کد خبر: 563342 A

زرآبادی به ایلنا خبر داد؛

نماینده اصلاح‌طلب مردم قزوین در مجلس از تهیه طرح سوال خود از وزیر صنعت درباره قرارداد سرمایه‌گذاری شرکت رنو در ایران خبر داد.

سیده حمیده زرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به تهیه طرح سوال از وزیر صنایع و معادن درباره علت عدم رعایت منافع عمومی کشور در قرارداد سرمایه‌گذاری شرکت رنو در ایران با ایدرو و شرکت پرتونگین ناصح، از پیگیری این مسئله از طریق مجلس خبر داد.

در شرح این طرح سوال آمده است: با توجه به امضای قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک رنو در ایران با ایدرو و شرکت پرتونگین ناصح، در این سرمایه‌گذاری مشترک رنو اکثریت سهم را خواهد داشت و این سابقه بدی دارد؛ چرا که در شرکت رنو هنوز هم موتور از خارج وارد می‌شود و منافع ملی لحاظ نشده و مدیریت در دور اول با رنو خواهد بود؛ لذا باید منافع عمومی طرفین قرارداد حفظ شود، اما با توجه به بحث قرارداد این اتفاق حاصل نشده است و ابهامات زیر وجود دارد:

۱- سهم آورده نقدی طرفین قرارداد و ارائه تاییدیه سازمان سرمایه‌گذاری خارجی؟ (باید سهم سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی برابر با داخلی باشد)

۲- ارائه برنامه چگونگی تامین آورده و مصارف آن: تمامی آورده باید صرف تجهیزات خطوط تولید و تست گردد و نباید آورده به‌عنوان واردات یا قطعات باشد

۳- شفاف‌شدن سهم قطعات تولید داخل و تفکیک قطعات پلت‌فرم و قطعات بدنه و تزئینات تامین سیستم و روش تامین

۴- تعهد به صادرات و شفاف‌شدن تعداد صادرات و قراردادن ضمانت اجرایی لازم درصورت عدم اجرای تعهدات

۵- طرف ایرانی قرارداد با چه توجیهی در سهم ۲۰ درصد سازمان گسترش (دولت) و ۲۰ درصد شرکت بی‌تجربه در تولید خودرو قرار دارد؟! منافع ایران در این قرارداد چگونه تضمین می‌شود؟!

photo_2017-11-26_10-07-57سسسس

محمد شریعتمداری‌ رنو سیده حمیده زرآبادی سوال از وزیر صنعت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر