کد خبر: 178361 A

سینما برای ما جدی است و حضور چنین افرادی مانند تقوایی در سینما برای ما جدی است. تقوایی با ادبیات، فیلم کوتاه، سریال، و عکاسی و فیلم بلند هرچه در این زمینه ها ساخته شاهکار بوده است.

مسعود کیمیایی معتقد است که انچه برای وی بسیار ارزشمند و جدی است سینماست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مسعود کیمیایی که شب گذشته(پنجشنبه ۲۹ خرداد) در مراسم بزرگداشت ناصر تقوایی سخنرانی می کرد طی سخنانی گفت: ناصر تقوایی یک دوست کامل و یک انسان محرم کامل و سختی کشیده است و من همیشه مخالف بودم و می گفتم که چرا تقوایی فیلم نمی سازد اما همین دور بودنش از سینما تنهایی ما را پر می کند و به کار ما رشادت می دهد.

وی در ادامه افزود: سینما برای ما جدی است و حضور چنین افرادی مانند تقوایی در سینما برای ما جدی است. تقوایی با ادبیات، فیلم کوتاه، سریال، و عکاسی و فیلم بلند هرچه در این زمینه ها ساخته شاهکار بوده است.

کیمیایی همچنین گفت: تقوایی مرد طاقت است که با این کارش به ما هم که با این سن و سال نمی توانیم چیزی را ثابت کنیم طاقت داده است. در این سن و سال به کسی که در جیبش اسلحه دارد نمی توان با او از عدالت حرفی بزنیم.

وی ادامه داد: ای کاش من هم مانند تقوایی فیلم نمی ساختم. امروز بغض زیادی دارم و رفیقانه او را دوست دارم. کیمیایی در حالی که بغض کرده بود از روی سن پایین آمد.

مجید سرسنگی مدیرعامل خانه هنرمندان ایران طی سخنانی گفت: سینما برترین و یکی از برترین هنرهای دوران ما است و ناصر تقوایی از جمله نوابغ ما در این هنر است.

وی با اشاره به تسط تقوایی در فیلمنامه نویسی، عکاسی و کارگردانی گفت: تقوایی داستان نویسی است که بسیار در کار خود متبحر است و به همین دلیل بهترین آثارش مانند نفرین و ناخداخورشید برای اساس اقتباس ادبی ساخته شده و به اعتراف بسیاری از هنرمندان از برترین آثار سینمایی ایران محسوب می شود.

مدیرعامل خانه هنرمندان با اشاره به فیلم های مستند ناصر تقوایی گفت: متاسفانه سینمای مستند از حوزه‌های فراموش شده سینمای ما است و در شهر تهران یک مکان مناسب وجود ندارد تا تولیدات مستند را به طور جداگانه اکران کند.

وی ادامه داد: تقوایی از جمله افراد آرمان گرایی است و همین آرمانگرایی او باعثتوقف برخی از آثارش شده است و در این برهوت بحران زده تقوایی ترجیح می دهد آرمان هایش را قربانی نکند و به جای آن به عکاسی بپردازد. نتیجه این امر این است که تقوایی از سینما دور می ماند و همین امر یکی از نقاط ضعف امروز سینما است.

سرسنگی ادامه داد: سینمای امروز ما مانند بسیاری از هنرها با کاستی های خرد و کلان روبروست. سینمایی که توفیق خود را با دوری جستن از فرهنگ ناب جستجو می کند اما می توانیم در این میانه طیف آثاری را یافت که ارزش سخن گفتن دارند.
وی با بیان اینکه سینما به شکل گلخانه ای در حال رشد است گفت: اگر جریان رانت ها متوقف نشود بسیاری از فیلم ها امکان بروز نخواهند داشت.

سعید پور صمیمی نیز گفت: صحبت کردن درباره ناصر تقوایی بسیار سخت است زیرا تقوایی از نظر روحی زوایای زیادی دارد. تقوایی از معدود کارگردان های اواخر دهه ۴۰ است که چند هنر را باهم داشت.

وی در ادامه افزود: تسلط بر تکنیک، ادبیات، سناریو نویسی، صحنه آرایی، شناخت بازی بازیگر و دید خاص عکاسی از جمله هنرهایی است که در این مرد نهفته است.

پورصمیمی گفت: در گذشته سینمای ما در دست کسانی بود که تنها در یک رشته تسلط داشتند یعنی یا تکنیک داشتند و یا درام می دانستند.

بازیگر دایی جان ناپلئون ادامه داد: نصرالله محتشم، آیت اللله زاهد، مجید محسنی از جمله کسانی بودند که از تئاتر برخواسته بودند و سینما را بیشتر تئاتر می دیدند در حالیکه کار کارگردانی و دکوپاژ کاملا از هم جداست اما ناصر تقوایی همه این صفات را باهم داشت.

وی در ادامه افزود: احاطه تقوایی منجر می شود تا آثارش در سینما در اکران موفق باشد و سریالی برای مخاطب می سازد که پربیننده ترین سریال است.

پورصمیمی خاطرنشان کرد: سالهای زیادی گذشت و در طول این سالها آدم های زیادی در سینما درگیر بودند که بیهوده آمدند و بیهوده ماندگار شدند و بیهوده هم رفتند و در تمام این سال ها تقوایی در خانه نشین بود که اشکال از دموکراسی حاکم و یا جاه طلبی بود که فکر می کردند با بودن تقوایی میدان برای آنها تنگ است.

وی با بیان اینکه سینا ما بحران زده است، ادامه داد: امروز باید به برخی ها تبریک گفت زیرا موفق شدند تقوایی را خانه نشین کنند. سینمای ما امروز فراتر از نخبه کشی رفته و آن خودکشی است. آنها ناصر تقوایی را نکشتند زیرا ناصر تقوایی برای همیشه تقوایی است و تقوایی باقی می ماند.

در این مراسم هنرمندانی همچون ناصر تقوایی، مسعود کیمیایی، محمد رحمانیان، مجید سرسنگی، بهرام دبیری، اکبر عالمی، سعید پورصمیمی، مسعود فروتن، اشکان خطیبی، سیامک زمردیان، مرضیه وفامهر و نجف دریابندری حضور داشتند.

کیمیایی: ای کاش من هم مانند تقوایی فیلم نمی ساختم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر