کد خبر: 127155 A

رسول صدرعاملی:

پرداختن به اهل بیت، پرداختن به پیامبر، به‌طورکلی پرداختن به آن‌چه باور‌ها و اعتقادات و دین این مردم است یک نوع درک و بینش حسی و روحی روانی می‌خواهد. جوری تربیت لازم دارد که از قبل باید اتفاق افتاده باشد. شما نمی‌توانید کسی را که قبلاً آمادگی این کار را ندارد بخواهید وادارش کنید که در این زمینه فیلم بسازد.

ایلنا: رسول صدر عاملی معتقد است: جشنواره پیامبر اعظم(ص) در واقع زمینه‌ای است که با دل و روح و روان آدم مرتبط است. و کسانی می‌‎توانند به این موضوع بپردازند که با تمام وجودشان از آن درک درست و صحیحی داشته باشند.

به گزارش ایلنا، صدرعاملی با اشاره به اهمیت ابعاد مختلف این جشنواره و تاثیری که می‌تواند بر ابعاد وجودی زندگی انسان داشته باشد را مد نظر قرار داده، گفت: به‌نظرم کسانی‌که می‌خواهند در این جشنواره فعالیت کنند با توجه به عقایدشان، به باور‌هایشان، به کارنامه‌شان و با توجه به تلاش‌هایی که در این زمینه کرده‌اند، یا دوست داشته‌اند بکنند، خودشان باید پیش‌قدم شوند، و جشنواره نباید خیلی تاکید کند که هرکسی بیاید در این زمینه فیلم بسازد. این زمینه در واقع زمینه‌ای است که با دل و روح و روان آدم مرتبط است. و کسانی می‌‎توانند به این موضوع بپردازند که با تمام وجودشان از آن درک درست و صحیحی داشته باشند. از موضوع جشنواره و اهمیت آن گرفته تا انتشار و تبلیغ و بیان احساساتشان. در این‌صورت است که ما می‌توانیم فیلم خوب ببینیم.

کارگردان فیلم گل‌های داوودی در ادامه افزود: اما این‌که جشنواره بتواند زمینه مناسبی فراهم کند تا آثار این‌گونه فیلم‌سازان یا هنرمندان دیده شود و در موردش صحبت شود می‌تواند سود آفرین باشد برای سازندگان آن. باید فضای گفت‌وگو و فضای تفاهم به‌وجود بیاید. من در حالی این حرف را می‌زنم که در حدود یک‌ماه پیش در جشنواره مذهب ایتالیا بودم جشنواره‌ای که واتیکان برگزار می‌کند و اسپانسرش است، فضایی به‌وجود آورده بود که همیشه فکر می‌کردم چقدر جای این‌گونه جشنواره‌ها در کشور ما خالی است. همهٔ آن‌هایی که آثار دینی کار می‌کنند با هر عقیده‌ای و همهٔ ادیان الهی، فیلم‌هایشان را به این جشنواره ارسال می‌کنند و جشنواره فضای مناسبی را برای گفت‌وگو و نقد و اظهارنظر ایجاد کرده بود. جالب است که هربار که فیلم‌هایی از ایرانیان در این جشنواره شرکت داده می‌شود در بین سایر ادیان توانسته بهترین مقام را کسب کند. منظورم این است که جشنواره باید به شکل درستی برگزار گردد و شکل درستش هم این است که این جشنواره بدون این‌که خود را بخواهد به فیلم‌ساز یا هنرمند تحمیل کند، بلکه فضای عرضه آثار آن‌ها را به‌وجود بیاورد.

وی در پایان به سینماگران توصیه کرد: هنرمندان باید خودشان فیلم بسازند و احساس کنند که وقتی فیلم ساخته می‌شود توسط این جشنواره یا چنین جشنواره‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرد. پرداختن به اهل بیت، پرداختن به پیامبر، به‌طورکلی پرداختن به آن‌چه باور‌ها و اعتقادات و دین این مردم است یک نوع درک و بینش حسی و روحی روانی می‌خواهد. جوری تربیت لازم دارد که از قبل باید اتفاق افتاده باشد. شما نمی‌توانید کسی را که قبلاً آمادگی این کار را ندارد بخواهید وادارش کنید که در این زمینه فیلم بسازد. ولی می‌شود از آن‌هایی که در این زمینه کار و تلاش می‌کنند مراقبت کرد و احساس کنند که تلاششان مورد توجه قرار می‌گیرد.

نخستین دوره جشنواره فرهنگی هنری اهل بیت(ع) با عنوان «جایزه بزرگ پیامبر اعظم(ص)» به همت مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) و همکاری نهادهای فرهنگی و هنری برگزار می‌شود. این جشنواره در سه رشته فیلم کوتاه(در سه شاخه انیمیشن، داستانی و مستند)، فیلمنامه و تألیف و ترجمه کتاب به زبان انگلیسی(در دو شاخه سیره پیامبر و پاسخ به شبهات) برگزار خواهد شد و جوایز ارزنده و بی‌نظیری به نفرات بر‌تر تعلق خواهد گرفت.

رسول صدر عاملی جشنواره پیامر اعظم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر