کد خبر: 147878 A

در نشست فیلم چ مطرح شد:

در هیچ دورانی ارزشی برای سیاست قائل نبوده‌ام / آب را به لانه گروهی برده‌ام / اهل صنف بازی نیستم / سینما دغدغه من نیست.

ایلنا: جلسه نمایش فیلم و نشست نقد و بررسی فیلم «چ» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا عصر امروز(۳ اسفند) با حضور کارگردان فیلم و عوامل آن در لانه جاسوسی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حاتمی کیا با اشاره به کم کاری سینمای ایران در قبال دفاع مقدس گفت: متاسفانه درباره جنگ و سال‌های دفاع مقدس کم کار شده است اما من تا آنجا که توان داشتم به وظیفه خود عمل کردم هرچند باز، کم است.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین فصل از زندگی‌اش سال‌های دفاع مقدس است، گفت: زمانی که داستان فیلم چمران را برای ساخت انتخاب کردم می‌ترسیدم زیرا معتقدم درباره شخصیت‌های واقعی حرف زدن سخت است اما خوشحالم که یاران و دوستان چمران و همسر اصغر وصالی با این فیلم احساس غریبی نکردند.

حاتمی کیا با اشاره به اینکه نمی‌خواهد سخنانی بگوید که مانند حرف‌های سابقش برایش دردسر درست کند، گفت: من در محافل سینمایی به مفهوم مطلق سینمایی شرکت نمی‌کنم زیرا با این محافل احساس نزدیکی نمی‌کنم و هرچند صنف سینمایی و دوستان صنوف را محترم می‌شمارم اما خیلی اهل صنف و صنف بازی نیستم ضمن اینکه خیلی دغدغه من سینما نیست البته سینما فن و شغل من است.

وی ادامه داد: حرف‌هایی که پیش از این گفتم برای عده‌ای خوش نیامده و بعضی سیاهی لشگرهای قلمی که انگار آب را به سمت لانه آن‌ها برده‌ام؛ مطالبی می‌نویسند و عمدا خود را به جهالت می‌زنند.

حاتمی کیا افزود: گروهی فکر می‌کنند انگار واقعا من به خاطر نگرفتن سیمرغ بعضی حرف‌ها را زدم اما من مسائل دیگری برایم اهمیت دارد زیرا در جنگ صحنه‌هایی دیدم و مسائلی دیدم که با هیچ چیز جای آن‌ها پر نمی‌شود.

کارگردان فیلم «چ» ادامه داد: کسانی که امروز علیه من شمشیر کشیده‌اند و بی‌ادبانه حرف می‌زنند می‌گویند که چرا من در طول سال‌های گذشته ساکت مانده‌ام و من نمی‌دانم به آن‌ها چه بگویم.

ابراهیم حاتمی کیا با اشاره به اینکه از سیاست وخوشش نمی‌آید گفت: من اهل سیاست نیستم زیرا سیاست پایین‌تر از فرهنگ است و در هیچ دورانی ارزشی برای سیاست قائل نبوده و نیستم و رنگ سیاست برای هنرمند خطرناک است.

کارگردان فیلم «چ» با اشاره به اینکه قرار است فیلمش از ۲۱ اسفند اکران شود؛ گفت: قرار است فیلم «چ» به زودی اکران شود و من برای اینکه اکران این فیلم با مشکل مواجه نشود نمی‌خواهم خیلی حرف‌ها را بزنم اما امیدوارم این فیلم اکران شود و مردم به دیدن این فیلم در سینما‌ها بیایند و صندلی‌های سینما‌ها پر شود تا گروهی که حرف‌های دیگری می‌زنند با استقبال مردم از فیلم زبانشان بند بیاید.

وی با ابراز خوشحالی از اینکه این فیلم با نسل جوان ارتباط برقرار کرده است؛ گفت: از شما خواهش می‌کنم هر نفر از شما مبلغ این فیلم باشید.

همسر شهید اصغر وصالی نیز با قدرانی از ابرهیم حاتمی کیا گفت: ابراهیم حاتمی کیا با ساخت این فیلم بعد از ۳۲ سال مظلومیت دستمال سرخ‌ها را به تصویر کشیده است و هرچند این کار دیر انجام شد اما بسیار زیبا و شایسته بود.

وی ادامه داد: امیدوارم روزی فرا برسد که هنرمندان بزرگ دیگر گنج‌های بزرگ را که‌‌ همان شهدا هستند را بیابند و غبارزدایی کنند.

در این مراسم که به همت بسیج دانشجویی برگزار می‌شد؛ فیلم «چ» به عنوان فیلم بر‌تر از نگاه بسیج دانشجویی شناخته شد و هدایایی نیز به حاتمی کیا و همسر شهید اصغر وصالی اهدا شد.

سیدابوالفضل کاظمی فرمانده پیشکسوت گردان میثم و از همرزمان شهید چمران در پاوه نیز گفت: بسیار خوشحالم که بالاخره یک مردی به‌نام ابراهیم حاتمی‌کیا آمد و در این مملکت پیرامون غائله پاوه و رشادت‌های رزمندگان اسلام صحبت کرد. هرچند که ۳۵ سال از این غائله گذشته است، اما من نمی‌دانم چرا هیچ‌وقت کسی جز ابراهیم حاتمی کیا همت نکرد تا چنین فیلمی را درباره پاوه بسازد.

وی همچنین با تقدیر از مریلا زارعی پس از دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم فجر گفت: از عمل مردانه مریلا زارعی تشکر می‌کنم که شرف داشت و بدون داشتن واهمه‌ای خطاب به تماشاگران در آن سالن گفت که برای او دست نزنند و این تشویق را نثار مادرانی کنند که هشت سال فرزندان خود را به جنگ و هشت سال دفاع مقدس فرستادند اما شاهد بازگشت آنها نبودند و اگر همین صفت که در مریلا زارعی وجود دارد، در بین مردان ما هم بود درحال حاضر ما چنین وضعیتی را نداشتیم.

فیلم چ جشنواره فیلم فجر ابراهیم حاتمی کیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر