کد خبر: 232030 A

توسط سیاوش حقیقی،

پنجمین دوره جشنواره فیلم شهر حداقل ۳۸جایزه اصلی اهدا می‌کند. / جشنواره فیلم شهربه دنبال تعامل با تمامی نهاد‌ها و سینماگران است. / ۳۰ فیلم در بخش سنیمای ایران انتخاب می‌شوند.

نشست خبری پنجمین دوره جنشواره فیلم شهر صبح امروز سه شنبه ۱۸ آذر با حضور سیاوش حقیقی دبیر جشنواره، یزدان عشیری مدیر روابط عمومی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیاوش حقیقی دبیر پنجمین جشنواره فیلم شهر طی سخنانی گفت: از زمان انتصاب حجت الاسلام و المسلمین شهاب مرادی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران جوان گرایی در این سازمان شکل گرفته است و نسل سوم انقلاب اسلامی در این سازمان شروع به فعالیت کرده است و من نیز خوشحالم که به عنوان یکی از جوان‌ترین فعالان عرصه سینما در این جشنواره حضور دارم.

وی ادامه داد: تهران با ید شهر مهربانی باشد هر چند متاسفانه فضای شهر تهران گرم وصمیمانه نیست اما باید بدانیم که اگر امنیتی قرار است در شهر شکل بگیرد بایدهمه کنا ر هم باشیم.

وی با اشاره به رشد تکنولوژی همچون تلفن‌های همراه گفت: امروز تکنولوژی‌های مدرن و فضای مجازی وارد تمام زندگی‌ها شده است و ما هر چند با ید از این فضای مجازی استفاده کنیم و عقب نیفتیم اما باید مواظب این فضا نیز باشیم و آن را باید آسیب‌شناسی کنیم.

حقیقی با اشاره به اینکه فعالیتهای فرهنگی می‌تواند بسیاری از مشکلات شهری را حل کند گفت: به طور مثال نیروی انتظامی توانست با بیش از ۶ ماه فعالیت فرهنگی و با استفاده از هنر سینما و پخش انیمیشن‌های جذاب وهمچنین نصب بیلبورد‌ها فرهنگ استفاده از کمربند ایمنی را نهادینه کند.

وی ادامه داد: مسئله اصلی دیگر در جامعه امروز خانواده وتحکیم خانواده است زیرا متاسفانه امروزگروهی از دشمنان ما به دنبال کاهش جمعیت ایران وبه خصوص کاهش جمعیت شیعیان هستند به همین دلیل ما باید در آثار خود در تمام فعالیتهای فرهنگی به مسئله خانواده و تحکیم خانواده وهمچنین اجرای سبک زندگی اسلامی ایرانی در خانواده‌ها توجه جدی کنیم.

دبیر پنجمین جشنواره فیلم شهر با تشکر از علیرضا سجادپور، ایرج تقی‌پور، علیرضا رضا داد، ‌ابراهیم داروغه‌زاده به عنوان دبیران قبلی این جشنواره گفت: امروز جشنواره فیلم شهر به عنوان یک جشنواره بزرگ مطرح شده و همین امر کار ما را سخت می‌کند.

وی با اشاره به بخشهای مختلف پنجمین جشنواره فیلم شهر گفت: این جشنواره در موضوعات اشاعه فرهنگ مهربانی تقویت روحیه صبر میان شهروندان گسترش نشانه‌ها و نماد‌های فرهنگ اسلامی ایرانی در شهر اشاعه و ارتقای فرهنگ نظم وقانون گرایی توجه شهروندان به ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس آشنایی شهروندان با تغییرات فرهنگ نامطلوب و آسیبهای آن، ‌تحکیم بنیان خانواده و بیان جنبه‌های مثبت افزایش جمعیت برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: پنجمین جشنواره فیلم شهر در بخشهایی همچون مسابقه سینمای ایران شامل فیلمهای سینمایی، فیلم‌های بلند داستانی ویدیویی، ‌مستند نیمه بلند، ‌فیلم کوتاه، طرح اولیه فیلمنامه، مسابقه اقلام تبلیغاتی و اطلاع رسانی سینما، سینمای بین الملل به شکل رقابتی و در بخش آثار مستند بلند و قدس وغزه به شکل جنبی و غیر رقابتی برگزار می‌شود.

حقیقی افزود: در بخش فیلم‌های سینمایی فیلم‌هایی که به نمایش در نیامده‌اند به صورت جداگانه بررسی می‌شوند و فیلم‌هایی که اکران شده وبه نمایش در آمده‌اند به صورت جداگانه‌ای بررسی می‌شوند و در ‌‌نهایت از بین هر دو گروه هیات انتخاب ۳۰ فیلم را انتخاب می‌کند.

وی با اشاره به اینکه حداقل ۳۸جایزه اصلی در این جشنواره اهدامی‌شود ادامه داد: دربخش جوایز سینمای ایران در بخش فیلمهای بلند تندیس زرین بهترین فیلم، ‌کارگردانی، فیلنامه، بازیگر زن، بازیگر مرد، دستاورد فنی هنری، در بخش فیلم‌های ویدیویی تندیس زرین بهترین فیلم، کارگردانی، بازیگر مرد، ‌بازیگر زن، دیپلم افتخار بهترین فیلم نامه اهدا می‌شود. همچنین در این دو بخش جایزه ویژه هیات داوران نیز اهدا خواهد شد.

حقیقی افزود: در بخش مسابقه فیلمهای نیمه بلندتندیس زرین بهترین فیلم، ‌کارگردانی، ‌تحقیق و پژوهش، ‌دستاورد فنی و هنری و در بخش فیلم کوتاه تندیس زرین بهترین فیلم، کارگردانی، فیلم نامه، ‌تجربه و نوآوری اهدا می‌شود در این دو بخش نیز جایزه ویژه هیات داوران اهدا خواهد شد.

وی با اشاره به بخش مسابقه اقلام تبلیغاتی و اطلاع رسانی گفت: در این بخش مسابقه عکس فیلم، پوس‌تر، آنونس و عنوان بندی برگزار می‌شود و ما در حالی این بخش را برگزار می‌کنیم که حذف این بخش‌ها از جشنواره‌های دیگر با اعتراض تعدادی از صنوف خانه سینما همراه شده است.

حقیقی افزود: دراین بخش ۴ تندیس زرین بهترین عکس فیلم، بهترین پوس‌تر، ‌آنونس، ‌ عنوان بندی اهدا می‌شود.

وی از برگزاری بخش غیر رقابتی آثار مستند بلند و قدس و غزه در بخش بین الملل خبر داد و گفت: فضا رسانه‌ای دنیا به دنبال این است که افکار عمو. میرا از شهر قدس دور کند تا به رژیم صهیونیستی در رسیدن به اهداف شوم خود کمک کند.

وی ادامه داد: دربخش بین الملل تندیس زرین بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم نامه، بهترین بازیگر زن، بهترین بازیگر مرد، بهترین دستاورد فنی وهنری و جایزه ویژه هیات داوران اهدا می‌شود.

حقیقی با اشاره به اینکه پنجمین جشنواره فیلم شهربه دنبال تعامل با تمامی نهاد‌ها و سازمانهای فرهنگی و هنری و سینماگران است گفت: اگر امروز سینمای ایران وجود دارد به خاطر وجود اصناف سینمای ایران است لذا من از همه سینماگران می‌خواهم که در کنار هم جشنواره فیلم شهر را برگزار کنیم هر چند که خط قرمز ما در نمایش فیلم‌ها و حضور آن‌ها در جشنواره فیلم شهر خط قرمز نظام جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به بخش مسابقه طرح اولیه فیلم نامه نویسی گفت: در این بخش تندیس زرین بهترین طرح اولیه فیلم نامه، بهترین طرح اولیه اقتباسی، دیپلم افتخار بهترین طرح اولیه فیلم نامه و جایزه ویژه هیات داوران اهدا می‌شود.

یزدان عشیری مدیر روابط عمومی با اشاره به اهمیت برگزاری جنشواره فیلم شهر گفت: جشنواره فیلم شهر با توجه به عمر چهارساله خود یک رویداد مهم است و امروز امیدواریم که بانگاه فرهنگی که مسئولان شهرداری تهران وسازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران دارند بتوانیم این جشنواره به یک حرکت فراگیر در حوزه مدنیت شهری تبدیل شود و همکاری سینما گران در این امر بسیار مهم است.

وی همچنین با اشاره به توجه پنجمین جشنواره فیلم شهر به امر فرهنگ حسینی و اینکه اولین نشست خبری این جشنواره در آستانه اربعین حسینی برگزار می‌شود پیشنهاد کرد که کاروانی از خبرنگاران سینمایی با حمایت شهرداری تهران به کربلا اعزام شود.

یزدان عشیری جزئیات پنجمین دوره جشنواره فیلم شهر اعلام شد سیاوش حیقیقی پنجمین دوره جشنواره فیلم شهر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر