کد خبر: 109399 A

با حضور سفیر کره جنوبی و معاون مدیرعامل خانه هنرمندان؛

برگزاری سمپوزیوم کوش نامه، ساخت فیلم و تا‌تر کوش نامه، آموزش زبان کره‌ای به صورت رایگان در ایران، راه‌اندازی رشته زبان کره‌ای در دانشگاه تهران و برگزاری هفته فیلم کره در ایران ازجمله برنامه‌های فرهنگی کره جنوبی در ایران است.

ایلنا: نشست خبری مجموعه جشنواره‌های فرهنگی کره جنوبی در ایران ظهر امروز(۹ مهر) با حضور سفیر کره در ایران و بهمن نامور مطلق معاون مدیرعامل خانه هنرمندان در خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سونگ وونگ – یئوب(سفیر کره جنوبی در ایران) با اشاره به روابط حسنه ایران و کره گفت: روابط ایران و کره جنوبی بسیار خوب بوده است و مهرماه را می‌توان به عنوان یکی از ماه‌هایی دانست که در آن این روابط تقویت شده است.

وی با اشاره به سبقه تاریخی روابط ایران و کره گفت: از دوره هخامنشیان که جاده ابریشم پایه‌گذاری شد ارتباط ایران و کره جنوبی گسترش پیدا کرد. این ارتباطات و تاریخچه همچنان ادامه دارد. امروز در کره مجسمه‌های سنگی تاریخی وجود دارد که در دست بعضی از این مجسمه‌ها چوب چوگان است همین امر نشان می‌دهد که بازی چوگان در کره وجود داشته و سرمنشأ بازی چوگان ایران بوده است.

سونگ وونگ – یئوب با اشاره به اینکه کره‌هایی همیشه از ایرانی‌ها پذیرایی کرده‌اند، گفت: در بین داستان‌های تاریخی داستانی به نام کوش‌نامه وجود دارد. کوش‌نامه حکایت ایرانیانی است که بعد از شکست از اعراب به چین و سپس شبه جزیره کره مهاجرت می‌کنند. در آنجا یک شاهزاده ایرانی به یک دختر کره‌ای علاقه‌مند می‌شود و پسری از این ازدواج حاصل می‌شود که به ایران می‌آید و انتقام ایرانیان را از اعراب می‌گیرد.

سفیر کره جنوبی در ایران با اشاره به اهمیت فرهنگ و همچنین لزوم گسترش دیپلماسی فرهنگی گفت: سفارت جمهوری کره جنوبی در ایران با هدف احترام و درک متقابل از طریق فرهنگ تلاش دارد تا همکاری‌های بیشتری انجام دهد. رشد و صلح در روابط ایران و کره به امنیت پیشرفت کل جهان تأثیر مستقیم دارد بنابراین تبادل فرهنگی بین دو کشور دارای اهمیت جهانی است.

وی ادامه داد: تاکنون تبادلات دو کشور بیشتر بر محور اقتصاد و محصولات صنعتی متمرکز بوده است ولی پیش‌بینی می‌شود که از این پس و در آینده‌ای نزدیک تبادلات بین دو کشور توسط افرادی با بینش فرهنگی و با دانش زبان‌های همدیگر وارد فاز جدیدی با بعد متفاوت از گذشته شود.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره‌های فرهنگی هنری کره جنوبی در ایران در سال ۹۲ گفت: ما ده برنامه را در سال ۹۲ در ایران اجرا می‌کنیم که دو برنامه آن شامل سفر به شهرهای اصفهان، شیراز و یزد و همچنین برگزاری غرفه کره در نمایشگاه کتاب در اردیبهشت ماه برگزار شده است.

سفیر کره افزود: در ادامه برنامه‌های خود از ۱۴ الی ۱۶ مهر دومین دوره جشنواره فیلم کره با نمایش ۵ فیلم از سینمای کره جنوبی برگزار می‌شود. همچنین جشنواره غذاهای کره جنوبی و مراسم محاوره به زبان کره‌ای از تاریخ ۱۱ الی ۱۴ مهر در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. در جشنواره غذاهای کره با توجه به استقبال ایرانیان از سریال‌هایی همچون جومونگ و جواهری در قصر آشپزهای سریال جواهری در قصر به ایران خواهند آمد و غذاهای آن سریال را در ایران پخت و آموزش خواهند داد.

وی با اشاره به تأسیس مدرسه و مؤسسه سجونگ در تهران گفت: مؤسسه سجونگ یک مؤسسه آموزشی است که به تدریس زبان کره‌ای برای افراد غیر کره‌ای به صورت رایگان می‌پردازد. این مؤسسه تاکنون ۱۱۶ شعبه در ۵۰ کشور جهان دارد و ۱۴ مهرماه ۱۱۷ شعبه این مؤسسه در ۵۱ کشور در جهان یعنی ایران آغاز به کار می‌کند. این امر مصادف شده است با ۵۰ سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و کره از سال ۱۳۴۱ است.

سفیر کره افزود: هدف از ما تأسیس این مؤسسه آموزش ایرانیان جهت کسب تسلط زبان کره‌ای به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری برای آینده هر دو کشور است. همچنین ایجاد رشته کار‌شناسی زبان کره‌ای در دانشگاه تهران از دیگر برنامه‌های ماست. سعی ما بر این است که پس از تأمین اساتید کره‌ای در سال ۹۳ رشته کار‌شناسی زبان کره‌ای در دانشگاه تهران ایجاد شود.

وی به تأسیس مرکز فرهنگی کره در ایران اشاره کرد و گفت: در اواخر سال ۲۰۱۳ اولین مرکز فرهنگی کره در مصر افتتاح شد. اما ما با توجه به اهمیت ایران در منطقه قصد داریم مرکز فرهنگی کره در ایران را نیز تأسیس کنیم تا همکاری‌های فرهنگی بیشتر شود.

سفیر کره در ایران از برگزاری نمایشگاه عکس‌های کره از نگاه عکاسان برگزاری سفر نجومی برای آشنایی با آسمان ایران و ستارگان آن و همچنین برگزاری نخستین دوره مسابقه تکواندو با نام جام سفیر جمهوری کره در ایران خبر داد و افزود: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما توجه به کوش‌نامه است و قصد داریم آن را با قدرت پیگیری کنیم.

وی ادامه داد: کوش‌نامه با اثبات غیرمستقیم اینکه کره باستان به نام سیلا و ایران باستان از طریق جاده ابریشم با هم ارتباط داشتند دامنه تاریخی دو ملت ایران و کره را نشان داده و توسعه می‌دهد. داستان عاشقانه‌ای که بین دختر پادشاه سیلا و شاهزاده ایرانی در کوش‌نامه وجود دارد ممکن است به نماد فرهنگی برای دو کشور ایران و کره تبدیل شود. کوش‌نامه با ارائه مأخذ علمی و فرهنگی در مورد شباهت فرهنگی دو کشور امکان دستیابی به نتایج تحقیقات مربوط را در آینده فراهم می‌سازد.

سونگ وونگ – یئوب افزود: برگزاری سمپوزیوم کوش‌نامه با موضوع ارتباطات و تبادلات فرهنگی ۱۵۰۰ ساله بین ایران و کره از اولین برنامه‌های ما در این حوزه است که خرداد ۹۲ در کره برگزار شد و ۱۱ مهرماه در بوستان سئول در تهران با سخنرانی اساتید ایرانی همچون محمد وثوقی، زهره زر‌شناس، جعفر دهاقی، دکتر بیگلری از ایران و دکتر لی هی سو استاد دانشگاه هان یانگ از کره جنوبی برگزار می‌شود. همچنین در این مراسم متن کوش‌نامه به دو زبان کره‌ای و انگلیسی توزیع می‌شود.

وی ادامه داد: داستان کوش‌نامه می‌تواند به صورت انیمیشن، کتاب‌های کودکان، فیلم سینمایی، تئا‌تر، موزیکال و برنامه‌های رقص اجرا شود و ما قصد داریم که برای ساخت فیلم سینمایی و تئا‌تر کوش‌نامه تمام تلاش خود را به کار گیریم.

بهمن نامور مطلق معاون سرسنگی نیز با اشاره به برنامه‌های خانه هنرمندان ایران و سفارت کره جنوبی گفت: رابطه فرهنگی میان ایران و کره یک رابطه باستانی است که به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد. ایران و کره دو نماینده بزرگ از تمدن شرق محسوب می‌شوند به همین جهت همانندی‌های بسیاری بین این دو کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: خانه هنرمندان ایران همکاری با کشورهای شرقی را در اولویت خود قرار داده است و تلاش دارد این همکاری‌ها را که تا امروز کمی مورد غفلت قرار گرفته گسترش دهد. در این میان هنر سینما بسیار اهمیت دارد و نزد ایرانیان و کشور کره این هنر از اهمیت خاصی برخوردار است.

سفارت کره جنوبی در ایران برنامه های فرهنگی کره در ایران سونگ وونگ یبو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر