آب‌بری کمتری دارد، تصریح کرد: در این شیوه فارغ‌التحصیلان نیز به کار گرفته می‌شوند که در نمونه‌های گلخانه‌ای قم نیز در بازدیدهایی که داشته‌ام مشغول به کار هستند و اگر این موضوع ساماندهی شود در کل کشور این کار مورد حمایت قرار می‌گیرد.

لاریجانی همچنین امروز در حاشیه دیدار مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره شرکت آب و فاضلاب استان قم در جمع خبرنگاران خاطرنشان کرد: آب قم از سرچشمه‌ها می‌آید و آب شیرینی است که EC آن زیر ۶۰۰ است که بهترین آب است.

وی با بیان اینکه از نظر تمیزی آب استان قم وضعیت خوبی دارد، ابراز داشت: آب قم از طریق لوله از سرچشمه‌ها می آید و هیچ مشکلی ندارد که باید قدر نعمت را دانست.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه البته برخی مناطق قم به دلیل اینکه رینگ آن تکمیل نشده باید تکمیل شود و تصفیه خانه ها نیز اگر تکمیل شود دیگر هیچ مشکلی وجود ندارد، عنوان کرد: در حال حاضر قسمت اعظمی از قم مشکل آب ندارد و روستاها نیز تکمیل می‌شوند.

لاریجانی با بیان اینکه مسئله فاضلاب پردیسان قم جدی است، گفت: یک راه برای رفع این مشکل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است و راه دیگر این است که ۳ بخش سرمایه‌گذاری کنند که هر دوی این راه‌ها خوب است و ما نیز کمک‌های لازم را انجام می‌دهیم.

مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره شرکت آب و فاضلاب قم با علی لاریجانی دیدار کردند و مسائل این حوزه را با رئیس مجلس شورای اسلامی در میان گذاشتند.

علی لاریجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر