کد خبر: 578023 A

روحانی در تماس تلفنی رییس‌جمهور فرانسه:

رییس جمهوری اسلامی ایران مناسبات و همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و فرانسه را در راستای توسعه و تقویت صلح، ثبات و امنیت منطقه برشمرد و بر ضرورت ادامه رایزنی‌ها و گسترش و تحکیم روابط تهران – پاریس تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه سه‌شنبه در گفت‌وگوی تلفنی امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه با وی، ضمن تبریک سال نو میلادی به دولت و ملت فرانسه، اظهار امیدواری کرد تا در سال جدید شاهد تعمیق و تحکیم روابط و همکاری‌های دوستانه و همه جانبه ایران و فرانسه باشیم.

رییس‌جمهور با بیان اینکه سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران بر پایه توسعه صلح و آرامش و تقویت ثبات پایدار در منطقه است، گفت: حضور ما در عراق و سوریه به دعوت رسمی دولت‌های این کشورها و برای مبارزه با تروریسم بوده و امروز برای همگان روشن است که تلاش‌ها و کمک‌های ایران منجر به نابودی تروریسم تکفیری داعش در منطقه شده است.

روحانی با اشاره به اینکه معتقدیم سرنوشت هر کشوری تنها با اراده و خواست مردم تعیین می‌شود، اظهار داشت: همه باید برای برگزاری انتخاباتی آزاد در عراق تلاش کنیم.

رییس‌جمهور با اشاره به لزوم تلاش برای پایان دادن به محاصره مردم در سوریه و یمن و رساندن کمک‌های انساندوستانه به مردم و مجروحین در این مناطق، بر ضرورت ادامه تلاش‌ها و روند مذاکرات برای برقراری گفتمان سازنده و آشتی ملی در سوریه تاکید کرد.

روحانی برقراری آرامش در لبنان را مثبت ارزیابی و تصریح کرد: بیان سخنان تحریک‌آمیز علیه لبنان از سوی مقامات رژیم صهیونیستی و نقض حاکمیت سرزمینی و قلمرو هوایی این کشور از سوی آنها هرگز پذیرفتنی نیست.

رییس‌جمهور مواضع اخیر ترامپ نسبت به بیت‌المقدس را در شرایط منطقه مخرب دانست و بر ضرورت اعلام موضع صریح اروپا در راستای توسعه و تقویت ثبات و آرامش در منطقه و عدم همراهی با آمریکا در این زمینه تاکید کرد.

روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در برجام به تعهدات خود در چارچوب مقررات و همکاری با آژانس پایبند است، خاطرنشان کرد: برجام توافقی بین‌المللی و به نفع همه بوده و همه باید برای پابرجا ماندن این توافق تلاش کنیم.

رییس‌جمهور ادامه داد: تا زمانی که احساس کنیم از منافع برجام برخورداریم به آن پایبند خواهیم بود.

روحانی با اشاره به اینکه برنامه‌های موشکی و دفاعی ایران هرگز ناقض قطعنامه‌های بین‌المللی نیست، ابرازداشت: سلاح ما برای دفاع از کشورمان است و هرگز نسبت به دستیابی به آنچه باید برای دفاع از کشورمان داشته باشیم، تردید نخواهیم کرد.

رییس‌جمهور با بیان اینکه امروز در ایران دموکراسی دقیقی حاکم است و نمونه بارز آن در انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور پرشور ملت پای صندوق‌ها، در پیشگاه جهانیان به نمایش درآمد، عنوان کرد: ترویج خشونت به هیچ عنوان ارتباطی با آزادی‌های مشروع، نقد و بیان مطالبات ندارد و هیچ کشوری در خصوص امنیت مردم خود مسامحه نمی‌کند.

روحانی با انتقاد از اینکه یک گروهک تروریستی در پاریس پایگاه داشته و علیه ملت ایران فعالیت کرده و مردم را تحریک و ترغیب به خشونت در ایران می‌‌کند، یادآور شد: از دولت فرانسه انتظار داریم تا در راستای مبارزه با تروریسم و خشونت به وظیفه قانونی خود در قبال این گروهک تروریستی عمل کند.

امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه نیز در این تماس تلفنی با اشاره به اینکه فرانسه نسبت به اجرای برجام کاملا پایبند بوده و آن را به نفع صلح و ثبات بین المللی می‌داند، بر ضرورت ادامه گفت‌وگوها و رایزنی‌ها برای ایجاد ثبات و آرامش در منطقه و پایان دادن به نا آرامی‌ها در یمن، سوریه و عراق تاکید کرد.

رییس‌جمهور فرانسه با تاکید بر اینکه هرگز منطقی که ایران را محور شرارت در منطقه قلمداد می‌کند را قبول نداریم و آن را باعث افزایش تنش‌های منطقه‌ای می‌دانیم، بیان کرد: باید با توسعه همکاری‌ها و رایزنی‌ها در راستای توسعه و تقویت آرامش و صلح و ثبات منطقه تلاش بیشتری کنیم.

مکرون با اشاره به اینکه به هیچ عنوان نقشی که سپاه قدس در نابودی داعش داشته را انکار نمی‌کنیم و قدردان این حضور هستیم، بر ادامه گفت‌وگوها و رایزنی‌ها برای تدوین نقشه‌راه در مسیر توسعه ثبات منطقه و کمک به حل بحران انسانی در یمن تاکید کرد.

رییس‌جمهور فرانسه تاکید کرد: ما هرگز از گروه‌های تروریستی حمایت نکرده و اجازه اقدام علیه دیگر کشورها را از فرانسه نخواهیم داد.

حسن روحانی روابط ایران و فرانسه ایران و فرانسه امانوئل مکرون رابطه ایران و فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر