کد خبر: 108184 A

شهردار تهران در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه:

شهرداری تهران در دوره جدید با‌‌ همان فرهنگ جهادی حرکت می‌کند / در دوره جدید مدیریت شهری تحقق گفتمان توسعه اجتماعی را سرلوحه کار خود قرار داده‌ایم / شهرداری تهران در بین سایر دستگاه‌ها دارای یک نظام مالی شفاف است / شهرداری تهران به عنوان بزرگ‌ترین خادمان نماز و مسجد‌سازی شناخته شده است

ایلنا: شهردار تهران گفت: همیشه بر نقد مدیریت شهری اعتقاد داشته‌ام چرا که نقد فی‌نفسه ارزشمند است و بدون نقد دیکتاتور و دچار فساد می‌شویم.

به گزارش خبرنگار ایلنا " محمد باقر قالیباف " امروز در سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه تهران اظهار داشت: خدا را شاکرم که در این ایام که یادآور رشادت‌ها و ایثارگری‌های ملت عزیزمان است با مردم بزرگ ایران صحبت می‌کنم.

وی تصریح کرد: درود می‌فرستم به ارواح طیبه شهدا و مخصوصا شهدای دفاع مقدس و همچنین گرامی می‌داریم یاد و خاطره همه رزمندگان و ایثارگران ۸ سال دفاع مقدس را، چرا که ما مدیون آن دوران(دفاع مقدس) و ایثارگری‌ها و رشادت‌ها هستیم.

شهردار تهران بیان داشت: در تمامی دوران دفاع مقدس نماز جمعه پشتیبان جبهه‌ها بود.

قالیباف افزود: اگر زمانی که می‌خواهیم در خصوص برنامه‌ها و کارنامه‌هایمان گزارش دهیم دست و زبانمان نلرزد حتما خدمتمان عبادت است.

وی گفت: این صندلی‌ها و پست‌ها به کسی وفادار نبوده است و من به خودم اول و آخر این را می‌گویم که باید به این موضوع توجه داشته باشیم.

شهردار تهران ادامه داد: در این فرصت کوتاه که در بین شما نمازگزاران قرار گرفته‌ام در دو بخش عرایض خود را مطرح می‌کنم که یکی در بخش وضعیت امروز و جامعه و دیگری آغاز مدیریت جدیدم در دوره سوم شهرداری است.

وی خاطر نشان کرد: اگر می‌بینید رئیس جمهور آمریکا تأکید می‌کند که به دنبال براندازی نظام اسلامی نیست این از برکات نظام جمهوری اسلامی ایران است و امروزه نظام اسلامی با درایت و هدایت مقام معظم رهبری و بصیرت مردم در بالا‌ترین درجه اقتدار قرار دارد و این اقتدار از برکات مقاومت عاشورایی است.

قالیباف خاطر نشان کرد: رویکرد نرمش قهرمانانه رویکرد‌‌ همان ادامه راه جهادی و تعامل از موضع قدرت است و در واقع رویکرد نرمش قهرمانانه ادامه‌‌ همان مبارزه قهرمانانه دفاع مقدس در دستگاه دیپلماسی است.

وی اضافه کرد: در هر گونه تعامل ماهیت دشمن را فراموش نکنیم و اگر جهاد دفاعی لازمه مقاومت بود، نرمش قهرمانانه می‌تواند لازمه مقاومت در دهه چهارم و در دوران اوج اقتدار و بلوغ نظام باشد.

شهردار تهران گفت: ما می‌توانیم از ظرفیت و قدرتی که از آن برخوردار هستیم پیروز این رقابت‌ها باشیم و با تدابیر مقام معظم رهبری و فضایی که برای دستگاه دیپلماسی به وجود آمده است باید با قدرت به دنبال منافع کشور باشیم و نباید تصور کنیم پیشرفت ما در گرو کوتاه آمدن از ارزش‌ها و آرمان‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

قالیباف افزود: اگر تصور کنیم تحریم‌ها لغو شود و رابطه با برخی از کشور‌ها برقرار شود و مشکلات یک شبه برطرف می‌شود این یک تصور بیهوده است.

وی بیان داشت: امروزه دولت به پشتوانه رأی ملت که در اختیار دارد و هم به مدیریت مقام معظم رهبری در فضای سیاسی کشور و در حوزه دیپلماسی با عنایت مقام معظم رهبری دارای سرمایه گرانقدر است که باید از آن استفاده بهینه ببریم.

شهردار تهران ادامه داد: شکر این همه نعمت آن است که دولت استمرار و محکم به پاسداری از آرمان‌ها و ارزش‌های اسلام بپردازد و مراقب کسانی باشند که بنا دارند با دستورات انحرافی خود در میز مسئولان دولت را از اولویت شماره یک که حل مشکل اقتصادی است دور کند.

قالیباف اظهار داشت: دولت محترم باید با استفاده از خرد جمعی و روحیه مقاومت با راه‌حل‌های سریع و مؤثر برخی از مشکلات را در کمترین زمان ممکن برطرف کند.

وی در ادامه در سخنان قبل از خطبه‌های نماز جمعه افزود: از اینکه توفیق پیدا کردم بار دیگر در خدمت مردم تهران باشم خوشحالم چرا که بنده هر زمانی که توفیق خدمت پیدا کردم چه در لباس خاکی رزمندگی و چه در پروژه‌های سازندگی خود را مدیون مردم و در حال ادای دین می‌دانم.

شهردار تهران افزود: اگر روزی احساس کنم یک لحظه در این راه موفق نخواهم بود قطعاً این مسئولیت را در اختیار فرد دیگری خواهم گذاشت.

قالیباف ادامه داد: در دوره مدیریت جدید به لحاظ فردی و نهادی مثل گذشته نخواهم بود و با استفاده از تجربیات سالهای گذشته با سرعت به سمت پیشرفت همراه با عدالت گام خواهیم برداشت.

وی بیان داشت: تلاش خواهیم کرد تهران را با روحیه جهادی به جایگاه واقعی خود برسانیم چرا که پایتخت نظام جمهوری اسلامی ایران باید در شأن منتسب به اهل بیت(ص) و شهروندان باشد.

شهردار تهران تصریح کرد: در سالهای گذشته تلاش شد تا با خدمات گسترده محرومیت‌زدایی در جنوب تهران برطرف شود و این را افتخار خود می‌دانم.

قالیباف گفت: با گسترش حمل و نقل عمومی، فضای سبز، فراهم کردن فضای مناسب برای شهروندان و… اقدامات خوبی در شهر تهران انجام شده است که بنا داریم این اقدامات را در دوره جدید گسترش دهیم.

وی اضافه کرد: تلاش خواهیم کرد تا دفاع مقدس در شهرمان مظلوم نباشد. ضمن اینکه بنده اعتقاد دارم همانطور که به توسعه تونل و بزرگراه‌ها توجه می‌کنیم باید به مسائل فرهنگی و اجتماعی توجه شود که در دوره‌های گذشته از مدیریت شهری نیز به این موضوعات توجه شده است و بنا داریم با استفاده از تجارب اموخته شده در سالهای گذشته برنامه‌های خوبی را در سالهای آینده اجرا کنیم.

به گفته قالیباف؛ شهرداری تهران به عنوان بزرگ‌ترین خادمان نماز و مسجد‌سازی شناخته شده است که این موفقیت قابل توجهی برای شهرداری تهران محسوب می‌شود.

شهردار تهران تصریح کرد: در سالهای گذشته تلاش شده است در جهت نظام مالی و اداری شفافیت مناسبی فراهم شود که در حال حاضر شهرداری تهران در بین سایر دستگاه‌ها دارای یک نظام مالی شفاف است.

وی ادامه داد: پرهیز از فعالیت‌های روزمرگی و تلاش مجدد با رویکرد مدیریت جهادی، ارتقاء شفافیت مالی و نظام مالی در شهرداری و… از برنامه‌های آتی شهرداری تهران محسوب می‌شود که امیدواریم با عنایت خداوند و حمایت شهروندان این مسیر را بپیماییم.

شهردار تهران تاکید کرد: بنده همیشه بر نقد مدیریت شهری اعتقاد داشته‌ام چرا که نقد فی‌نفسه ارزشمند است و بدون نقد دیکتاتور و دچار فساد می‌شویم.

قالیباف تصریح کرد: در دوره جدید مدیریت شهری تحقق گفتمان توسعه اجتماعی را سرلوحه کار خود قرار داده‌ایم البته نه به محوریت باند‌بازی و نه به محوریت توزیع فقر در بین آحاد جامعه چرا که توسعه اجتماعی ارتقا فرهنگی همزمان با بهبود وضعیت اقتصادی است.

وی گفت: توسعه اجتماعی گفتمان کاملا اسلامی و بومی بوده که از یک سو بر مفاهیم دینی و از یک سو پاسخگوی نیازهای جامعه ایرانی است.

شهردار تهران خاطر نشان کرد: توسعه اجتماعی از هم‌پوشانی سه مفهوم قرآنی(عمران، قسط و سرور) متولد شده‌اند چرا که در قرآن به مفهوم عمران و آبادانی تأکید ویژه‌ای شده است ضمن اینکه در قرآن مجید بر لزوم ایجاد زمینه‌های شادی و سرور تاکیدات ویژه‌ای شده است.

قالیباف بیان داشت: شهرداری تهران در دوره جدید برنامه‌های متنوعی را برای ساختن شهر تهران بر محوریت توسعه اجتماعی تدوین کرده است و باید به سمت ساختن شهری حرکت کنیم که ایرانی اسلامی آن برجسته باشد.

وی ادامه داد: شهرداری تهران در دوره جدید با‌‌ همان فرهنگ جهادی حرکت خواهد کرد.

شهردار تهران در ادامه گفت: بنا داریم تهران را به شهری هوشمند، سرسبز، شاداب، امن، مقاوم در برابر انواع آسیب‌ها، پایدار برای سکونت و زندگی مناسب برای شهروندان و… برسانیم.

قالیباف تصریح کرد: اصل ارزش مداری و اخلاق‌مداری، نگرش سیستمی به توسعه اجتماعی، اصل کارآمدی، چابک‌سازی و مدیریت مالی شفاف و سلامت، تعهد به تخصص، عدالت و توجه به حقوق شهروندان، توجه به منافع شهروندی پاسخگویی، توجه به کیفیت سرعت و ثبت هزینه‌های بهینه، ارتقاء سرمایه‌های اجتماعی، توسعه و تقویت سازمان‌های مردم نهاد، توجه به مساجد و هیئت‌های مذهبی، استفاده از بخش خصوصی در برنامه‌های حمایتی از جمله مستمندان، زنان سرپرست خانوار، توجه به حوزه فراغت و گردشگری، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، توانمند‌سازی اقشار اسیب‌دیده و یا در معرض خطر، برگزاری مراسم‌های محلی، دینی، برگزاری جشنواره‌های آئینی توسط مراکز فرهنگی وابسته به شهرداری با رویکرد محله محوری و استفاده از ظرفیت‌های محلات، با محوریت مساجد، حمایت از خدمات‌های اجتماعی مطلوب، آموزش و مهارت‌های زندگی در راستای تحکیم و پایداری خانواده، تهیه و تدوین طرح‌ها براساس سبک زندگی اسلامی ایران، تخصیص امکانات ورزشی و توسعه ورزش همگانی، پرورش شهروندان با ایمان، صادق، کارآفرین، پرتلاش، تقویت اعتماد متقابل با بخش‌های دولتی و غیره دولتی و NGO‌ها، بهبود کیفیت اوقات فراغت در بین خانواده‌های تهرانی، استفاده بهینه از فضای گردشگری، ترویج زندگی سالم و ارتقاء خدمات سالم و… از جمله برنامه‌های اصلی شهرداری تهران در دوره جدید محسوب می‌شود.

شهردار تهران افزود: شهرداری تهران تلاش خواهد کرد با دولت همکاری مطلوب‌تر از گذشته و هم‌افزایی داشته باشد چرا که تهران شهری نیست که آن را به صورت کش‌مکش اداره کرد و ما به دنبال تعامل با دولت محترم هستیم.

قالیباف بیان داشت: توقع داریم دولت محترم نیز آماده ایجاد یک جهش بزرگ در تهران باشد و ما آماده مشارکت با همه گروه‌ها هستیم.

وی در ادامه در خصوص جلسه اخیر خود با ریاست جمهور گفت: با هماهنگی‌ها و صحبت‌هایی که با حجت‌الاسلام حسن روحانی ریاست محترم جمهور شده است به مردم شهر تهران اطمینان می‌دهم که در این دوره با همدلی و هم‌افزایی برنامه‌های سنگینی را با دولت انجام خواهیم داد.

شهردار تهران گفت: فرارسیدن سال جدید تحصیلی را به همه فرهنگیان، دانش‌اموزان، دانشجویان اساتید تبریک عرض می‌کنم.

قالیباف در پایان بیان داشت: فرارسیدن هفتم مهر‌ماه روز آتش‌نشانی را نیز به همه جهاد‌گران در این عرصه تبریک گفته و یاد و خاطره همه شهدا و مخصوصا شهید امید عباسی که در اردیبهشت امسال جان یک کودک را نجات داد گرامی می‌دارم.

بزرگراه حسن روحانی حمل و نقل عمومی خانواده خطبه های نماز جمعه زنان شکر مسجد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نماز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر