کد خبر: 115434 A

شب گذشته در هقت رخ داد:

طباطبایی نژاد: برای فیلم لاله ۷ میلیارد تومان هزینه شده است / ۳۵۰میلیون تومان بدون مدرک به نیک نژادبدون مدرک داده شده است / آقامحمدیان: با فیلم لاله برخورد سیاسی شده است.

ایلنا: بررسی وضعیت فیلم سینمایی لاله شب گذشته(۳ آبان) درحالی با حضور مدیران فعلی و اسبق مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد که این بحثبه جدال لفظی دو طرف انجامید.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدمهدی طباطبایی‌نژاد(مدیر فعلی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی) شب گذشته به هفت آمده بود و با اشاره به اینکه ساخت فیلم لاله هیچ توجیه منطقی ندارد، گفت: درباره این فیلم یک سوال اساسی وجود دارد و آن اینکه چرا باید این فیلم در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ساخته شود.

وی افزود: فیلم لاله ابتدا قرار بوده در بنیاد سینمایی فارابی ساخته شود که با مقاومت جدی فارابی روبرو شد و دوستان شمقدری در فارابی مقاومت کردند و سرانجام سیستم مدیریتی آن‌ها را از این موضوع منصرف کرد. حسن نجاریان برای من تعریف کرد که در‌‌ همان زمان شمقدری با فارابی تماس می‌گیرد و می‌گوید مبلغ یک میلیون دلار را به نیک‌نژاد پرداخت کنید. من دو روز دیگر از دفتر مشایی می‌گیرم و می‌دهم اما آن‌ها مقاومت می‌کنند اما بالاخره ۳۵۰ میلیون تومان را مجبور می‌شوند به وی پرداخت کنند و حتی مدرک نیز نمی‌گیرند.

طباطبایی‌نژاد افزود: بعد از این ماجرا ساخت فیلم به مرکز می‌آید و رئیس مرکز می‌گوید که این فیلم به دلیل انگلیسی بودن تجربی است در حالی که فیلم تجربی در اساسنامه مرکز تعریف شده است و بر اساس آن تعریف فیلم باید یا تجربه اول فیلمساز باشد یا آوانگار و اکسپریمنتال باید باشد اینکه زبان فیلم فارسی نباشد که تجربی نیست.

وی ادامه داد: برای این فیلم ۷ میلیارد تومان هزینه شده است و باید برای آن تصمیم قاطعانه گرفته شود اما با وجود جلسات با سازندگان تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.

طباطبایی‌نژاد ادامه داد: با اسدا لله نیک‌نژاد یک جلسه ۵ ساعت جلسه گذاشتیم و جلسه دوم هم تا ساعت۱۲ شب طول کشید اما وی اعلام کرد که سه رایت فیلم در بخش فیلمنامه کارگردانان و شخص لاله صدیق را خریداری نکرده‌ایم. و به همین دلیل رایت فیلم متعلق به یک شرکت کانادایی است لذا به تهیه‌کننده فیلم گفتم نباید دیگر برای فیلم هزینه شود تا نماینده شرکت بیایید و وضعیت مشخص شود.

وی با اشاره به مشکلات مالی این فیلم گفت: براساس قرارداد اول مرکز باید تا پایان راف کات(تدوین اولیه) فقط ۲ میلیارد پرداخت می‌کرده است. اما بعد قرارداد عوض می‌شود و مرکز متعهد می‌شود تا پایان فیلمبرداری ۸ میلیارد تومان پرداخت کند.

وی ادامه داد: دستمزد تهیه کننده ابتدا ۱۰۰ میلیون تومان بود بعد به ۲۰۰ میلیون تومان تغییر کرد و برای مشاور تهیه کننده ۱۰۰ میلیون تومان شد یعنی به فاصله ۳ ماه بودجه ۴۰۰ درصد افزایش پیدا کرد.

طباطبایی‌نژاد ادامه داد: سه میلیاردتومان بودجه تا پایان فیلمبرداری به ریال و ۶۵۰ هزار دلار باید پرداخت می‌شده است اما تا امروز ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان مستقیم پرداخت شده است و بخشی هم غیرمستقیم برای مسافرت‌ها و پاداش‌ها داده شده است. حتی شمقدری بار‌ها ۱۰ میلیون تومان به دوستان پاداش داده است.

شفیع آقامحمدیان نیز گفت: فیلم لاله به دلیل اینکه به زبان انگلیسی است یک تجربه جدید است و به لحاظ پروداکشن سنگینی که دارد یک کار سنگین و جدید است.

وی ادامه داد: این فیلم نیاز به تجهیزات مختلف داشت و باید از خارج تهیه می‌شد از طرفی این فیلم قرار بود در خارج از کشور ساخته شود و برای بخشی مانند شات می‌کر ۱ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد.

آقامحمدیان با ابراز تاسف از برخورد با این فیلم افزود: با این فیلم برخورد سیاسی شده است و حاشیه‌های برای این فیلم بوجود آمده است. به همین دلیل بسیاری از بازیگران برای حضور در این فیلم می‌آمدند و حتی قرارداد هم می‌بستند بعد می‌رفتند و دیگر نمی‌آمدند اگر روند ساخت این فیلم معمولی بود با ۳ میلیارد تومان ساخته می‌شد اما مشکلات حاشیه‌ای و بالارفتن قیمت‌ها و تورم کار را سخت کرد.

فیلم لاله شفیع آقا محمدیان سید مهدی طباطبایی نژاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر