کد خبر: 109821 A

در جمع خبرنگاران مطرح شد:

دولت احمدی‌نژاد ۲۰ میلیارد تومان بابت بیمه هنرمندان بدهکار است. فیلم گذشته؛ فیلمی ایرانی است. پوشش رسانه‌ای سفر رئیس جمهور به نیویورک در حد انتظار نبود. بازگشایی خانه سینما قانونی بود.

ایلنا: علی جنتی(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) می‌گوید محدودیت‌ها تا امروز باعثشده معاون فرهنگی وزارت ارشاد تا این لحظه معرفی نشود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جنتی در حاشیه جلسه دولت در پاسخ به سوال ایلنا درباره معرفی نشدن معاون فرهنگی با وجود اینکه دو ماه از آغاز به کار دولت می‌گذرد، گفت: ما خیلی نگران هستیم که دو ماه گذشته و هنوز کسی معرفی نشده است. البته محدودیت‌هایی در این زمینه داشتیم که مانع از انتخاب و معرفی معاون فرهنگی شد.

وی همچنین درباره قطع بیمه تامین اجتماعی هنرمندان گفت: این بیمه قطع نشده بلکه تامین اجتماعی تهدید به قطع شدن این بیمه کرده اما قرار است خدمات تامین اجتماعی برای هنرمندان و روزنامه‌نگاران ادامه پیدا کند. ما هم بخشی از تعهدات‌مان را پرداخت می‌کنیم. دولت از قبل مبلغ ۲۰ میلیارد تومان از طریق صندوق حمایت به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است. با مذاکراتی که انجام شده، قرار است مساعدت‌هایی در این زمینه انجام شود.

وی درباره تدوین نظام جامع سینما گفت: قرار است نظام جامع صنفی در حوزه سینما و مطبوعات تدوین شود که بخشی از آن به وزارت کار بازمی‌گردد. باید این مذاکرات انجام شود و نظام جامع برای صنوف تعریف و سپس قانونی شود.

وی درباره حضور در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نسبت به روند بازگشایی خانه سینما اعتراضاتی داشتند و سوال می‌کردند که چرا خانه سینما بازشده است. ممکن است این بازگشایی غیرقاونی باشد. ما هم گفتیم خلاف قانون عمل نکردیم بلکه طبق قانون عمل کردیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره انتخاب فیلم گذشته به اسکار گفت: گروه ۱۲ نفره‌ای که برای انتخاب فیلم به اسکار انتخاب شده، قبل از تشکیل دولت جدید انتخاب شده است. این جمع از لحاظ فنی و محتوا آشنا به سینما است. آن‌ها از بین بیش از ۵۰ فیلم فقط ۱۲ فیلم را انتخاب و گزینش کردند. آنها در بین ۱۲ فیلم به ۲ فیلم دربند و گذشته رسیدند و نهایتا فیلم گذشته را انتخاب کردند.

وی ادامه داد: درست است که فیلم گذشته با مشارکت فرانسوی‌ها ساخته شده اما فیلمبردار فیلم و کارگردان آن ایرانی هستند. وقتی فیلم، ایرانی است ما باید به کاری که گروه کار‌شناسی انجام داده، احترام بگذاریم.

جنتی در پاسخ به سوالی درباره عملکرد صدا و سیما در قبال سفر رئیس جمهور گفت: پوشش رسانه‌ای سفر رئیس جمهور به نیویورک توسط صدا و سیما کمتر از انتظار بوده است. ما باید به ملاقات‌ها و مذاکراتی که در آنجا صورت گرفته، دقیق‌تر بپردازیم و کاری که درباره مذاکره تلفنی انجام می‌شود را به صورت واضح بیان کنیم.

خانه سینما وزیر ارشاد معاون فرهنگی علی جنتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر