کد خبر: 170503 A

داریوش مودبیان:

سینما و در نگاه کلی هنر در لهستان، هنری دگر اندیش بوده است که تاثیر بسیاری بر سینمای دنیا به خصوص در بعد از جنگ جهانی دوم گذاشته است.

سینمای لهستان به ویژه بعد از جنگ جهانی دوم تاثیر بسزایی بر سینمای روشنفکری گذاشت که این تاثیر تا اندازه‌ای در سینمای ایران نیز وجود داشته، اما به دلیل سایه سنگین تجارت بر سینمای ایران آنگونه که باید در ایران دیده نشده است.


به گزارش ایلنا داریوش مودبیان بازیگر و کارگردانی که عمده فعالیت‌های خود را در عرصه تئا‌تر تجربه کرده است با بیان این مطلب درباره نقش سینمای لهستان در سینمای دنیا گفت: سینما و در نگاه کلی هنر در لهستان، هنری دگر اندیش بوده است که تاثیر بسیاری بر سینمای دنیا به خصوص در بعد از جنگ جهانی دوم گذاشته است.
وی در ادامه افزود: سینمای لهستان به ویژه بعد از جنگ جهانی دوم تاثیر بسزایی بر سینمای روشنفکری گذاشت که این تاثیر تا اندازه‌ای در سینمای ایران نیز وجود داشته، اما به دلیل سایه سنگین تجارت بر سینمای ایران آنگونه که باید در ایران دیده نشد.
این کارگردان تئا‌تر که آثار سلاومیر مروژک نمایشنامه نویس لهستانی را به تئا‌تر ایران معرفی کرده است در ادامه با اشاره به این مطلب سینمای لهستان بر سینمای ایران تاثیر اندکی گذاشت گفت: سینمای ایران در طول سال‌ها فعالیت خود همواره وسوسه فروش داشته است و برای رسیدن به این منظور از هیچ تقلیدی فروگذار نکرده است.
وی در ادامه افزود: جز معدود کارگردان‌های سینما که همواره به سینمای دگر اندیش و روشنفکر توجه داشته‌اند؛ سینمای ایران همواره تحت تاثیر گیشه بوده است. البته نا‌گفته نماند که سینمای تجاری در لهستان هم وجود داشته اما عمده فعالیت فیلمسازان بر مبنای سینمای آکادمیک بوده است.
داریوش مودبیان در پاسخ به این سئوال که برگزاری هفته فیلم لهستان در ایران تا چه اندازه می‌تواند در برقراری ارتباط بهتر بین فرهنگ و هنر این دو کشور موثر باشد گفت: در یک همکاری و تمایل متقابل این ارتباط شکل می‌گیرد. تجربه شخصی من درباره ارتباط با هنر لهستان مفید نبوده است و به نظر می‌رسد متولیان فرهنگی لهستان هم در ایجاد همکاری مفید و مستمر کوتاهی می‌کنند.
این کارگردان در ادامه متذکر شد: در زمینه تئا‌تر فعالیت‌های بسیاریرا در تجربه و روی صحنه بردن نمایشنامه‌های لهستانی داشتم به عنوان مثال آثار سلاومیر مروژک را ترجمه کردم و نمایشنامه‌های او را در تئا‌تر شهر و یا تلویزیون اجرا کردم اما‌‌ همان زمان از رایطن لهستان در ایران دعوت کردم که برای دیدن این اجرا‌ها حضور داشته باشند اما این دعوت را نپذیرفتند.
وی در پایان افزود: البته آنچه گفتم تجربه شخصی خودم از تئا‌تر بود اما شاید در حوزه سینما برقراری این ارتباط متفاوت باشد و شاید سینما وجوه جذاب تری برای برقراری این ارتباط داشته باشد. به هر حال من به هفته فیلم لهستان در ایران می‌تواند آغازی برای انجام فعالیت‌های مفید در عرصه سینما باشد.

سینمای لهستان بعد از جنگ جهانی دوم بر دنیا تاثیر گذاشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر