کد خبر: 181757 A

حبیب الله بهمنی تهیه کننده و کارگردان سینما:

جشنواره بین المللی فیلم مقاومت زمانی مفهوم پیدا می‌کند که تولیدات زیادی در این زمینه وجود داشته باشد یعنی جریان تولید طوری برنامه ریزی کرده باشد که فیلم‌های مقاومت و دفاع مقدس هم در آن وجود داشته باشد.

حبیب الله بهمنی از فیلمسازان حوزه دفاع مقدس و مقاومت معتقد است جشنواره بین المللی فیلم مقاومت زمانی مفهوم پیدا می‌کند که تولیدات زیادی در این زمینه وجود داشته باشد یعنی جریان تولید طوری برنامه ریزی کرده باشد که فیلم‌های مقاومت و دفاع مقدس هم در آن وجود داشته باشد.

به گزارش ایلنا؛ وی در ادامه افزود: لازم است تا جریان سینمای ایران گرایش خود را نسبت به مضامین مقاومت و دفاع مقدس نشان دهد و مدیریت فرهنگی کاری کند تا سینماگران درگیر این نوع فیلم‌ها شوند و در این زمان است که می‌توان جشنواره برگزار کرد.

کارگردان «سیب و سلما» با بیان اینکه تولیدات ما در زمینه مقاومت و دفاع مقدس در سطح فراوانی نیستند گفت: باید فضای لازم برای تولید فیلم‌ها در این زمینه ایجاد شود تا بتوانیم جشنواره‌ای با مضامین مربوطه برگزار کنیم.

بهمنی درباره بودجه جشنواره فیلم مقاومت نیز گفت: زمانیکه علاقمندان به سینمای دفاع مقدس و مقاومت از مجلس تقاضای کمک می‌کنند نشان می‌دهد که مجلس نظارت خوبی بر بودجه نداشته است زیرا زمانیکه مجلس بودجه را برای فرهنگ تقسیم می‌کند ابتدا باید اولویت‌ها را درنظر بگیرد.

وی ادامه داد: بخشی از بودجه‌ای که برای دستگاه‌ها مصوب می‌شود برای پرداختن به مضامین مقاومت و دفاع مقدس است. ‌ای کاش مجلس نظارت‌های خود را آنقدر قوی می‌کرد تا بودجه‌ای را که برای ساخت آثار تصویب می‌کند آیا واقعا در این راه هزینه می‌شود؟ مجلس باید دستگاه‌هایی را ناظر قرار دهد تا به تولید این نوع آثار بپردازند و اگر پاسخگو نیستند باید قوه ناظره آن‌ها را بررسی کند و دلیل آنرا جویا شود تا اگر در این زمینه توان ندارند به کسانیکه خودشان را در این زمینه متعهد می‌دانند بسپارند.

کارگردان «راننده سفیر» با بیان اینکه جشنواره فیلم مقاومت منابعبرای تولید فیلم ندارد گفت: این جشنواره باید تلاش کند تا در منطقه بزرگ اسلامی و کشورهایی که در آن‌ها رویداد بیداری اسلامی شکل گرفته را رصد کند و تولیدات سینمایی را جذب و از سازندگان آن‌ها دعوت کنند تا در این جشنواره حضور پیدا کنند و آثارشان مورد ارزیابی و تشویق قرار گیرد.

وی ادامه داد: جشنواره فیلم مقاومت باید استعداد‌ها را شناسایی کند و در زمان برگزاری جشنواره از آن‌ها استفاده کند.

بهمنی همچنین گفت: کشورهایی وجود دارند که با بیداری اسلامی درگیر هستند و دوست ندارند تا این جشنواره توسعه پیدا کند جشنواره باید ان‌ها را هم شناسایی کند و با تدابیری خاص راه حلی برای مبارزه با آن‌ها پیدا کند ضمن اینکه مدیران باید ساز و کار مناسبی را برای این فضا بوجود آورند.

نویسنده «فرار از جهنم» با بیان اینکه بخشی از مقاومت، بیداری اسلامی است گفت: همواره دیده شده گروهی با بخش بین الملل جشنواره مقاومت مخالفت می‌کنند به نظرمی رسد بخش عمده جشنواره مقاومت باید بیشتر به مضامین بیداری اسلامی بپردازد. همانطور که می‌دانید انقلاب ما انقلاب ایدئولوژیک، دینی و فراگیر است و مخاطبان ما آزادگان و مسلمانان دنیا هستند. بیش از ۵/۱میلیارد مخاطب انقلاب ما هستند اگر در مقاومت با آن‌ها ارتباط برقرار نکنیم بنابراین با چه کسانی تبادل فرهنگی مثبت و مفید داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: جشنواره‌هایی دیگر مانند جشنواره فیلم فجر از بستر انقلاب با دنیای بیرون روبرو نمی‌شوند و با مضامین کمتر روبرو می‌شوند و داوری‌ها بیشتر سمت و سوی هنری دارند و به انقلاب توجهی ندارند اما مقاومت باید این هدفگذاری را داشته باشد زیرا در غیر اینصورت موفق نخواهد شد.

بهمنی با بیان اینکه راه نجات سینمای ما ارتباط بین المللی است گفت: سینمای مقاومت بدون شک می‌تواند بحران مخاطب در سینما را حل کند.

وی با بیان اینکه در اغلب دوره‌های جشنواره فیلم مقاومت حضور داشته است، گفت: خوشبختانه با خلوص و صمیمیتی که در مدیران و دست اندرکاران جشنواره فیلم مقاومت وجود دارد جشنواره تا به امروز از نظر اجرایی به بهترین شکل برگزار شده است و این موضوع به واسطه برکت جشنواره است که آنرا از دیگر جشنواره‌ها مجزا می‌کند ضمن اینکه این جشنواره از روح ایثارگرانه‌ای برخوردار است که این خصوصیت در مضامین آثار هم وجود دارد.

کارگردان «زندانی ۷۰۷» خاطرنشان کرد: مدد روح شهدا و پشتیبانی رزمندان در این جشنواره کارساز بوده است و مدیران فعلی نیز این مسیر را ادامه خواهند داد.

جشنواره مقاومت برخلاف فجر از بستر انقلاب اسلامی با جهان روبرو می‌شود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر