کد خبر: 127358 A

مسافر طوفان دربخش مسابقه هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینما حقیقت که از ۱۹ تا ۲۶ آذرماه در تهران برگزار می‌شود، نمایش داده می‌شود.

ایلنا: «مسافر طوفان» اولین فیلم مستند تولید شده در ایران است که به بررسی واقعه طوفان بزرگ که هزاران سال پیش در منطقه بین النهرین به وقوع پیوسته، می‌پردازد.

به گزارش ایلنا این واقعه در تاریخ بشر جایگاه ویژه‌ای داشته است و موضوع مشترک ادیان، تاریخ و اسطوره‌ها است و در فرهنگ‌ها ی ملل گوناگون جهان بازتاب پر رنگی داشته است. برای قهرمان این داستان نامهای مختلفی وجود دارد. در داستان حماسی واسطوره‌ای گیل گمش(الواح به جای مانده از تمدن بابل) به او نام اوتناپیشتیم داده‌اند و درقرآن کریم و تورات نام او نوح(ع) است.

روایت داستان حضرت نوح و انطباق اسطوره‌های کهن با این داستان، نظریه‌های مربوط به وقوع طوفان در منطقه بین‌النهرین، باستان‌شناسی سنگواره کشتی نوح در کوههای آرارات، صنعت ساخت کشتی‌های بزرگ و… از موضوعات مورد اشاره و تحقیق در این مستند می‌باشد.
اطلاعات ارائه شده در این مستند ۵۰ دقیقه‌ای حاصل دو سال پژوهش و سفر به کشور ترکیه، مناطق مرزی ایران با ترکیه، سواحل جنوبی ایران، کشورهای ایتالیا و دانمارک و بهره‌گیری از نظرات محققین و کار‌شناسان در حوزه‌های مربوطه می‌باشد.
تهیه‌کننده این مستند می‌ریوسف پیرانی است که کار‌شناس ارشد علوم قرآنی بوده و در حوزه پژوهشهای قرآنی و رسانه فعال می‌باشد. کارگردانی این فیلم را علی عبدی‌پور بر عهده داشته است. عبدی‌پور دانش آموخته کارگردانی سینما و از سال ۱۳۷۲ به تولید فیلم‌های مستند مشغول بوده است و تعدادی از آثار وی در جشنواره‌های داخلی و بین المللی جوایز متعددی به دست آورده است. عبدی‌پور هم اینک در حال تدوین نهایی مجموعه مستند کاوش در اعماق خلیج فارس می‌باشد و به زودی این مجموعه از شبکه‌های سراسری پخش خواهد شد.
مسافر طوفان دربخش مسابقه هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینما حقیقت که از ۱۹ تا ۲۶ آذرماه در تهران برگزار می‌شود، نمایش داده می‌شود.

جشنواره سینماحقیقت،
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر