کد خبر: 129335 A

در بیست و چهارمین جلسه شورای شهر تهران؛

کمیسیون ماده ۵، آرای کمیسیون ماده ۷ را می‌شکند و باغات تبدیل می‌شوند به زمین‌هایی که در کنار ساخت و ساز آن‌ها در آمد سرشاری را ایجاد می‌کند که این حاصل نداشتن درآمدهای پایدار است.

ایلنا: تعیین تکلیف ۷۰ درصد باقی مانده از املاک در اجرای قانون باغات، چگونگی استفاده از ابزارهای قانونی در برخورد با متخلفی که اقدام به خشکاندن باغاتشان پشت درهای بسته می‌کنند و نیز توجه به افزایش جنبه اقتصادی سیاست‌های تشویقی قانون باغات و همچنین بازنگری قانون حفظ باغات و آیین نامه‌های مرتبط با آن از جمله موضوعاتی بود که اعضا شورا برای حفظ باغات تهران برآن‌ها تاکید داشتند.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، اعضای شورای در جریان بیست و چهارمین جلسه خود شنونده گزارش عملکرد سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران پیرامون فعالیت‌های کمیسیون ماده ۷ و چگونگی اجرای مصوبات شورا در خصوص حفظ و گسترش فضای‌های سبز و باغات تهران بودند.

مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران ضمن تشریح مراحل تصمیم گیری و چگونگی صدور رای در مورد باغ یا غیر باغ بودن اراضی گفت: کمیسیون ذیل ماده ۷، قانون حفظ و گسترش باغات، کمیسیون بدوی تجدید نظر باغات سرنوشت باغ یا غیر باغ بودن اراضی را مشخص می‌کنند که در کمیسیون ماده ۷ اراضی بیش از ۵۰۰ متر تا ۲ هزار بررسی می‌شود و در کمیسیون تجدید نظر بدوی باغات که در شورای شهر تشکیل می‌شود، در خصوص اراضی بیش از ۲ هزار متر تصمیم گیری می‌شود.

وی ازرش افزوده زمین در تهران را عامل اصلی تخریب باغات خواند و افزود: از ابتدای تشکیل شورا‌ها طرحی را مبنی بر خرید باغات شهر تهران توسط شهرداری مطرح شد که هر سال مبلغی برای این مهم از بودجه شهرداری در نظر گرفته شود که در برخی سال‌ها مورد توجه قرار نگرفت اما طی سال‌های اخیر حفظ باغات شهر و تملک آن توسط شهرداری در دستور کار قرار گرفته است.

مختاری با ارائه آماری از خرید باغات توسط شهرداری گفت: شهرداری تهران در مناطق مختلف شهر از جمله ۱،۲، ۳،۵، ۲۲،۱۸ و… اقدام به تملک باغات کرده است که تنها در منطقه ۱، بیش از ۵۴ هزار و ۸۷۴ متر مربع از باغات این منطقه تملک شده است.

وی باغ ملک، مستوفی الممالک، فدک، وزیری، خسروشاهی و باغ انجیری را از جمله این تملک‌ها خواند.

براساس این گزارش برخی اعضا شورا اگر چه اقدامات شهرداری تهران را در خصوص حفظ و گسترش باغات، ارزنده توصیف کردند، اما بر این نکته تاکید داشتند که چگونگی اجرای قانون حفظ و گسترش فضای سبز و آیین نامه‌های ذیل آن‌ها و نظارت نکردن مستمر بر پروانه‌های صادر شده برای ساخت و ساز در باغات ضربه‌های جبران ناپذیری را به باغات تهران زده است از جمله اینکه در صدور پروانه ساخت در باغات، قانون ۳۰ درصد سطح اشغال و ۷۰ درصد فضای باز شفاف نیست.

حقانی: کمیسیون ماده ۵ آفت درختان شد

محمد حقانی رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران، عمده آفت باغات تهران را کمیسیون ماده ۵ و اجرای ناقص قانون حفظ و گسترش فضای سبز و آیین نامه‌های ذیل آن دانست و افزود: کمیسیون ماده ۵، آرای کمیسیون ماده ۷ را می‌شکند و باغات تبدیل می‌شوند به زمین‌هایی که در کنار ساخت و ساز آن‌ها در آمد سرشاری را ایجاد می‌کند که این حاصل نداشتن درآمدهای پایدار است.

به گفته حقانی تقاضای بازار مسکن، بازگشت سریع سرمایه در ساخت و ساز، رشد بخش دلالی زمین و مسکن به دلیل نامتوازن بودن اقتصاد، تبدیل مسکن به کالای سرمایه‌ایی و صدور اسناد ملکی از دیگر آفت‌های باغات تهران است.

وی در ادامه به مصوبه شورای شهر تهران در خصوص برج باغ‌ها اشاره کرد و گفت: اگر چه این مصوبه خوب و کار‌شناسی شده‌ایی بود اما به دلیل نظارت ضعیف بر اجرای آن، نتیجه مورد انتظار از این مصوبه حاصل نشد.

علیرضا دبیر، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز با تاکید بر اجرای عدالت در توزیع فضای سبز شهر تهران، یادآور شد متاسفانه بسیاری از باغات توسط مالکین آن از بین می‌روند چرا که شهرداری تهران، از ابزار قانونی در جهت ورود به املاکی که بیم آن می‌رود درختانش توسط مالک خشکانده شود استفاده نمی‌کند درصورتی که قانون در این زمینه راه کارهایی را برای شهرداری تدوین کرده است.

وی تاکید کرد: اگر با دو تا ۳ مورد از این تخلفات برخورد شود سایر مالکین متوجه می‌شوند که نمی‌توانند پشت درهای بسته هر اقدامی را در خصوص تخریب درختان انجام دهند.

احمد مسجد جامعی رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در این خصوص تاکیدکرد: ورود به این مباحثنیاز به ابزارهای قانونی دارد که اگر قانون گذاری این موارد را دیده است بهتر است در تعامل با قوه قضائیه قاضی ویژه‌ای برای صدور حکم ورود شهرداری به باغات در حال تخریب در نظر گرفته شود.

مهدی چمران، عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورا نیز با اشاره به روند تصمیم گیری در کمیسیون ماده ۵ خاطر نشان کرد: در کمیسیون ماده ۵ برخلاف رای کمیسیون ماده ۷ و کمیسیون بدوی رای صادر نمی‌شوند طبق قانون باغات، ساخت و ساز در اراضی که باغ شناخته می‌شوند به صورت ۳۰ به ۷۰ است یعنی در ۳۰ درصد از زمین مطابق شرایط و ضوابط ساخت و ساز در باغات انجام می‌شود و در ۷۰ درصد باقی مانده نیز در پروانه صادر شده ذکر می‌شود که به فضای سبز و سایر خدمات عمومی مورد نیاز اختصاص پیدا کند که آنچه این قانون را ضعیف نشان می‌دهد در نکته آخر است که پیشنهاد می‌کنم در پروانه‌های صادره این قید اضافه شود که صدور پایان کار این املاک به شرط تبدیل به باغ و کاشت درخت در ۷۰ درصد باقی مانده از زمین امکان پذیر خواهد بود.

سالاری: شهرداران مناطق به کمیسیون باغات اهمیت بدهند

در ادامه جلسه محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا گفت: در اجرای طرح تفصیلی به برخی ساخت و ساز‌ها اجازه ۱۰۰ درصد سطح اشغال را هم می‌دهند که منجر به نابودی حیاط املاک و قطع درختان موجود در این ریز دانه‌ها می‌شوند.

وی خاطر نشان کرد: ماده ۴ قانون باغات که به بحثجریمه در صورت قطع درخت و از بین بردن درختان به هر نحوی می‌شود به صورت جدی اعمال نمی‌شود.

سالاری یکی دیگر از مشکلات پیرامون تخریب باغات را عدم شرکت شهرداران مناطق در جلسات کمیسیون ماده ۷ که بر زمین‌های ۵۰۰ تا ۲ هزار متر اعمال نظر می‌کند، اشاره کرد و افزود: به شهرداران مناطق در خصوص اهمیت دادن به کمیسیون باغات باید تذکر داده شود.

وی همچنین به نحوه جابجایی درختان اشاره کرد و گفت: برای جابجایی درختان، مکانیسم کار‌شناسی وجود ندارد بنابراین در بسیاری از جابجایی‌های درختان خشک می‌شوند.

سالاری طی پیشنهادی خاطر نشان کرد: بهتر است مدیریت شهری از ایجاد شرکت‌های مادر تخصصی برای جابجایی درختان حمایت کند.

مرتضی طلایی نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به اینکه در بحثطرح تفصیلی آیین نامه باغات در بحثباغ‌ها و ساخت ساز در این املاک تغییر کرده است، گفت: با توجه به تسهیلاتی که برای ساخت و ساز در باغات ایجاد شده است بسیاری از مالکین درخواست دارند که براساس ضوابط باغ به ساخت و ساز ورود پیدا کنند بنابراین نیاز است که بازنگری در این خصوص صورت گیرد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: حفظ درختان در زمین‌هایی که براساس ضوابط باغات ساخته می‌شوند نیز باید مورد توجه قرار گیرد، موارد فراوانی وجود دارد که نه تنها درختان باقی مانده در این املاک از بین می‌روند که حتی درختان بیرونی و مجاور این ساخت و ساز‌ها نیز در معرض آسیب قرار می‌گیرند.

طلایی افزود: این مالکین هم از تسهیلات باغ استفاده می‌کنند هم سطح اشغال باغات را مورد استفاده قرار می‌دهند و هم درختان حاشیه را از بین می‌برند و بهتر است ساز و کاری طراحی شود که در ابتدای کار از درختان موجود ملک مجاور آن صورت جلسه‌ایی تنظیم شود تا بعد از اتمام کار از سرنوشت درختان مطلع شویم، که اگر درختان از بین رفته‌اند پایان کار به مالک داده نشود.

احمد دنیا مالی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا با اشاره به اینکه مدیریت شهری از تمام ابزارهای در اختیارش در جهت حفظ و گسترش باغات استفاده نکرده است، گفت: علی رغم تمام زحماتی که شهرداری تهران در خصوص حفظ باغات و گسترش فضای سبز کشیده است، قبول کنید که در حوزه فضای سبز تهران کمبودهایی وجود دارد و از همه ابزار‌ها برای توسعه آن استفاده نشده است.

وی همچنین به بحثاجرای پشت بام‌های سبز و فضای سبز عمومی اشاره کرد و گفت: با یکسری روش‌های ساده می‌توان پشت با م‌ها را سبز کرد. می‌دانم که مشارکت مردم و فرهنگ سازی در این زمینه لازم است، اما می‌شود خیلی کار‌ها را انجام داد.

دنیا مالی با اشاره به برنامه ۵ ساله دوم شهرداری خاطر نشان کرد: در ارتباط با فضای سبز تهران، در این برنامه احکام عمومی و کلی تدوین شده است در صورتی که مکانیزم‌های جدیدی وجود دارد.

رئیس کمیسیون عمران شورا همچنین خواستار مشارکت بخش خصوصی در اجرای طرح‌های فضای سبز شهر تهران شد و افزود: به هر دلیل باغات تخریب شده‌اند، در اجرای باغات و بوستان‌های جدید بهتر است، زنده کردن باغ ایرانی مورد توجه قرار گیرد.

اسماعیل دوستی نایب رئیس کمیسیون عمران نیز تأکید کرد: فضای باقی مانده از اجرای قانون باغات در ساخت و ساز‌ها به فضای سبز و در برخی موارد به خدمات عمومی اختصاص پیدا کند.

وی خاطر نشان کرد: قبل از اینکه شهر توسعه پیدا کند باید فکری برای باغات کرد زمین‌های ۲ تا ۳ هزار متر به بالا که تحت عنوان برج باغ ساخته می‌شوند برای ما که عملکرد باغ و فضای سبز را نخواهد داشت چه مکانیزمی وجود دارد که این املاک باغ باشند.

اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران شورا ایجاد انگیزه‌های اقتصادی را در کنار مصوبات مربوط به باغات ضروری دانست و افزود: این انگیزه‌های اقتصادی که نابودی باغات را رقم می‌زنند به جای جریمه کردن و اجرای سیاست‌های منفی باید انگیزه‌های اقتصادی را ایجاد کنیم.

انصاری عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز تاکید کرد: باید فرا‌تر از قانون حفظ باغات تصمیم گرفت. برای اجرای طرح‌های مرتبط با گسترش فضای سبز، سیاست‌های تشویقی در نظر گرفته شود.

مجتبی شاکری رئیس کمیته فرهنگی شورا در خلال اظهارات همتایانش در شورا خواسته دیگری داشت.

وی از مدیرعامل سازمان پارک‌ها خواست ۳ اسلاید از وضعیت شهر تهران طی ۳ دهه گذشته به نمایش بگذارد تا افکار عمومی قضاوت کنند که تهران سبز‌تر شده است یا زرد‌تر!

شهردار تهران نیز که در جلسه حضور داشت با تاکید بر اینکه مدیریت شهری خرید باغات تهران را در دستور کار دارد، گفت: شرایط ساخت و ساز در زمین‌هایی که ریز دانه هستند موجب می‌شود که به درختان و فضای سبز املاک تعرضاتی صورت گیرد، این را نمی‌توان عنوان تخریب درختان تعبیر کرد.

وی همچنین به افزایش سطح اشغال در برخی املاک و باغات اشاره کرد و گفت: قانون اجازه می‌دهد که اگر شرایط کار برای اجرای ۳۰ درصد سطح اشغال زمین مهیا نبود سطح اشغال به ۴۵ و ۵۰ درصد افزایش یابد این موارد جز استثناء است.

در ادامه جلسه قالیباف، شهردار تهران با اشاره به چگونگی جابجایی درختان گفت: توانایی جابجایی درختان وجود دارد برای نمونه ۸۳۰ اصله درخت توت موجود در پروژه صدر نیایش را به بوستان ولایت منتقل کردیم که تنها ۳۰ درخت آن از بین رفت و یا در حرم امام خمینی(ره) و نمایشگاهی که در حال ساخت است درختانی را کاشته‌ایم که از اجرای مصوبه باغات مجبور به جابجایی آن‌ها بودیم.

قالیباف در ادامه با اشاره به روند اجرای فضای سبز شهر تهران گفت: اگر چه روند فضای سبز از اول دهه ۶۰ در تهران به سمت نابودی بود اما در ۱۰ و ۱۵ سال گذشته، این روند به سمت رشد فضای سبز تغییر مسیر داده است.

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته تنها ۵۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای خرید باغات منطقه یک اختصاص داده شده است همچنین ۱۰۰ هکتار از باغات توت در کن را نیز خریداری کرده‌ایم.

براساس این گزارش احمد مسجد جامعی رئیس شورای شهر تهران با اشاره به مباحثمطرح شده از سوی اعضا شورا تاکید کرد کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در خصوص قانونی و غیر قانونی بودن اجرای توافق ۳۰ به ۷۰ در ساخت وساز باغات، پیگیری‌هایی انجام دهد.

وی همچنین به تصویب سندی تحت عنوان عدم و نفع برای مالکین ساختمان‌های که به صورت میراثی شناخته‌اند در برنامه چهارم توسعه اشاره کرد و گفت: چنین سندی برای املاک میراثی وجود داشت که نفع مالکین در نظر گرفته شود در مورد باغات هم می‌توان چنین سندی را تدوین کرد بالاخره وجه اقتصادی باغ یا غیر باغ خواندن املاک باید مورد توجه قرار گیرد.

اعضای ستاد سازمان‌های مردم نهاد انتخاب شدند

در ادامه این جلسه سه نفر نماینده شورای شهر تهران جهت عضویت در ستاد ساماندهی فعالیت سازمان‌های مردم نهاد انتخاب شدند.

براساس این گزارش معصومه آباد، محسن پیرهادی و مجتبی شاکری جهت عضویت در این ستاد انتخاب شدند.

به گزارش ایلنا، دو نفر دیگر از اعضای این ستاد که طبق مصوبه از اعضای کمیسیون فرهنگی شورا هستند در جلسات قبل، تعیین شده‌اند که این افراد عبارتند از الهه راستگو و فاطمه دانشور، بنابراین اعضای پنج نفره این ستاد جهت انتخاب هئیت رئیسه تکمیل شده است.

آیین نامه اقتصاد رئیس کمیسیون برنامه و بودجه زمین ساخت و ساز سرمایه شورای شهر تهران قانون محیط زیست مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر