کد خبر: 139826 A

رئیس کمیته سلام سینما اعلام کرد:

۲۱ شهریور و ۱۰ بهمن سینماهای رایگان است / چهارشنبه ۹ بهمن از سالن‌سازان و سینماداران تجلیل می‌شود / باید فیلم دیدن در پرده سینما به یک رویه تبدیل شود.

ایلنا: نشست خبری برنامه‌های کمیته سینما سلام صبح امروز(۶ بهمن) با حضور حبیب ایل بیگی(مدیرعامل انجمن سینمای حوانان؛ مشاور دبیر جشنواره فیلم فجر و رئیس کمیته سینما سلام) و همچنین رسول صادقی(مدیر روابط عمومی سازمان سینما) در حالی برگزار شد که ایل بیگی معتقد بود باید نگاه به فیلمهای سینمایی در تلویزیون تغییر کند و تلویزیون آدرس غلط ندهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ایل بیگی با اشاره به برنامه‌های کمیته سینما سلام گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده دو روز در سال یعنی روزهای ۲۱ شهریور روز سینما و ۱۰ بهمن به عنوان روز سلام سینما تعیین شد و تمام سینما‌ها در این دو روز رایگان است و مردم می‌توانند به تماشای فیلم‌ها بنشینند.

وی ادامه داد: در این دو روز تمام فیلمهایی که در حال اکران است در سراسر کشور به صورت رابگان به نمایش درمی‌آید و علاوه بر آنکه هزینه‌های آن توسط سازمان سینمایی پرداخت می‌شود؛ گروهی از هنرمندان نیز برای تشویق مردم به فیلم دیدن به شهرهای مهم اعزام می‌شوند.

وی از همکاری خانه سینما در اجرای این طرح خبر داد و افزود: قرار است توسط خانه سینما و به هزینه سازمان سینمایی هنرمندانی همچون لاله اسکندری؛ امیر رضا دلاوری؛ مهدی پاکدل؛ بهنوش طباطبایی؛ ایرج نوذری غ امیر باقری؛ حبیب دهقان نسب؛ بهناز جعفری؛ مهوش وقاری؛ زهرا سعیدی، حسین قاضی مرادی؛ عبدالرضا اکبری؛ داریوش اسد‌زاده؛ به شهرهای اصفهان، شیراز، مشهد؛ زنجان؛ گرگان، اهواز، ارومیه؛ ساری؛ کرمانشاه اعزام شوند.

وی ادامه داد: هزینه‌ای که برای این کار صورت گرفته؛ هزینه زیادی نیست. زیرا براساس برآورد ما میزان فروش میانگین سالنهای سینما در یک روز رقمی بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان است. همچنین سیف الله صمدیان تیزر کوتاهی در باره این برنامه ساخته است.

ایل بیگی با اشاره به وضعیت سینماهای کشور گفت: بعد از تهران، خراسان رضوی با ۱۳ سالن؛ فارس با ۱۱ سالن؛ خوزستان با ۱۰ سالن؛ گیلان و اصفهان؛ آذربایجان شرقی و مازندران با ۹ سالن بیشترین سالنهای سینما را دارند.

وی ادامه داد: با کانون پخش کنندگان و انجمن سینماداران برای اجرای این برنامه هماهنگی شده است و ما قصد داریم با اجرای این برنامه کمک کنیم تا سالن‌های سینما رونق بگیرد و مردم برای سینما رفتن تشویق شوند.

وی با اشاره به اینکه این کار هدیه سازمان سینمایی به مردم است؛ گفت: همه ما باید کمک و تلاش کنیم تا سینما رفتن برای مردم عادت شوند تا سالنهای پرشود.

ایل بیگی همچنین با اشاره به امنیت سالنهای سینمایی گفت: سینما امروز نیاز به تبلیغ و معرفی دارد و هر چند در روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های به سینما به خوبی پرداخته و کمک می‌شود اما متاسفانه صدا و سیما و تلویزیون درباره کم تبلیغ می‌کنند و اهمیت زیادی نمی‌دهند.

وی ادامه داد‌: باید فیلم دیدن در پرده سینما به یک رویه تبدیل شود زیرا تماشای فیلم در سینما اتفاقی است که هیچ جایگزینی ندارد. باید مردم را نشویق کرد که با خانواده به سینما بروند. باید سینما‌ها از لحاظ کیفیت تقویت شوند به طوری که فیلمهایی در حوزه کودک و خانواده ساخته شود.

رئیس کمیته سلام سینما با اشاره به تفاوت‌های یک فیلم سینمایی با تله فیلم گفت: هر چند امروز فاصله بین سینما و تلویزیون کم شده اما یکی از مشکلات اصلی ما این است که صدا و سیما درباره سینما آدرس غلط می‌دهد و به اشتباه بار‌ها یک تله فیلم را به عنوان فیلم سینمایی ارائه کرده است. از سوی دیگر ارزان‌سازی در سینما زیاد شده و این اتفاق برای سینما خوب نیست.

وی در باره اکران فیلمهای خارجی گفت: ما نیازی به اکران فیلمهای خارجی در کشور نداریم. امروز همه کشور‌های مدعی فرهنگ در بین فیلمهای امریکایی گیر کرده‌اند اما مردم ما به فیلمهای سینمای خودشان علاقه دارند هر چند فیلم امریکایی زیاد می‌بینند.

وی ادامه داد: من معتقدم اگر اکران فیلم خارجی و داخلی هم زمان باشد قطعاً سینمای داخلی نابود می‌شود زیرا ما نمی‌توانیم با سینمای آمریکا مبارزه کنیم.

رسول صادقی نیز از اجرای برنامهٔ تقدیر از سرمایه‌گذاران در امر سالن سازی خبر داد و افزود: چهارشنبه ۹ بهمن ساعت ۱۹ در هتل لاله با حضور وزیر ارشاد از سازندگان سالنهای سینمایی و سرمایه گذاران در این امر تجلیل می‌شود. همچنین از یک بسته سینمایی که شامل آثار رسول ملاقلی‌پور؛ مسعود کیمیایی و کیومرث‌پور احمد است؛ رونمایی می‌شود.

وی ادامه داد: در سالهای گذشته یک سری رفتارهای غلط ایجاد شده که ما به دنبال اصلاح آن‌ها هستیم و در این راه از اهالی رسانه می‌خواهیم که با ما گفتگو کنند.

صادقی با اشاره به نمایش فیلمهای خاص برای اهالی رسانه گفت: از اسفندماه نمایش فیلمهای خاص دوباره در سازمان سینمایی آغاز می‌شود.

جشنواره فیلم فجر رسول صادقی کمیته سینما سلام بیب ایل بیگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر