کد خبر: 107991 A

در اختتامیه جشنواره بسم‌الله؛ برگزیدگان بخش بین الملل تقدیر شدند و تندیس «بسم الله» به پاس یک عمر فعالیت به احمد مسجد جامعی اهدا شد.

ایلنا: اختتامیه جشنواره «بسم الله» شب گذشته با اهدای تندیس این جشنواره به احمد مسجد جامعی و برگزیدگان بخش بین الملل برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، احمد مسجد جامعی در این مراسم گفت: خوشحالم که امروز در این جمع حضور داریم و هنرمندان عضو اکو نیز حضور دارند.
وی ادامه داد: از این حرکت نوآورانه که با مشارکت کشورهای همسایه و عضو برگزار می‌شود سپاسگذاریم. «بسم الله» نقطه وصل همه کشورهاست نه تنها به لحاظ معنایی و مفهومی بلکه به لحاظ شکلی نیز در همه کشور‌ها این کلام مقدس را می‌شناسند.
وی ادامه داد: هنرمندان این کلام را در قالب گفتگو ادب و شعر می‌آورند و همین امر باعثشده فضای مشترکی ما را به هم وصل کند. نوشته «بسم الله» خط آن و بیان آن در دین ما وجود دارد و این اعتقاد در ما وجود دارد که کاری که بدون «بسم الله» آغاز شود ناتمام می‌ماند.
وی با اشاره به استفاده از واژه «بسم الله» در ادبیات و شعر افزود: هنرمندان ما در آثار خود این آیه یا بخشی از آن را مکرر به کار می‌برند و ارزش این آیه به اندازه ایست که می‌گویند بیان همه اسماء و صفات خداوند است.
وی ادامه داد: تمام بیان معنوی و هنری این آیه با نقطه تحت «ب» در اول آیه در هنگام نگارش تأکید می‌شود و این امر بخصوص در هنر خوشنویسی بسیار تأکید شده است.
وی افزود: از آغاز کتابت قرآن این کار با خطوط زیبا آغاز شده و بعد‌ها ادامه پیدا کرد. امروز ما به این رسیده‌ایم که حتی یکی از هنرمندان معاصر به ۱۱۴ شکل «بسم الله الرحمن الرحیم» را نوشته است.
مرادخانی معاون هنری نیز گفت: این جشنواره‌ها مهم است و باید همه ما تلاش کنیم آنچه که در چنته داریم به عنوان معاون فرهنگی هنری در این راه بکار ببندیم.
وی ادامه داد: امیدوارم ما همه در کنار هم به یک چنین فعالیت‌هایی کمک کنیم زیرا آیه «بسم الله الرحمن الرحیم» در کل بشریت معنا می‌شود و باید این هدیه را به همه جهان در قالب آثار هنری اهدا کنیم.
رئیس پاکستانی موسسه اکو نیز گفت: ارتقا این جشنواره بدون حمایت کشورهای عضو و مراکز فرهنگی هنری امکان پذیر نیست امروز ما جمع شده‌ایم تا ضمن ارتقای سطح روابط فرهنگی و هنری و همچنین پاسداشت عناصر فرهنگی و بومی نقش زیادی در گسترش فرهنگ داشته باشیم.
در این مراسم برگزیدگان بخش بین الملل تقدیر شدند و تندیس «بسم الله» به پاس یک عمر فعالیت به احمد مسجد جامعی اهدا شد.

جشنواره بسم الله
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر