کد خبر: 124036 A

به کارگردانی داریوش یاری،

داریوش یاری پیش‌تر مجموعه مستند «اهل ایمان»، «اهل سور»، «دخیل» و «اهل سوگ» را ساخته است.

ایلنا: پیش‌تولید مستند سینمایی «کربلا جغرافیای یک تاریخ» محصول حوزه هنری به تهیه‌کنندگی بهروز مفید آغاز شده، شرایط تولید این فیلم به طور کامل مهیا شده و به زودی تولید آن را شروع می شود.

به گزارش ایلنا، داریوش یاری با اعلام این مطلب افزود: این فیلم مستند با روایتی تحلیلی، تاریخی و نگاهی علمی و پژوهشی به حرکت امام حسین(ع) از مدینه به مکه، از مکه به کربلا و شهادت ایشان در این سرزمین می‌پردازد. در این فیلم شکل‌گیری تمدن اسلامی از آن زمان تا امروز و تاثیر قیام اباعبدالله در جهان اسلام مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی افزود: در این زمینه تحقیقات گسترده‌ای توسط من و مسعود اعرابی انجام شده و این پژوهش زیر نظر آقای رسول جعفریان شکل گرفته است. حدود ۳۰ درصد از این پروژه بازسازی روایت تاریخی است و تصویری از رویارویی سپاه امام حسین(ع) و یزید را در روز عاشورا به نمایش می‌گذارد.

این کارگردان ادامه داد: ۳۰ درصد از این پروژه به صورت پویانمایی و گرافیکی ساخته می‌شود. در بخش‌هایی به آیین عزاداری در مناطق مختلف پرداخته می‌شود. همچنین گفتگو با دانشمندان، علمای دینی و صاحب نظران بخشی از روایت تحلیلی را شکل می‌دهد.

وی در پایان گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده از عوامل فنی نام آشنایی برای این فیلم استفاده خواهیم کرد که به زودی اسامی آن‌ها اعلام خواهد شد. با حمایت حوزه هنری و انگیزه و اشتیاق گروه سازنده امیدواریم فیلمی درشان نهضت امام حسین(ع) ساخته شود. ما سعی می‌کنیم «کربلا جغرافیای یک تاریخ» با قوت در پی کشف این سوال باشد که چگونه این فرهنگ عاشورایی در طی این سال‌ها نسل به نسل بر دل‌ها حکومت کرده است.

داریوش یاری پیش‌تر مجموعه مستند «اهل ایمان»، «اهل سور»، «دخیل» و «اهل سوگ» را ساخته است.

کربلا جغرافیای یک تاریخ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر