کد خبر: 156990 A

اصلاح وضعیت بافت های فرسوده از نظر کالبدی موجب بهبود و ارتقای کیفیت زیست انسان و محیط و ایجاد ارزش افزوده اجتماعی و اقتصادی می شود.

ایلنا: ‌ به منظور تشویق مالکین به نوسازی بافت های فرسوده طی سال ۹۲ مبلغی بالغ بر ۱۷۰ میلیارد ریال تخفیف در عوارض صدور پروانه املاک اعمال شده است.

به گزارش ایلنا، فرامرز عظیمی شهردار منطقه با اعلام این خبر گفت: منطقه ۱۰ تهران بیشترین سطح بافت‌های فرسوده پایتخت را دارد که به دلیل ویژگی های خاص آن در کانون توجه مدیریت شهری قرار گرفته است.

وی یادآور شد: با توجه به گستردگی و حجم متراکم فضاهای فرسوده موجود، نمی‌توان در کوتاه مدت شاهد نوسازی بافت های فرسوده بود ولی می‌توان با تعیین اولویت‌ها و تدوین برنامه‌های عملیاتی و اجرایی و جلب مشارکت شهروندان به پیشرفت سریع‌تر آن کمک کرد و با برنامه ریزی درست این معضل را در راستای ارائه خدمات بهینه به شهروندان تبدیل به فرصت کرد.

شهردار منطقه با بیان این که اصلاح وضعیت بافت های فرسوده از نظر کالبدی موجب بهبود و ارتقای کیفیت زیست انسان و محیط و ایجاد ارزش افزوده اجتماعی و اقتصادی می شود افزود: اعمال تخفیف در عوارض صدور پروانه شامل زیربنا، مازاد تراکم و… از جمله تسهیلات ویژه نوسازی در بافت های فرسوده است.

وی مبنا و اساس نوسازی را در مشارکت مؤثر مردمی، و بخش های خصوصی دانست و تصریح کرد: مشارکت در سرمایه‌گذاری و اجرای بافت‌های فرسوده با هدایت، حمایت و نظارت مدیریت شهری از عوامل موثر احیای بافت های فرسوده است و از این رو با تلاش و اهتمام بیشتر درباره اطلاع رسانی و اعلام تسهیلات تشویقی به ساکنین بافت های فرسوده منطقه، نوسازی در محدوده های دارای بافت فرسوده روند مطلوبی داشته است.

عظیمی با تشریح اقدامات حوزه شهرسازی منطقه ۱۰ خاطرنشان کرد: طی سال گذشته، از مجموع ۱۳۵۵ فقره پروانه صادره تعداد ۹۸۲ واحد در محدوده مصوب بافت فرسوده است که بیش از ۷۲ درصد کل نوسازی را در بر می گیرد.

عظیمی تصریح کرد: در سال گذشته، ۱۰ دفتر خدمات نوسازی محلی برای ارائه مشاوره در شکل گیری و هدایت و حمایت از جریان نوسازی بافت های فرسوده ایجاد شده و خدمات مشاوره به مالکین واقع در محدوده های بافت فرسوده جهت اخذ پروانه نوسازی، افزایش یافته و همچنین حوزه معاونت شهرسازی و معماری منطقه، با اعمال اولویت و مساعدت های ویژه شرایط و مراحل صدور پروانه را در کوتاه ترین زمان به اجرا در می آورد که این روند در سال جاری با قوت بیشتری ادامه خواهد داشت.

شهرداری منطقه 10
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر