کد خبر: 131557 A

بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طرح ابطال کارت سوخت خودرو و موتورسیکلت فرسوده ابتدا در شهر تهران اجرا خواهد شد و پس از آن در سایر کلان شهر‌های کشور نیز اجرایی می‌شود.

ایلنا: رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت گفت: در پی افزایش آلودگی هوای کلان شهر‌ها و تاثیر غیر قابل انکار خودرو‌های فرسوده، کارت سوخت موتور سیکلت‌های با عمر بیش از ۱۵ سال و خودرو‌های بیش از ۲۵ سال سن باطل می‌شود.

به گزارش ایلنا، سید " مجتبی شفیعی " با اعلام این خبر گفت: بمنظور اجرای مصوبات قبلی دولت، ظرف چند روز آینده، کارت سوخت وسایل نقلیه فرسوده در شهر تهران ابطال خواهد شد.

رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این طرح ابتدا در شهر تهران اجرا خواهد شد و پس از آن در سایر کلان شهر‌های کشور نیز اجرایی می‌شود.

شفیعی افزود: همچنین فرصت یک ماهه برای تغییر پلاک موتور سیکلت‌های فاقد پلاک ملی در نظر گرفته شده است و مقررشده کارت سوخت موتورسکلیت‌های فاقد پلاک ملی نیز پس از این فرصت زمانی ابطال شود.

وی با اشاره به اجرای مرحله دوم این طرح در آینده نزدیک گفت: با توجه به آلودگی هوای شهر‌ها و به مخاطره افتادن جان هزاران شهروند، در مرحله دوم این طرح، موتور سیکلت‌های فرسوده با سن ۱۰ سال و خودرو‌های فرسوده با سن ۲۰ سال کارت سوختشان ابطال می‌شود.

رییس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت تصریح کرد: بطور متوسط ۷۰ درصد آلودگی کلانشهر‌ها را وسایل نقلیه ایجاد می‌نمایند که سهم عمده‌ای از آن را خودرو‌های فرسوده نقش دارند.

وی با اشاره به میزان آلودگی هوای شهر‌ها و مصرف سوخت بالای این خودرو‌ها گفت: یک خودرو ی فرسوده می‌تواند تا ۲۰ برابر یک خودرو ی استاندارد آلودگی ایجاد نموده و معمولا در حدود ۳ برابر خودروی استاندارد سوخت مصرف کند.

شفیعی اظهارکرد: اجرای این طرح می‌تواند حدود ۱۲درصد مصرف بنزین را در تهران کاهش دهد.

وی همچنین میزان مصرف سوخت موتورسیکلت‌های فرسوده در کشور را حدود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار لیتر اعلام کرد و افزود: مالکین خودرو‌ها و یا موتور سیکلت‌های فرسوده لازم است با توجه به کمک‌های بلا عوض دولت جهت تامین خودرو‌های جایگزین، به مراکز اسقاط خودرو مراجعه و وسایل نقلیه خود را اسقاط کنند و یا پیش بینی لازم در خصوص تامین سوخت آزاد را انجام دهند.

استاندارد بنزین حمل و نقل خودرو دولت شهر تهران شهروند کلان شهر موتورسیکلت وسایل نقلیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر