کد خبر: 181702 A

مهدی مشعود شاهی اعلام کرد:

باید برنامه ریزی تحت عنوان مدیریت متمرکز در دراز مدت داشته باشیم تا آسیب‌ها در این بخش کمتر شود به همین دلیل برای جشنواره فیلم کودک امسال بخش فرابخشی نیز طراحی شده است.

نخستین نشست مطبوعاتی بیست و هشتمین جشنواره فیلم کودک با حضور مهدی مسعودشاهی(دبیر جشنواره) درحالی برگزار شد که برای اولین بار بودجه یک جشنواره شفاف از طرف دبیر جشنواره اعلام و مشخص شد که برای جشنواره فیلم کودک امسال ۴ میلیارد تومان بودجه درنظر گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ مهدی مسعودشاهی(دبیر جشنواره) با بیان اینکه باید از الگوهای موفق مدیریتی استفاده کنیم و یک حرکت زیرساختی در فرهنگ و هنر به خصوص سینمای کودک استفاده کنیم، گفت: امیدوارم اولین نشست جشنواره فیلم کودک ما را با همت شما عزیزان رسانه در رسیدن به اهدافمان در برگزاری جشنواره یاری دهد تا در این راه بتوانیم قدم‌های موثری برداریم.

وی در ادامه افزود: جشنواره فیلم کودک در استمرار سال‌ها برنامه‌ریزی است که مستحق فعالیت‌های بیشتری برای بهره‌برداری از آن است اما در این راه ابتدا باید آسیب‌ها را شناسایی و رفع کنیم و با کمک هم راه حل‌های جدیدی را برای اصلاح سینمای کودک داشته باشیم.

دبیر جشنواره فیلم کودک با اشاره به اینکه قرار است طرح از جشنواره تا جشنواره را داشته باشیم؛ گفت‌: در پایان همه جشنواره همواره شاهد هستیم که مراسم اختتامیه‌ای گرفته می‌شود اما برای امسال برنامه‌ای تحت عنوان مدیریت سینمای کودک تحت عنوان تخصیص موغوعات کارگروه‌ها تشکیل می‌شود تا جشنواره متاثر از برنامه‌های این کارگروه‌ها عمل کند ضمن اینکه در آن به برنامه‌های تولید، اکران و عرضه هم توجه شود.

مسعودشاهی در ادامه افزود: این سه بخش حلقه‌های بهم پیوسته‌ای هستند که با ارائه راه حل‌های مناسب سینمای کودک را احیاء می‌کنند. تلاش ما در این دوره این است که مقررات را تغییر ندهیم تا ساختار‌ها دست نخورده باقی بماند.

وی با اشاره به بخش جنبی جشنواره فیلم کودک نیز گفت: بخش جنبی بخشی است که در آن تلاش شده تا دست اندرکاران برنامه‌هایی را طراحی کنند که باعثرشد سینمای کودک شود و از برنامه‌هایی که باعثجلوگیری از جذابیت‌های فیلم می‌شود جلوگیری کرد.

دبیر جشنواره فیلم کودک با بیان اینکه امروز در همه ابعاد فناوری اقتصاد تحول ایجاد شده که باید به آن توجه کرد گفت: بخش کودک یکی از مهم‌ترین فرازهای فرهنگی است که دچار سردرگمی شده است. ابزاری که امروز در اختیار کودکان قرار گرفته متناسب با کودکان نیست و لازم است تا نگاهی مدیریتی به استفاده از آن‌ها در بین کودکان داشته باشیم تا در رشد و خلاقیت کودکان استفاده کنیم.

مسعودشاهی در ادامه افزود: دنیا این ابزار را در سلطه فرهنگی خود در نسل جوان استفاده می‌کند بنابراین ما باید ظرفیت فیلمسازیمان را مبتنی بر این علوم کنیم زیرا در بخش‌های دیگر تاثیر این علوم را در بهتر شدن زندگی و تکنولوژی می‌بینیم اما در بخش‌های فرهنگی کمتر به آن توجه شده است.

وی ادامه داد: قطعا از طریق سینما می‌توانیم چگونگی استفاده از فرهنگ را به کودکان انتقال دهیم.

مسعودشاهی با بیان اینکه اولویت امسال ما در تولید فیلم‌هایی برای کودکان است گفت: هدف از این برنامه جذابیت بیشتر برای کودکان است البته در کنار آن فیلم‌هایی با موضوع درباره کودک را هم خواهیم داشت.

دبیر جشنواره فیلم کودک خاطرنشان کرد: جشنواره اسمال برنامه ریزی جامعی را برای کودک می‌طلبد که با کمک بنیاد سینمایی فارابی این اتفاق می‌افتد زیرا در کنار جشنواره قرار است کارگروه‌ها برنامه‌هایی را ارائه کنند تا آن برنامه‌ها در جشنواره پیاده شوند ضمن اینکه با همین برنامه‌ها این جشنواره به جشنواره فیلم کودک آینده وصل شود.

مسعودشاهی در ادامه افزود: اکران ظرفیتی است که از نظر بخش خصوصی و نهادهای مرتبط با کودک تلاش کنیم تا به اهداف نزدیک شویم تا ظرفیت‌های خود را به اشاعه فرهنگ صحیح نزدیک کنند.

وی با بیان اینکه در این راه یکی از ظرفیت‌های مهم فیلم است، گفت: اگر بسیاری از آسیب‌ها در فیلم‌ها آورده شود آسیب‌های بعدی که هزینه زیادی دارد ترمیم آن راحت‌تر خواهد بود.

دبیر جشنواره فیلم کودک همچنین گفت: باید برنامه ریزی تحت عنوان مدیریت متمرکز در دراز مدت داشته باشیم تا آسیب‌ها در این بخش کمتر شود به همین دلیل برای جشنواره فیلم کودک امسال بخش فرابخشی نیز طراحی شده است.

وی با بیان اینکه جذابیت‌های سالن‌های سینما برای بخش کودک کم و مناسب کودکان نیست گفت: شاید با همکاری نهاد‌ها بتوانیم بعغضی سالن‌ها را مخصوص کودکان آماده کنیم تا بخش خصوصی هم بتواند فیلم‌هایی را مخصوص کودکان اکران کند.

مسعودشاهی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین دلایل نفروش بودن فیلم‌های کودک نامناسب بودن سالن‌ها و سانس‌ها است گفت: سینمای کودک که همکه ظرفیت‌ها را در این پانر می‌تواند متحول کند بنابراین باید به آن توجه جدی شود.

دبیر جشنواره فیلم کودک در ادامه افزود: باید برای مدیریت سینمای کودک اهمیت بیشتری قائل باشیم و در همفکری‌ها از اشخاص عالم و دانشمند بهره‌مند شویم تا بتوانیم در سال‌های آینده از سینمای کودک دفاع کنیم زیرا سینمای کودک اگر به درستی مدیریت شود از ظرفیت‌های بلقوه‌ای برخوردار است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: جشنواره محلی است برای ارزیابی عملکرد سالانه که در انتقال مفاهیم آن در جامعه رسانه نقش موثری دارد.

مهدی مسعود شاهی در پاسخ به سوالی پیرامون جزئیات هم اندیشی که قرار است در ایام جشنواره فیلم کودک برگزار شود گفت: این نشست با حضور صاحب نظران و متخصصان به دبیری اسدالله اعلایی برگزار می‌شود و به دنبال آن هستیم که به

سرفصل‌های مشخص و جامع برای تحول در تولید فیلم کودک حرکت کنیم هرچند معتقدم حرکتی که امروز آغاز می‌شود در سال‌های بعد به نتیجه می‌رسد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون بخش جنبی گفت: در بخش جنبی کارگاه قصه نویسی برگزار می‌شود که یک کارگاهبرای خود قصه نویسان و کارگاهی نیز برای کودکان علاقمند برگزار خواهد شد. همچنین یک مسابقه فیلمنامه نویسی توسط استانداری اصفهان و با موضوع شهر اصفهان برگزار می‌شود که قرار است ۵۰ فیلم کوتاه بر اساس آن فیلمنامه‌ها ساخته شود همچنین کارگاه‌های تولید انیمیشن آشنایی با موبایل و دوربین عکاسی برای کودکان و والدین برگزار می‌شود.

دبیر جشنواره فیلم کودک در پاسخ به سوالی پیرامون تعداد روزهای برگزاری گفت: ما امسال برنامه مفصلی داشتیم اما متاسفانه به دلیل آنکه از ۱۶ الی ۲ مهرماه جشنواره دیگری در اصفهان برگزار می‌شود برای جلوگیری از همپوشانی جشنواره کودک را ۱۱ الی ۱۴ مهرماه برگزار می‌کنیم.

وی درباره ارتقاء جشنواره فیلک کودم به سطح a در جهان گفت: شان و سطح این جشنواره A است اما باید کمک کنیم که در این سطح بماند و به رشد خود ادامه دهد. در این مسیر قطعا همیاری و کمک رسانه‌ها و هنرمندان بسیار چشمگیر است.

مسعودشاهی در پاسخ به سوالی پیرامون اینکه فیلم‌های امسال چند درصد تولید خود فارابی است گفت: ما امسال هیچ فیلمی را سفارش ندادیم و همه فیلم‌ها آثاری بود که خود فیلمسازان ساخته‌اند و متقاضی شرکت هستند ما فقط در ۱۲ فیلم مشارکت داشتیم که این مشارکت نیز در هر فیلم زیر ۵۰ درصد بوده است.

دبیر جشنواره فیلم کودک در پاسخ به سوالی پیرامون وضعیت بودجه جشنواره نیز گفت: هر برنامه فرهنگی نیاز به بودجه مناسب دارد و کشور متاسفانه از نظر بودجه دچار مشکل است و ما نیز به این امر مبتلا هستیم و سازمان‌ها و نهاد‌ها دعوت می‌کنیم که در برگزاری این جشنواره مشارکت کنند.

وی در برابر تاکید خبرنگاران پیرامون مشخص شدن شفاف بودجه جشنواره گفت: از طرف نماینده اصفهان در شورای برگزاری تعیین شده است که ۲ میلیارد تومان برای برگزاری جشنواره بودجه تقبل شود و از طرف بنیاد سینمایی فارابی نیز بودجه‌ای حدود ۲ میلیارد تومان برای جشنواره درنظر گرفته شده است.

مسعودشاهی درباره بخش بین الملل نیز گفت: امسال فیلم‌های خوبی به این بخش رسیده و میهمانان خوبی قرار است در جشنواره حضور پیدا کنند.

وی درباره تعداد جوایز نیز گفت: جوایز جشنواره با هدف تقدیر از هنرمندان و ایجاد شور و نشاط در بین هنرمندان و کودکاتن داده می‌شود.

نشست جشنواره فیلم کودک در فضای آرام و شفاف با حضور مدیران جشنواره و بیناد سینمایی فارابی برگزار شد.

بودجه جشنواره فیلم کودک 4 میلیارد تومان است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر