کد خبر: 214564 A

بلندترین پلان سینمای مستند نقد شد:

ابتدا قرار نبود فیلم به این شکل باشد و حتی محمد تصور نمی‌کرد که فیلمی که از او می‌گیریم تبدیل به فیلم اصلی شود.

فیلم مستند «ملف گند» بلندترین پلان سکانس سینمای مستند ایران در باشگاه فیلم نیاوران اکران و بررسی شد.

به گزارش ایلنا، باشگاه فیلم نیاوران نشست نقد و بررسی فیلم «ملف گند» را روز چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۳ در سالن اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار کرد.

پیش از برگزاری این نشست، فیلم «ملف گند» برای حاضران اکران شد و سپس با حضور محمود رحمانی(کارگردان)، فرید دواغله(تدوینگر) و مدنی(فعال فرهنگی در بروکسل) جلسه نقد و بررسی این فیلم برگزار شد.

«ملف گند» نام مستندی از محمود رحمانی است. مستندی درباره جنگ. این فیلم بلندترین سکانس پلان سینمای مستند ایران است که در آن محمد غدیرزاده حضور دارد.

محمود رحمانی(کارگردان فیلم) معتقد است: این فیلم تدوین شده نیست و تنها تدوین کارگردان در فیلم انتخاب خاطرات محمد و تاکید بر بازگویی این خاطرات توسط اوست.

رحمانی درباره آشنایی‌اش با محمد غدیرزاده اظهار کرد: ‌ من برای نخستین بار با محمد در یک اداره و هنگامی که او داشت خاطراتش را برای دوستش تعریف می‌کرد، آشنا شدم. در آنجا تصمیم گرفتم این فیلم را بسازم. «ملف گند» حاصل شش ماه رابطه دوستی من و محمد است.

وی ادامه داد: در این شش ماه من خاطراتی را که دوست داشتم اوبازگو کند انتخاب کردم. ابتدا قرار نبود فیلم به این شکل باشد و حتی محمد تصور نمی‌کرد که فیلمی که از او می‌گیریم تبدیل به فیلم اصلی شود. او فکر می‌کرد صدای بازگویی خاطراتش بر روی فیلم‌های بازسازی شده دیگر می‌آید.

رحمانی درباره جزئیات در فیلم «ملف گند» گفت: وقت زیادی برای ساخت این فیلم صرف و به تمام جزئیات در فیلم فکر کرده‌ام. حتی سیگار نکشیدن محمد. وقتی محمد سیگارش را روشن می‌کند و نیکوتین سیگار به بدنش می‌رسد دیگر نمی‌تواند به خوبی قبل خاطراتش را بازگو کند. برای همین قبل از اینکه با او مصاحبه کنم، کبریتش را خیس کردم تا سیگارش روشن نشود. برای انتخاب دوربین هم وقت زیادی گذاشتم و برای اینکه صدا در فیلم به خوبی ضبط شود از یک رکوردر صوتی استفاده کردم.

فرید دواغله تدوینگر فیلم «مولف گند» درباره این فیلم گفت: ایده‌ی اینکه «ملف گند» یک پلان باشد از قبل هم مطرح بود اما این ایده در کنار ایده های دیگر قرار داشت. باید بگویم تدوین تنها ایجاد برش در فیلم نیست؛ برش هایی هم که در فیلم نمی‌دهیم جزو کار تدوین است.

وی ادامه داد: من هر چقدر فیلم را نگاه می‌کردم، بیشتر به این نتیجه می‌رسیدم که فیلم باید یک پلان سکانس باشد، اما می‌دانستم که با انتقادهای تندی مواجه می‌شویم. با این حال با قدرت به کارمان ادامه دادیم و این ایده را عملی کردیم.

دواغله تاکید کرد: به طور حتم فیلم در درون خود مونتاژ دارد. تعریف های محمد غدیرزاده سه بار فلش‌بک دارد. چند بار تصاویر زوم می‌شود. چند بار جامپ‌کات دارد. ریتم فیلم کند و تند می‌شود. هر کدام از خاطره‌ها را می‌توان یک سکانس فرض کرد. در واقع خودِ محمد غدیرزاده فیلم را تدوین می‌کند.

فیلم «ملف گند» از سال ۸۸ تا ۹۲ در ایران اکران نشد، اما این فیلم در جشنواره «ملنیوم» به قدری موفق بود که توانست داوران را به ایجاد جایزه‌ای ویژه در جشنواره برای اهدای آن به محمود رحمانی ترغیب کند.

نقد ملف گند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر