کد خبر: 116186 A

خنثی‌سازی اقدام شیمیایی تروریستی؛

بر اساس برآورد صورت گرفته از سوی نیرو‌های ارزیاب این مانور با ۸۰ درصد موفقیت همراه بوده است و اجرای این گونه مانور‌ها در اماکن عمومی با هدف ارتقای توان آمادگی مدیریت شهری و شهروندان ضروری است.

ایلنا: همزمان با آغاز هفته پدافند غیر عامل، نخستین مانور پدافند غیر عامل در مترو با عنوان مقابله با عملیات تروریستی شیمیایی شب گذشته با حضور تمامی نیرو‌ها و سازمان‌های تخصصی عضو ستاد مدیریت بحران شهر تهران با هدف تمرین میدانی به منظور ایجاد هماهنگی سازمانی و نحوه خنثی‌سازی حملات شیمیایی در ایستگاه مترو شهید حقانی برگزار شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، بر مبنای سناریوی تدوین شده همزمان با انتشار مواد شیمیایی در محوطه داخلی ایستگاه مترو و تاثیر آن بر مسافران و کارکنان ایستگاه، نیرو‌های مردمی و امدادی به سرعت برای خنثی‌سازی و دفع آثار این مواد، تخلیه شهروندان آسیب‌دیده، تریاژ مصدومان و انتقال آسیب‌دیدگان به مراکز درمانی مقابله با افراد‌سودجو و سارق و راه اندازی دوباره خط مترو وارد عمل شده و به ترتیب عملیات‌پیش‌بینی شده انجام و شرایط به حالت عادی بازگردانده شد.

بنابراین گزارش، در این مانور تیم‌های خنثی‌سازی حمله شیمیایی با تجهیزات لباس و ماسک ضد مواد‌شیمیایی وارد عمل شدند، مرحله بعد مسافران در شرایط امن تخلیه و مواد شیمیایی فرضی از بدن آن‌ها با عبور از تونل شستشو جدا شد و تحت نظر نیروهای امدادگر و اورژانس آسیب‌دیدگان برای مداوا به بیمارستان شهدای تجریش انتقال داده شدند. همچنین گروه‌های ارزیاب با حضور در تمامی مراحل انجام مانور به شناسایی نقاط قوت و ضعف پرداختند.

محمد علی آرمانفر معاون پدافند غیر عامل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه این مانور برای نخستین بار در متروی تهران برگزار می‌شود، گفت: بر اساس برآورد صورت گرفته از سوی نیرو‌های ارزیاب این مانور با ۸۰ درصد موفقیت همراه بوده است و اجرای این گونه مانور‌ها در اماکن عمومی با هدف ارتقای توان آمادگی مدیریت شهری و شهروندان ضروری است.

وی ضمن تشریح مراحل مختلف برگزاری این مانور از پاسخگوئی و مقابله با حملات تروریستی‌دشمن، افزایش‌آمادگی‌دستگاه‌ها، برآورد کمبود‌ها و نیازهای آموزشی، ارزیابی نیروی انسانی وتجهیزات، شناسائی نقاط قوّت و ضعف، ارزیابی سرعت عمل مسئولان و دست‌اندرکاران در اجرای وظایف محوله، سازماندهی نیروهای متخصص و متعهد و بسیج مردمی، حفظ روحیة جهادی و فرهنگ‌سازی و آموزش مردم در برابر اتفاقات تروریستی به عنوان بخشی از اهداف برگزاری یاد کرد که به مناسبت هفته پدافند غیر عامل و با سناریو از پیش طراحی شده با مشارکت شهروندان و سازمان‌های خدمات شهری برگزار شد.

در این مانور علاوه بر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، سازمان پدافند غیر عامل کشور، شرکت راه آهن شهری تهران و حومه، فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، سازمان اتوبوسرانی شهر تهران، سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران، جمعیت هلال احمر استان تهران، شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ، شرکت آب و فاضلاب تهران، مرکز اورژانس تهران، فرماندهی قرارگاه شفاء و فرماندهی سپاه محمد(ص) نیز حضور داشتند.

این مانور ساعت ۲۴ شب یکشنبه آغاز شد و تا ساعت دو بامداد امروز(دوشنبه) ادامه یافت.

بسیج جمعیت هلال احمر استان راه آهن روابط عمومی سازمان سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شرکت آب و فاضلاب شهر تهران ماسک مسافران نیروی انسانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر