کد خبر: 216805 A

با حضور سینماگران و مدیران سینمایی،

در جشنواره فیلم پروین اعتصامی از نیکی کریمی، محمد تقی فهیم، پریسا ساسانی، هادی منبتی، نرگس آبیار، با اهدای جوایز تقدیر شد.

مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره ملی و چهارمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی شب گذشته جمعه ۲آبان ماه در تالار ایوان شمس با حضور اهالی سینما و مدیران سازمان سینمایی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ایلنا در این مراسم برگزیدگان بخشهای مختلف به شرح زیر معرفی شدند.

- در بخش بهترین فیلم داستانی تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم حذف اضطراری به کارگردانی فهیمه آقاحسنی و پیمان نعیمی تعلق گرفت.
- در بخش بهترین فیلم مستند تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم سه چنک حاک به کارگردانی یاسر خیر تعلق گرفت.
- در بخش بهترین فیلم پویانمایی تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم درخت ساخته ساره شفیعی‌پور تعلق گرفت.

همچنین جایزه ویژه هیئت داوران در این بخش، شامل تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به سه فیلم خدیجه نی زن و رمه‌هایش، درمیان شاخه‌ها و مروارید به کارگردانیآقای امیر شکرگزارناوی اهدا شد. و دیپلم افتخار هیئت داوران در این بخش نیز به فیلم موقت به کارگردانی بهزاد آزادی تعلق گرفت.

در بخش دوم اهدای جوایز که به بخش تخصصی نیلوفر زرین، با عنوان زنان شاخص ایرانی و فیلمنامه اختصاص داشت، هیئت انتخاب متشکل از منوچهر مشیری، بهرام عظیم‌پور، مجید برزگر، مهرزاد دانش، علیرضا گلپایگانی و پریوش نظریه و فرناز قیصری‌پور به عنوان مدیر عامل خانه حمایت از زنان هنرمند ایرانیان و مدیر اجرایی جشنواره، جوایز را به قرار زیر اهدا کردند:
- در بخش بهترین کارگردان زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی به مریم رزاقی برای کارگردانی فیلم اویا تعلق گرفت.
- در بخش بهترین فیلمنامه نویس زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی به محبوبه محمد زکی برای فیلمنامهٔ جوجه ماشینی اهدا شد.
- در بخش بهترین تدوینگر زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی به مهتا نیلفروشان برای تدوین فیلم دوسوی خط باریک تعلق گرفت.
- در بخش بهترین بازیگر زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی به زهرا و زینب ابراهیمی برای بازیگری در فیلم ژیلا اهدا شد. همچنین دیپلم افتخار هیئت داوران در این بخش به مهسا علافر برای بازیگری در فیلم حذف اضطراری اهدا شد.
- در بخش بهترین پژوهشگر زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی به آزاده بی‌زار گیتی برای پژوهش فیلم سپیده دمی که بوی لیمو می‌داد تعلق گرفت.
- در بخش بهترین انیماتور زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی به محبوبه محمدزکی برای انیماتوری فیلم جوجه ماشینی اهدا شد.
- در بخش بهترین صداگذار زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی به زهره علی اکبری برای صداگذاری مجموعه فیلم‌هایشان در بخش مسابقه جشنواره تعلق گرفت.
- در بخش بهترین تصویربردار زن، تندیس نیلوفر زرین، دیپلم افتخار به همراه ۱۰ میلیون ریال جایزه نقدی به باران جعفری برای تصویربرداری فیلم ماهی شکم پر اهدا شد.
همچنین در این بخش جایزهٔ بهترین نام فیلم، شامل دیپلم افتخار هیئت داوران به فهیمه آقا حسنی و پیمان نعیمی برای نام فیلم حذف اضطراری تعلق گرفت.
جایزه بهترین فیلم بخش «زنان شاخص ایرانی» نیز شامل تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم بانو به کارگردانی محمد صفا تعلق گرفت.
در این بخش خیریهٔ یاران برکت مهر نیز جایزه‌ای ویژه در نظر گرفته بود که پریوش نظریه به عنوان بانی این خیریه، یک سکه بهار آزادی را به سعید روستایی برای کارگردانی فیلم از طرف آن‌ها، تقدیم کرد.
هیئت داوران بخش فیلمنامه نیز شامل؛ تینا پاکروان، اشرفی‌زاده، علی اکبر قاضی نظام و علیرضا گلپایگانی، جوایز هنرمندانی که فیلمنامه‌ها را براساس اشعار و اندیشه‌های بانو پروین اعتصامی نوشته بودند، به قرار زیر اهدا کردند:
- تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار به همراه ۱۰ میلیون ریال به نسیم سیفی‌پور و نسیم محمدی و مجید شیدا برای فیلمنامه نارین تعلق گرفت.
- تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار به همراه ۱۰ میلیون ریال به سهیلا علوی‌زاده برای فیلمنامه پونمایی پیراهن صورتی اهدا شد.
دیپلم افتخار هیئت داوران در این بخش به راضیه بهرامی راد برای فیلمنامه عروس زمستان و مهدی بوستانی شهربابکی برای فیلمنامه زخم اهدا شد.

- در بخش تجلیل و تقدیر و اهدای جوایز «نقش زن در بنیاد خانواده» جشنواره نیز از عالم وزیری(پرستار دوران دفاع مقدس)، نرگس آبیار(کارگردان فیلم شیار ۱۴۳)، مه بانو صحت بخش با نام هنری سیمین انصاری(هنرور پیشکسوت سینما)، پریسا ساسانی(خبرنگار سینما خبرگزاری مهر) و نادر طریقت(کارگردان سینما) با اهدای تندیس پروین زرین و دیپلم افتخار تقدیر شد.
- در بخش جایزه بهترین فیلم بخش «نقش زن در بنیاد خانواده» نیز تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم چند شاخه گل مریم به کارگردانی محمد قاسم‌پور تعلق گرفت. دیپلم افتخار هیئت داوران در این بخش به سعید روستایی برای کارگردانی فیلم از طرف آن‌ها و سیدمهدی موسوی برای کارگردانی فیلم زندگی شاید همین باشد اهدا شد.
- در بخش جایزه بهترین فیلمساز زن سال نیز هیئت داوران متشکل از امین تارخ، فرهاد توحیدی و کیوان کثیریان، ۹ فیلم بلند سینمایی زنان فیلمساز سینمای ایران که دارای پروانه ساخت و نمایش سینمایی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و از فروردین ۱۳۹۰ تا مرداد ۱۳۹۳ در سینما‌ها اکران شده‌اند را مورد بررسی قرار داده و از میان آن‌ها، تندیس پروین زرین و دیپلم افتخار به نیکی کریمی به پاس کارگردانی تحسین برانگیز فیلم سوت پایان تعلق گرفت.
- در بخش جوایز اهدایی دبیر جشنواره، دیپلم افتخار به محمدتقی فهیم برای فیلم قوچ‌ها خیالبافی می‌کنند و محمدرضا رکن الدینی قلعه دژ برای کارگردانی فیلم من در محدوده ادراک به عنوان بهترین فیلم پیشرو تقدیم شد.
همچنین در این بخش از سیدهادی منبتی به عنوان مدیر عامل موسسه تصویر شهر به پاس حمایت از جشنواره پروین با اهدای تندیس پروین زرین و دیپلم افتخار تقدیر شد.
هیئت داوری معاونت فرهنگی قوه قضاییه شامل؛ مریم نقیبی، مهناز افضلی، منوچهر محمدی و داوود سماواتی یار، جوایز خود را به قرار زیر اهداء کردند:
- در بخش بهترین فیلم داستانی، تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم از طرف آن‌ها به کارگردانی سعید روستایی اهدا شد. همچنین تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم مسافر به کارگردانی رقیه توکلی تقدیم شد و دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم یه روز خوب به کارگردانی سوسن سلامت تعلق گرفت.
- در بخش بهترین فیلم مستند، تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم خواهرم محدثه به کارگردانی عاطفه محرابی اهدا شد، تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم سپیده دمی که بوی لیمو می‌داد به کارگردانی آزاده بی‌زار گیتی تعلق گرفت و دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی به فیلم خدا اشتباه نمی‌کند به کارگردانی بهروز نورانی‌پور اهدا شد.
همچنین جوایز بخش بین الملل به قرار زیر اعلام شد:
- در بخش بهترین فیلم داستانی، تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰۰۰دلار جایزه نقدی به فیلم سوپرمن، اسپایدرمن یا بتمن به کارگردانی تودور گیور گیو از کشور رومانی تعلق گرفت.
- در بخش بهترین فیلم مستند، تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰۰۰دلار جایزه نقدی به فیلم ۱۸ کیلوگرم به کارگردانی کاسپر چوباک از کشور لهستان اهدا شد.
- در بخش بهترین فیلم پویانمایی، تندیس پروین زرین، دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰۰۰دلار جایزه نقدی به فیلم مامان بزرگ به کارگردانی کارلوس ادوارد و اسمیت روبیرا از کشور کلمبیا تعلق گرفت.

برگزیدگان جشنواره فیلم پروین اعتصامی معرفی شدند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر