کد خبر: 119866 A

علم و فن آوری نقش تعیین کننده‌ای در ارتقای پیشرفت و صلح از تغییرات اقلیم تا سلامت همگانی؛ از امنیت غذایی تا رعایت اصول بهداشت؛ از خلع سلاح تا آمادگی در برابر بلایا ایفا می‌کند.

ایلنا: دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت هفته بین المللی علم و صلح ۱۱ تا ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳ برابر با ۲۰ تا ۲۶ آبان ماه جاری خواستارهمکاری جوامع علمی و دانشگاهی برای تحقق ماموریت جهانی سازمان ملل متحد یعنی صلح، توسعه و حقوق بشر شد.

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد؛ متن کامل پیام‌بان کی مون به شرح زیر است: مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۲۵ سال پیش مناسبت هفته بین المللی علم و صلح را اعلام کرد.

علم و فن آوری نقش تعیین کننده‌ای در ارتقای پیشرفت و صلح از تغییرات اقلیم تا سلامت همگانی؛ از امنیت غذایی تا رعایت اصول بهداشت؛ از خلع سلاح تا آمادگی در برابر بلایا ایفا می‌کند.

با این همه بسیاری اوقات، سیاست گذاران از راه‌حل‌هایی که علم و فن آوری می‌تواند در برابر چالش‌های امروز عرضه کند، آگاه نیستند و بخش‌های عمده‌ای از جهان از پیشرفت‌های علمی به دور می‌مانند. چالشی کلیدی ترویج پژوهش درباره «حمایت از فقیران» است که نیازهای فقیر‌ترین‌ها و آسیب پذیرترین‌های جهان مانند کشاورزان خرده پا را مورد توجه قرار دهد. سایر الزامات مشتمل است بر بستن شکاف دیجیتالی در دستیابی به فن آوری اطلاعات و گسترش آموزش در جهت تعلیم بهتر جوانان برای مشاغل در رشته‌های علوم، فن آوری، مهندسی و ریاضیات. چنین تلاش‌هایی در سرعت بخشیدن به کارمان برای آرمان‌های توسعه هزاره و دیدگاهی جسورانه در امر توسعه ورای ۲۰۱۵ تعیین کننده هستند.

علم پاسخ‌های زیادی به تهدیدات مشترک ارئه می‌دهد و ابداعات زیادی را مطرح می‌کند که می‌تواند به ما برای دستیابی به فرصت‌های مشترک کمک کنند. نسل ما نخستین نسل مجهز به دانش و ابزار لازم برای امحای فقر مطلق است. نسل ما نسلی است که باید و می‌تواند با فن آوری‌هایی که از قبل در دسترس ما بوده راه را برای آینده‌ای پایدار هموار نماید. همچنین ما مسئولیت حمایت از نوع بشر در برابر استفاده مخرب از توان و دستاورد‌های علمی را به عهده داریم که مهم‌ترین آن‌ها همکاری برای جهانی عاری از سلاح‌های اتمی و جلوگیری از اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی است.

اگر با یکدیگر به منظور بهره برداری از توان علم برای پیشرفت بیشتر در هرمکان و ارتقای سیاست گذاری مبتنی بر شواهد همکاری کنیم، می‌توانیم موارد فوق و حتی بیشتری را به انجام رسانیم.

اینجانب مشتاقانه منتظر همکاری با جوامع علمی و دانشگاهی، همچنین سایر شرکاء هستم که می‌توانند به ماموریت جهانی سازمان ملل متحد برای صلح، توسعه و حقوق بشر کمک نمایند. بهترین آرزوی‌هایم را برای گرامی داشت این هفته پذیرا باشید.

بان کی مون جهان حقوق بشر سازمان ملل متحد سلاح های کشتار جمعی سلامت فقر فقیر امنیت کشاورزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر