کد خبر: 139612 A

همراه با عکس اختصاصی ایلنا،

تلاش شده در سه بعُد اصلی یعنی ساعات نظرسنجی، روز نمایش فیلم و توزیع جغرافیایی نظرسنجی عدالت و توازن رعایت شود / تعداد گزینه‌ها امسال به ۵ گزینه تغییر کرده و هر تماشاگر می‌تواند از بین گزینه‌های اصلا نپسندیدم، نپسندیدم، میانه، پسندیدیم و خیلی پسندیدم؛ یکی را انتخاب کند.

ایلنا: ستاد جشنواره فیلم فجر مصمم شد نظرسنجی‌های مردمی امسال توسط خانه سینما انجام شود و بهترین فیلم مردمی و سیمرغ این بخش به صورت مستقل توسط خانه سینما معرفی شود. سیدمحسن هاشمی با حکم محمدمهدی عسگرپور(مدیرعامل خانه سینما) به عنوان مدیر برنامه ریزی و اجرایی این بخش تعیین شده است.

سیدمحسن هاشمی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به اینکه امسال خانه سنیما سعی در رعایت عدالت و انجام یک نظرسنجی کاملا شفاف را در همه ابعاد دارد، گفت: امسال صندوق‌هایی که در آن‌ها آرای مردمی ریخته می‌شود نیز به صورت شفاف طراحی شده و به این ترتیب رأی‌هایی که در آن ریخته می‌شود؛ کاملا دیده شده و مشخص است. همچنین تعداد گزینه‌ها امسال به ۵ گزینه تغییر کرده و هر تماشاگر می‌تواند از بین گزینه‌های اصلا نپسندیدم، نپسندیدم، میانه، پسندیدیم و خیلی پسندیدم؛ یکی را انتخاب کند.

وی ادامه داد: گزینه اصلا نپسندیم بدون امتیاز، نپسندیدم دارای یک امتیاز، میانه دو امتیاز، پسندیدیم سه امتیاز و خیلی پسندیدم دارای چهار امتیاز است. همچنین امسال کارت‌های رأی گیری حذف شده و به جای کارت‌های رأی گیری؛ مخاطبان فیلم‌ها با استفاده از‌‌ همان بلیطی که در دست دارند و با انداختن بلیت به درون صندوق رأی، نظر خود را درباره فیلم اعلام می‌کنند.

هاشمی با اشاره به اینکه امسال به دنبال این هستیم که هر مخاطب با استفاده از بلیط یک حق رأی داشته باشد، افزود: ۳۵ صندوق برای انجام امور نظرسنجی بازطراحی شده که از۳۰ صندوق به عنوان فعال استفاده خواهد شد و در صورتی که استقبال مخاطبان از بعضی فیلم‌ها بیشتر باشد صندوق‌های رزرو نیز به آن سینما گسیل می‌شوند.

مدیراجرایی طرح نظرسنجی آرای تماشاگران با اشاره به انجام نظرسنجی فقط برای فیلم‌های بخش سودای سیمرغ، گفت: تلاش می‌کنیم در سه بعُد اصلی یعنی ساعات نظرسنجی، روز نمایش فیلم و توزیع جغرافیایی نظرسنجی عدالت و توازن را رعایت کنیم.

وی ادامه داد: نظرسنجی هر روز از ساعت ۱۴ با نمایش فیلم‌ها آغاز و برای هر فیلم در مجموع ۱۵ سالن سینما ۱۲ نوبت نظرسنجی می‌شود. البته برای هر فیلم در یک سالن فقط یک بار نظرسنجی می‌شود. این نظرسنجی در بین سانس‌های کم مخاطب، معمولی و سانس خوش استقبال برای همهٔ فیلم‌ها در شرایط مشابه انجام می‌شود.

وی ادامه داد: نظرسنجی از فیلم‌ها در طی سه روز نخست، روزهای میانی و سه روز پایانی جشنواره برای همهٔ فیلم‌ها به توازن انجام می‌شود. نکته‌ای که در این میان بسیار حائز اهمیت است این است که فیلمی که از روز پنجم جشنواره وارد گردش نمایش شود به هیچ عنوان در نظرسنجی شرکت داده نمی‌شود.

هاشمی افزود: برای نظارت بهتر بر عملیات اخذ و شمارش آرای تماشاگران؛ سینماهای شمال و غرب تهران در یک گروه، مرکز و شرق در یک گروه جداگانه و جنوب نیز در یک طبقه جداگانه تعریف شده‌اند تا نظارت و نمونه برداری‌ها کامل انجام شود.

وی ادامه داد: جمع بندی آرای تماشاگران به صورت روزانه انجام می‌شود اما در هر اعلان روزانه؛ آراء به صورت کلی اعلام می‌شود به گونه‌ای که تمامی رأی‌های کسب شد در روزهای پیشین را نیز شامل می‌شود.

هاشمی ادامه داد: براساس آیین نامه انجام نظرسنجی‌های مردمی؛ تهیه‌کنندگانی که تمایلی به حضور در این بخش ندارند ظرف چهل و هشت ساعت آتی می‌توانند با درخواست کتبی از این بخش انصراف دهند.

وی درباره نظارت بر رأی گیری، افزود: براساس آیین نامه آرای تماشاگران، دو ناظر از طرف تهیه‌کنندگان سینما به صندوق‌ها سرکشی خواهند کرد. همچنین قرار است ۲۰ هزار تراکت بین مخاطبان سینما توزیع شود و تیزری نیز برای این کار ساخته می شود.

در زیر تصویر اختصاصی ایلنا از صندوق اخذ رای را که در کار گاه ساخت تهیه شده است می بینید

خانه سینما محسن هاشمی جشنواره فیلم فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر