کد خبر: 147471 A

عضو شورای شهر تهران:

بسیاری از شهروندان نمی‌دانند برخی از فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند، ضد محیط زیست است و حال و آینده خود و خانواده‌هایشان را دچار مشکل می‌کند

ایلنا: رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد شدید از خودروسازان و اینکه مهم‌ترین مصلحت ملی جلوگیری از آلودگی هواست، گقت: اگر قرار است مشکل آلودگی هوا در تهران و سایر کلان شهرهای کشور رفع شود، نیازمند ساماندهی خودروسازان از نظر استانداردسازی محصولات آن‌ها در حوزه محیط زیست و نیز نظارت دقیق بر عملکرد آن‌ها می‌باشیم.

به گزارش ایلنا، " محمد حقانی " افزود: بسیاری از شهروندان نمی‌دانند برخی از فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند، ضد محیط زیست است و حال و آینده خود و خانواده‌هایشان را دچار مشکل می‌کند و به عنوان نمونه، توصیه به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به جای وسیله نقلیه شخصی عموماً تک سرنشین، هر چند مدام تکرار می‌شود اما هنوز جا نیفتاده و باز هم باید آن را گوشزد کرد.

وی با اعلام اینکه به طور کلی آگاهی خشی و فرهنگ سازی در زمینه محیط زیست نیاز امروز جامعه ما محسوب می‌شود، تأکید کرد: البته این مهم تنها به سازمان حفاظت محیط زیست یا شهرداری‌ها مربوط و به برپایی یک یا چند نمایشگاه محدود نمی‌شود، چرا که مسائل مبتلابه محیط زیست، مسائلی فرا بخشی و حتی فرا ملی و فرا منطقه‌ای هستند.

خودروسازان دغدغه‌ای برای استاندارد کردن محصولات خود نشان نمی‌دهند

رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در زمینه محیط زیست باید همه سازمان‌ها و نهاد‌ها مداخله مؤثر داشته باشند، اظهار کرد: برای مثال، به منظور آگاهی بخشی و فرهنگ - سازی در زمینه محیط زیست، سازمان مهمی مانند صدا و سیما باید فعالانه ورود پیدا کند و این اقدام نباید به پخش یک کلیپ در باره آلودگی هوا یا انجام چند گفت‌و‌گوی در این زمینه محدود شود، بلکه مسائل محیط زیستی باید به سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی نیز وارد شوند.

حقّانی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از تخریب محیط زیست مربوط به خودروهاست، تصریح کرد: حدود ۸۰ درصد معضل آلودگی هوا به دلیل ساخت خودروهای غیر استاندارد و تولید سوخت نامناسب به وجود می‌آید، هر چند اخیراً تصیماتی برای بهبود کیفیت سوخت اتخاذ شده اما ساخت خودروهای غیر استاندارد همچنان ادامه دارد.

وی با تأکید بر اینکه خودروسازان آنچنان که از آن‌ها انتظار می‌رود دغدغه‌ای برای استاندارد کردن محصولات خود نشان نمی‌دهند، اضافه کرد: واقعیت این است که خودروسازان در پاسخ به این انتقاد که چرا محصولات آن‌ها استاندارد نیست، حرفی برای گفتن ندارند.

هیچ مسامحه‌ای در مورد آلودگی هوا نمی‌توان به خرج داد

رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که خودروسازان به بهانه تحریم، خودروهای غیر استاندارد تولید کرده‌اند، اظهار کرد: هر چند در دولت قبل خودروسازان با اعمال فشار محصولات خود را سرانجام شماره گذاری کردند اما بعضی از آن‌ها آن قدر بی‌کیفیت بودند که حتی پلیس نیز از شماره گذاری آن‌ها خودداری می‌کرد.

حقّانی با بیان اینکه مسئولان مربوطه به منظور ادامه تولید خودروهای غیر استاندارد، موضوع مصالح ملی را مطرح م نمایند، تصریح کرد: جلوگیری از آلوده کردن هوا که منجر به بروز انواع بیماری‌ها و حتی مرگ و میر شهروندان می‌شود، مهم‌ترین مصلحت ملی است و سؤال اینجاست که واقعاً چه مصلحتی مهم‌تر از حفظ جان ۸.۵ میلیون تهرانی در برابر آلودگی هوا وجود دارد؟

وی با تأکید بر اینکه به نظر می‌رسد دوران این گونه اعمال فشار‌ها به پایان رسیده و در حال حاضر خودروسازان ملزم به رعایت استاندارد‌ها می‌باشند، اضافه کرد: وضعیت آلودگی هوا به حدی رسیده که دیگر نمی‌توان هیچ مسامحه‌ای در مورد آن به خرج داد.

کاهش آلودگی هوا نیازمند نظارت دقیق بر خودروساران است

رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه خودروسازان نسبت موضوع محیط زیست کم توجهی و حتی بی‌توجهی می‌کنند، اظهار کرد: اگر قرار است مشکل آلودگی هوا در تهران و سایر کلان شهرهای کشور رفع شود، نیازمند ساماندهی خودروسازان از نظر استانداردسازی محصولات آن‌ها در حوزه محیط زیست و نیز نظارت دقیق بر عملکرد آن‌ها هستیم.

حقّانی با اعلام اینکه استاندارد یورو ۴ که وعده داده شده تا از خرداد سال آینده رعایت شود باید با جدیت دنبال شود، تصریح کرد: دیگر نمی‌توانیم شاهد استمرار ساخت خودروهای غیر استاندارد که به شهر و شهروندان آسیب وارد می‌کنند، باشیم.

وی با تأکید بر اینکه اعضای شورای اسلامی شهر تهران عزم خود را جزم کرده‌اند تا از تشدید آلودگی هوای تهران جلوگیری کنند، خاطرنشان کرد: خود را در مقابل حفظ آرامش و تأمین سلامتی تک تک مردم تهران مسئول می‌دانیم و اجازه نخواهیم داد تا منافع شهر و مصالح شهروندان به بهانه‌های واهی همچنان به مخاطره افتاده و مورد تهدید قرار گیرد.

آلودگی هوا اعضای شورای اسلامی شهر جامعه حمل و نقل عمومی خانواده دولت شورای شهر تهران محیط زیست مرگ وسیله نقلیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر