کد خبر: 193031 A

نرگس آبیار:

رژیم صهیونیستی نمی‌داند که برای ماندگاری باید بر دلها حکومت کنند نه زمینها و این شهرکها و خانه‌هایی که بر روی زمین‌های آغشته به خون مردمان مظلوم فلسطین بنا می‌کنند، هیچ‌گاه محل امنی نبوده و نخواهد بود.

فیلم سینمایی «شیار ۱۴۳» به نویسندگی و کارگردانی نرگس آبیار ششم آگوست همزمان با سالگرد بمباران اتمی هیروشیما در سالن هات کوزای این شهر برای مردم ژاپن و برخی از مقامات و مسئولان آن به نمایش در آمد.

به گزارش ایلنا؛ در مراسم بزرگداشت سالگرد بمباران اتمی هیروشیما و گرامیداشت یاد قربانیان آن روز چهارشنبه با حضور رئیس جمهور کشور ژاپن و چند تن دیگر از مسئولان این کشور و هنرمندانی از ایران و سراسر کشورهای جهان برگزار شد.

در حاشیه این مراسم فیلمسازان صلح طلب به ساخت درناهای کاغذی که در فرهنگ ژاپنی به عنوان نماد صلح شناخته شده است، همت گماشتند. این مراسم تا ظهر روز چهارشنبه به طول انجامید و عصر‌‌ همان روز فیلم سینمایی «شیار ۱۴۳» ویژه مردم ژاپن و صلح طلبان اکران شد. نکته جالب توجه در جریان این نمایش فیلم واکنش‌ها و گریه مردم ژاپن بعد از اکران این اثر بود که نشان می‌داد با مفاهیم آن ارتباط خوبی برقرار کرده و آن را نزدیک به فجایع انسانی سال‌هایی نه چندان دور در کشور خود دانسته‌اند. بخش بعدی مراسم نیز به برگزاری نشست خبری و تحلیل این اثر برگزیده مردم در سی و دومین جشنواره فیلم فجر اختصاص داشت که باز هم با حضور و استقبال خوبی از سوی شرکت کنندگان در جشنواره صلح رو به رو شد.

در این نشست که اجرا و کار‌شناسی آن را شهره گلپریان برعهده داشت، نرگس آبیار نویسنده و کارگردان «شیار ۱۴۳» با قرائت متنی ضمن ابراز همدردی با مردم ژاپن در سالگرد بمباران اتمی هیروشیما گفت: کرامت انسانی بر این پایه استوار است که جان انسان‌ها را ارزشمند بشماریم. حتی به بهای از دست دادن جان خود و هستند انسان‌هایی که جان خود را فدای جان انسان‌های دیگر کرده تا تفاوت انسان با دیگر مخلوقات عالم نمایان باشد.

وی با اشاره به جنایت‌های اخیر رژیم صهیونیستی در غزه ادامه داد: در مقابل در همین دنیا و در برابر دیدگان ما کسانی هم هستند که حیات خود را با ستاندن جان انسان‌ها و کودکان بی‌گناه غزه پیوند زده‌اند و با این فکر باطل به گستردگی جغرافیایی خود می‌اندیشند. آن‌ها نمی‌دانند که برای ماندگاری باید بر دل‌ها حکومت کنند نه زمین‌ها و این شهرک‌ها و خانه‌هایی که بر روی زمین‌های آغشته به خون مردمان مظلوم فلسطین بنا می‌کنند، هیچ‌گاه محل امنی نبوده و نخواهد بود و هرکس در آن سکنی گزیند، خواب آرامی را تجربه نخواهد کرد.

کارگردان فیلم سینمایی «اشیا از آنچه در آینه می‌بینید به شما نزدیک ترند» در پایان ابراز امیدواری کرد: به امید آن روز که سیاستمداران ظالم به مفهوم صلح در جهانی برسند که قرار بر این است انسان‌ها در کنار هم زندگی کنند نه در مقابل هم.

وی در ادامه خطاب به مردم ژاپن افزود: تلاش شما در زنده نگه داشتن یاد کشته شدگان بمباران اتمی هیروشیما پس از گذشت ۷۰ سال از جنگ جهانی بسیار قابل تقدیر است و آموزه‌ای است برای زنده نگه داشتن یاد قربانیان ظلم برای جلوگیری از این جنایت در سراسر جهان. در کشور من نیز ۸ سال جنگ تحمیلی صورت گرفت که منجر به قربانی شدن بسیاری از هموطنانم شد.

«شیار ۱۴۳» که به همراه تعدادی از فیلم‌های سینمایی ایرانی همچون «ننه گیلانه»، «اتوبوس شب»، «فرش باد»، «تنهای تنهای تن‌ها» و مستند «خاطراتی برای تمام فصول» در جشنواره صلح هیروشیما شرکت کرده است، روز شنبه ۹ آگوست در توکیو نیز برای صلح طلبان ژاپنی و سایر کشور‌ها به نمایش در می‌آید. نرگس آبیار کارگردان برگزیده دوره اخیر جشنواره فیلم فجر به همراه پرویز پرستویی، کمال تبریزی، کیومرثپوراحمد، بیژن نوباوه وطن، مصطفی رزاق کریمی و تعدادی دیگر از کارگردانان ایرانی برای حضور در جشنواره صلح هیروشیما به ژاپن سفر کرده‌اند. همچنین دبیری بخش فیلم‌های ایرانی در این جشنواره را پرویز پرستویی برعهده دارد.

خانه سینما روز خبرنگار برای ماندگاری باید بر دل‌ها حکومت کرد نه بر زمین‌ها محمد مهدی عسگر پور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر