کد خبر: 116223 A

مدیرکل ثبت‌احوال استان تهران خبرداد:

میانگین سن ازدواج مردان تهرانی ۲۹ و دختران ۲۴ سال ثبت شده است / تمام فرایندهای صدور شناسنامه برای نوزادان، بزرگسالان به طور الکترونیکی و آنلاین قابل انجام است.

ایلنا: مدیرکل ثبت احوال استان تهران گفت: ‌میزان موالید در استان نسبت به شش ماهه نخست سال گذشته ۲ / ۳ درصد افزایش یافته است که این آمار در شهر تهران افزایش ۳ / ۹ درصدی را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ‌ " سید احمد قشمی " در نشست خبری امروز خود از آغاز فعالیت پایگاه اطلاعات اسناد هویتی از اول آبانماه، افزود: با فعالیت این پایگاه اسناد هویتی جمعیت استان تهران وارد فضای مجازی شده در واقع ۹۵ درصد از اسناد سجلی تهرانی‌ها در این پایگاه اسکن شده شده است.

وی با بیان اینکه با کمک این پایگاه شهروندان تهرانی بدون مراجعه به محل تولد می‌توانند خدمات ثبت احوال را دریافت کنند، افزود: ‌ تمام فرایندهای صدور شناسنامه برای نوزادان، بزرگسالان به طور الکترونیکی و آنلاین قابل انجام است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان تهران با بیان اینکه ۴۰ درصد از مردم تهران مهاجرند، گفت: ‌با اجرای این طرح آن دسته از شهروندان تهرانی که محل تولدشان مربوط به سایر شهرهاست نه تنها هزینه‌های رفت و آمد و ایاب و ذهاب را کاهش داده بلکه در کمترین زمان نیز خدمات مورد نظر به آن‌ها ارائه می‌شود.

قشمی جمعیت استان تهران را تا پایان شهریور ماه امسال، ۱۲ میلیون و ۴۱۳ هزار و ۴۶۱ نفر اعلام کرد و افزود: در شش ماهه نخست امسال ۹۳ هزار و ۳۹۵ واقعه تولد رخ داده است که از این تعداد ۴۸ هزار و ۱۳۲ مورد نوزادان پسر و ۴۵ هزار و ۱۶۳ نوزاد دختر بوده است همچنین بر اساس آمار ثبت شده در ۶ ماهه اول امسال در هر ۲۴ ساعت ۵۱۸ نوزاد در تهران متولد شده است و در هر ساعت تولد ۲۱ نوزاد به ثبت رسیده است.

مدیرکل ثبت احوال استان تهران با بیان اینکه بیشترین تولد نوزادان ثبت شده مربوط به مادرانی است که سن آن‌ها بین ۲۵ تا ۲۹ سال است، تصریح کرد: ‌ این گروه سنی مادران ۳۲ هزار و ۷۸۸ مورد تولد نوزادان به ثبت رسیده‌اند.

قشمی درباره ثبت نوزادان چند قلو گفت: در سال گذشته ۶۰۳۱ نوزاد چندقلو داشتیم که از این تعداد ۲۹۰۱ مورد دوقلو، ۱۱۲۲ مورد سه قلو، هفت مورد چهار قلو و یک مورد پنج قلو بوده است و در شش ماهه نخست امسال ۱۵۹۰ مورد دوقلو، ۷۳ مورد سه قلو، یک مورد چهارقلو به ثبت رسیده است.

وی گفت: ‌ میزان موالید در استان نسبت به شش ماهه نخست سال گذشته ۲ / ۳ درصد افزایش یافته است که این آمار در شهر تهران افزایش ۳ / ۹ درصدی را نشان می‌دهد.

قشمی درباره آمار مرگ و میر، تصریح کرد: ‌ در شش ماه امسال ۲۶ هزار و ۱۸۱ واقعه فوت در استان تهران به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۴/۴ درصدی را نشان می‌دهد و در شهر تهران این آمار با ثبت ۲۱ هزار و ۵۶۰ واقعه فوت نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۸/۳ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرکل ثبت احوال استان تهران با بیان اینکه ۱۱ درصد از طلاق‌های ثبت شده در یکسال اول صورت می‌گیرد، تاکید کرد: ‌ میانگین سن ازدواج مردان تهرانی ۲۹ و دختران ۲۴ سال ثبت شده است.

وی درباره فراوانی نام‌هانیز گفت: در شش ماهه نخست امسال ۱۵ نام انتخاب شدند که دارای بیشترین فراوانی بودند و اسامی امیرعلی، محمدطا‌ها، امیرحسین، علی، ابوالفضل، پنج اسم با فراوانی بالا در پسران و اسامی فاطمه، ‌ زهرا، نازنین زهرا، ریحانه و النا فراوانی نام دختران است.

قشمی با بیان اینکه برای تغییر نام نیز نیازی به مجوز استان نیست، گفت: ‌ تغییر نام به شورای عالی ثبت احوال به استان‌ها تفویض اختیار شده برای سهولت در تصمیم‌ها لیست نام‌های قابل تغییر برای دختران و پسران تهیه شده و در اختیار ادارات و دفا‌تر پیشخوان قرار گرفته است. که در همن راستا در شش ماهه اول امسال دو هزار و ۱۰۶ مورد تغییر نام در استان صورت گرفته است.

وی درباره زمان اجرای طرح کارت ملی هوشمند برای تهرانی‌ها اظهار کرد: زیرساخت‌های اجرای این طرح فراهم شده و در زمان انتخابات برای تمام فرمانداران و بخشداران کارت‌های هوشمند صادر شده است و در فاز اول که از آذرماه آغاز خواهد شد، این کارت‌ها برای کسانی که وارد ۱۵ سال می‌شوند صادر خواهد شد و همزمان با کارت هوشمند ملی شناسنامه ۱۵ ساله‌ها نیز تعریف خواهد شد.

قشمی درباره نرخ‌های تعین شده جدید برای شناسنامه‌ها نیز گفت: ‌ در حال حاضر برای تعویض این سند هویتی ۱۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است که پیش از این مبلغ آن ۲۰۰۰ تومان بود و در صورتی که شناسنامه مفقود شود برای صدور مجدد آن در نوبت اول ۲۰ هزار تومان، ‌نوبت دوم ۴۰ هزار تومان و نوبت سوم ۱۰۰ هزار تومان هزینه در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: نرخ صدور کارت شناسایی اولیه و همچنین تغییر نشانی و یا تغییرات بر اساس حکم قضایی ۲۰۰۰ تومان است و در صورت فقدان و صدور مجدد کارت شناسایی ۱۵ هزار تومان از افراد دریافت می‌شود همچنین برای نوبت دوم و سوم ۴۰ و ۶۰ هزار تومان هزینه درنظر گرفته شده است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان تهران با بیان اینکه باید موالید در مهلت قانونی ۱۵ روزه و موارد فوت نیز در مهلت ۱۰ روزه ثبت شود، افزود: ‌ در صورتی که موالید و فوت در خارج از این مهلت تعیین شده به ثبت برسد هزینه آن متفاوت خواهد بود که در مرحله ثبت قانونی برای تولد و فوت مبلغ ۵۰۰۰ تومان تا یک ماه ۱۰ هزار تومان، ‌ از یک تا سه ماه ۱۵ هزار تومان و تا شش ماه ۲۵ هزار تومان هزینه در نظر گرفته شده است.

استان تهران تولد زهرا سن ازدواج شهر تهران طلاق فضای مجازی فوت مردان مرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر