کد خبر: 136541 A

مهرداد فرید خطاب به روحانی:

بسیاری از شاهکارهای جهان و ایضا ایران آمیخته با یاس و ناامیدی است. اگر قرار بود دستور شما اجرا شود، مثلا «هملت» نوشته نمی‌شد، و یا همین اواخر «جدایی نادر از سیمین» ساخته نمی‌شد.

ایلنا: هفته گذشته تعدادی از هنرمندان کشور به دیدار حسن روحانی(رئیس جمهور کشور) رفتند. مهرداد فرید(کارگردان سینما) طی یادداشتی؛ دیدگاه خود را درباره سخنان روحانی و این دیدار نوشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، متن یادداشت مهرداد فرید به شرح زیر است:

جناب آقای رییس جمهور؛
هفته پیش در دیدار با هنرمندان فرمودید: «آثار امیدبخش و نشاط‌آفرین تولید کنید، آثار یأس‌آور کافی است»! با تمام احترامی که به برنامه‌ها و اقدامات شما در عرصه فرهنگ قایلم باید در این باره نکات مهمی را به عرض برسانم:
۱ - لطفا به هنرمندان دستور ندهید که چه بیافرینند. ساحت هنر دستور پذیر نیست! از لحظه‌ای که هنرمند بخواهد به دستور شما عمل کند کمر به قتل هنر خود بسته است.
۲ - بسیاری از شاهکارهای جهان و ایضا ایران آمیخته با یاس و ناامیدی است. اگر قرار بود دستور شما اجرا شود، مثلا «هملت» نوشته نمی‌شد، و یا همین اواخر «جدایی نادر از سیمین» ساخته نمی‌شد. اجازه دهید هنرمندان دغدغه‌شان «هنر» باشد و خلق شاهکارهای هنری نه اجرای فرامین شما.
۳ - اصولا متر و مقیاسی برای سنجیدن میزان یاس و ناامیدی اختراع نشده است. همین سخن شما ممکن است برای دستگاه سانسور سوتفاهم ایجاد کند و بسیاری از شاهکارهای هنری یا خلق نشوند و یا در محاق قرار گیرند.
پیشاپیش از تصدیع پوزش می‌خواهم. بقایتان برای خدمت به مردم مظلوم ایران باقی.

مهرداد فرید حسن روحانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر