کد خبر: 142794 A

اصرار بر حضور شهردار در هیات دولت در جلسه‌ی استفعای سطانی‌فر؛

برداشت‌ها و اظهارنظرهای متفاوت اعضای شورای شهر دربرابر یک استعفا: نمی‌خواهم آقای سلطانی فر از شورای شهر برود / به خاطر ارادت به استعفا رأی ندادم / می‌خواهیم این سیب سرخ را داشته باشیم / گویا باید با دوستان لابی می‌کردیم / چرا شهردار تهران در جلسات هیات دولت حضور ندارد؟!

ایلنا: مسئله استعفای مسعود سلطانی فر از شورای شهر حربه‌ای بود برای اصولگرایان شورا تا به نوعی از دولت بخواهند که شهردار تهران را در جلسات هیئت دولت دعوت کند. به طوری که این موضوع به صراحت از زبان یکی از اصولگرایان شورای شهر عنوان شد. ابوالفضل قناعتی گفت: چرا باید این تعامل یکسویه باشد و شهردار تهران پس از پنج ماه از درخواست ما؛ هنوز به این جلسات دعوت نشده است.

اگرچه فرصتی که اصولگرایان قصد بهره‌برداری از آن را داشتند، در همین جلسه و در چند دقیقه؛ با میانجی‌گری برخی از اعضا به پایان رسید و سرانجام استعفای سلطانی فر پذیرفته شد اما فضای حاکم بر نشست امروز شورای شهر نشان داد؛ آنان قصد دارند سهم خود را از دولت طلب کنند.

آنچه در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران گذشت به این شرح است: اعضای شورا قرار بود نسبت به استعفای مسعود سلطانی فر به دلیل حضور در سازمان میراثفرهنگی تصمیم گیری کنند. در ابتدا مسعود سلطانی فر پشت تریبون رفت و با بیان اینکه در شش استان به مدت ۲۰ سال در بخش‌های مختلف خدمتگذاری کرده‌ام، گفت: ۳۰ سال است که به عنوان یک سرباز و خدمتگذار در این نظام مشغول هستم تا توشه‌ی خوبی برای آخرتم داشته باشم.

وی ادامه داد: در دو ما اخیر به دلیل کسالت و مشکلات جسمی که برای آقای نجفی رخ داد؛ قرار شد جایگزینی برای وی انتخاب شود. وی که از مدیران باسابقه و سرمایه‌های ارزشمند مدیریتی نظام است؛ سال گذشته سکته کرد و هم اکنون با بیماری قند و فشار خون نیز مواجه است.

سلطانی فر با بیان اینکه به تأیید رئیس جمهور و تشخیص پزشک معالج تصمیم بر آن شد آقای نجفی از کارهای اجرایی دور شود، گفت: جایگزین‌های زیادی برای این سمت وجود داشت که درنهایت قرعه به نام من افتاد. قطعا از رهنمودهای آقای نجفی در سازمان میراثفرهنگی استفاده خواهم کرد.

وی به پنج ماه حضورش در شورای شهر به عنوان دوران طلایی خدمتش یاد کرد و افزود: از همه دوستانم در شورای شهر تشکر می‌کنم همچنین از مردم تهران که مرا به عنوان نماینده خود انتخاب کردند؛ تشکر ویژه دارم و قول می‌دهم در مسئولیت جدید در جهت ارتقای توسعه فرهنگی و اجتماعی تهران به عنوان نفر سی و دوم تلاش خود را ادامه دهم.

پس از سخنرانی سلطانی فر، استعفای وی به رأی گذاشته شد که از ۲۸ نفر حاضر؛ تنها ۱۰ نفر رأی دادند. درواقع اعضای اصولگرای شورای شهر با استعفای او و حضورش در سازمان میراثفرهنگی باوجود انتخابش ازسوی رئیس جمهور مخالفت کردند.

این مخالفت جنبه سیاسی دارد

پس از این اقدام؛ اسماعیل دوستی در قالب تذکری خطاب به اعضای شورای شهر، گفت: این کار شما کم لطفی در حق دولت است. مجلس شورای اسلامی علی‌البدل ندارد و اگر نماینده‌ای به درخواست رئیس جمهور مسئولیتی را قبول کند، مجلس به راحتی با استعفای وی موافقت می‌کند درحالیکه حوزه انتخابی این فرد به مدت ۶ ماه تا یک سال تا زمان انتخابات میان دوره‌ای فاقد نماینده می‌شود.

وی ادامه داد: فلسفه ۱۱ نفر علی‌البدل در شورای شهر تهران برای این است اگر یک نفر به هر دلیلی نتوانست در شورا باشد فرد دیگری جایگزین وی شود. اینکه اعضای شورا به استعفای سلطانی فر رأی نمی‌دهند؛ نشانه گرفتن تعامل دولت با شورای شهر است.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه دولت از ما نیرو خواسته است و ما باید به این درخواست ارزش قائل شویم، تأکید کرد: این مخالفت جنبه‌ی سیاسی دارد. من با کسی تعارف ندارم یعنی چه که به آقای سلطانی فر رأی نمی‌دهید باید مطابق قانون عمل شود.

به خاطر ارادت به استعفای نجفی رأی ندادم

علیرضا دبیر(رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران) در واکنش به اظهارنظر دوستی با بیان اینکه این موضوع اصلا سیاسی نیست، گفت: ما پنج ماه با سلطانی فر همکار بوده‌ایم و اگر بخواهیم در اولین گام با رفتن ایشان موافقت کنیم که درست نیست. اعلام می‌کنم من به استعفای دکتر نجفی رأی ندادم و عدم رأی دادنم تنها به دلیل ارادت به آقای سلطانی فر است.

وی ادامه داد: من نمی‌خواهم آقای سلطانی فر از شورای شهر برود.

می‌خواهیم این سیب سرخ را داشته باشیم

حبیب کاشانی(دیگر عضو شورای شهر) نیز با بیان اینکه باید با دولت تعامل داشته باشیم، تصریح کرد: تصمیم رئیس جمهور است و باید به آن احترام گذاشت اما طبیعی است فردی که ۲۰ سال سابقه خدمت اجرایی دارد را شورا نخواهد از دست بدهد. ما دوست داریم آقای سلطانی فر در کنار ما حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر به سرعت دست‌هایمان را بالا ببریم و رأی بدهیم یعنی خیلی خوب شد که این فرد از شورا رفت. همه ما می‌خواهیم این سیب سرخ را داشته باشیم. آقای سلطانی فر بازیکن خوب شورای شهر است.

مثل اینکه باید با دوستان لابی می‌کردیم

در این بخش باز سلطانی فر وارد میدان بحثشد. سطانی فر خطاب به اعضای شورای شهر گفت: من استحقاق این همه لطف را ندارم و برادر کوچک شما هستم. مثل اینکه باید با دوستان لابی می‌کردیم اما قول می‌دهم در آینده این کار را با شما انجام دهم. درب اتاق من به روی تک تک اعضای شورای شهر باز است و قول همکاری می‌دهم.

وی گفت: دوران خیلی خوبی را با دوستانم در شورای شهر داشتم و بدون شک آقای صابری عضو علی‌البدل که جایگزین من می‌شود؛ فرد توانمندی است.

با استعفای آقای سلطانی فر موافقت کنید

غلامرضا انصاری(دیگر عضو شورای شهر تهران) خطاب به اعضای شورای شهر، گفت: به عنوان یک عضو از همکارانم می‌خواهم که با دولت همکاری کنند و با استعفای آقای سلطانی فر موافقت کنند.

وی ادامه داد: ما افرادی را به عنوان علی‌البدل داریم که می‌توانیم جایگزین آقای سلطانی فر کنیم اگرچه با حضور ایشان در سازمان میراثتعامل‌مان با میراثبهبود می‌یابد.

چرا شهردار تهران در جلسات هیات دولت حضور ندارد

ابوالفضل قناعتی(دیگر عضو شورای شهر تهران) حرف پایانی را زد و خطاب به دوستی گفت: شورای شهر با دولت تعامل دارد اما آیا دولت نیز با مدیریت شهری تعامل داشته است. پنج ماه است که صحبت‌هایمان را با خبرنگاران در میان گذاشته‌ایم و از دولت خواسته‌ایم که شهردار تهران را در جلسات هیئت دولت بپذیرد چرا باید تعامل یک طرفه باشد.

رئیس شورای شهر و شهردار میهمان دولت

در این زمان؛ احمد مسجدجامعی وارد بحثشد و خطاب به قناعتی گفت: اگر نمی‌دانید بدانید که من و شهردار تهران فردا در جلسه هیئت دولت به منظور بررسی مشکل آلودگی هوای تهران جلسه داریم و گزارش این دیدار را نیز اعلام می‌کنیم.

وی تأکید کرد: تعامل میان شورا و دولت در مقایسه با دولت‌های گذشته قابل مقایسه نیست.

در این بخش قناعتی به مسجدجامعی پاسخ داد: گفت: ما می‌خواهیم این حضور دائمی باشد نه موضوعی.

اما موضوع رأی دادن به استعفای سلطانی فر به همینجا ختم نشد و اعضای شورا به ویژه اصول‌گراها سعی کردند با عدم موافقت‌شان به استعفای سلطانی فر؛ اعتراض خود را اعلام کنند.

رای گیری به هفته آینده موکول شود

محسن پیرهادی گفت: دولت می‌توانست در این مدت رابطان خود را برای تعامل به شورا بفرستد اما این کار را انجام نداد. بنابراین پیشنهاد می‌کنم که این موضوع بررسی شود تا هفته آینده نسبت به آن رأی گیری صورت گیرد.

با طرح این موضوع، همهمه‌ای در صحن شورا ایجاد شد و الهه راستگو(عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران) به سخن درآمد و خطاب به اعضا گفت: قبول دارم که آداب استعفا رعایت نشده اما ما نباید مانع کار دولت شویم. بهتر است با استعفای سلطانی فر موافقت کنیم و امیدوار باشیم که شهردار تهران نیز در جلسات دولت حضور یابد.

در زمان نجفی هم روند قانونی طی نشد

مهدی چمران(دیگر عضو شورای شهر تهران) هم پس از شنیدن اظهارنظر اعضای شورای شهر خطاب به اعضا گفت: بهتر است با دولت همکاری کنیم. این افتخار ماست که فردی از شورا در دولت حضور یابد.

وی ادامه داد: زمانی که آقای نجفی از شورا به دولت رفت نیز روند اداری به خوبی انجام نشد و پیش از آنکه استعفای وی روند قانونی خود را طی کند؛ حکم وی زده شد که این روند کاملا خلاف قانون بود.

عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر از اعضا خواهش کرد با این استعفا موافقت کنند. چمران گفت: اگر با این استعفا موافقت نکنیم روند کار خلاف قانون می‌شود. پس بهتر است نسبت به رأیمان تجدید نظر کنیم.

پس از گذشت یک ساعت از وقت شورای شهر تهران؛ درنهایت اعضای شورای شهر با استعفای مسعود سلطانی فر موافقت کردند. مسعود سلطانی فر نیز ضمن تشکر از اعضای شورای شهر به آنها قول داد در اولین فرصت برای خداحافظی به شورا بیاید.

شورای شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر