کد خبر: 214705 A

عضو حقوقدان شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایلنا:

شورای شهر متاسفانه خوب تعریف نشده و مشخص نیست که شورای شهر است یا شورای شهرداری / ایراداتی به اعضای شورا مطرح است.

یک عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه عملکرد شورای عالی استان‌ها از جمله دلایل تدوین لایحه و طرح مدیریت شهری است، گفت: متاسفانه شورای عالی استان‌ها در طی این سال‌ها نتوانسته است از ظرفیت‌های خود به خوبی استفاده کند.

علی صابری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، در مورد روش درست انتخاب شهردار در کشور گفت: این مساله بستگی به اختیارات شهردار دارد، اگر اختیارات وی در حد کنونی باشد، انتخاب شهردار توسط مردم صحیح نیست اما در صورت افزایش اختیارات وی برگزاری انتخابات می‌تواند روش درستی باشد.

وی با اشاره به اینکه در وضعیت فعلی شهردار در کشور ما جایگاه و پست مهمی نیست، افزود: من به این مساله کاری ندارم که افرادی که در این سمت قرار گرفته‌اند افرادی مهمی بوده اند و یا افراد مهمی شده‌اند، اما با این حد اختیارات، برگزاری انتخابات برای انتخاب شهردار موضوع را سیاسی می‌کند.

صابری گفت: کسانی که در مورد فواید برگزاری انتخابات برای شهرداری صحبت می‌کنند، بهتر است که قوانین آن را به صورت مصداقی مطرح کنند ما در کشورمان شهرهایی مانند ماسوله را داریم که زیر ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد و در کنار آن کلانشهری مانند تهران داریم آیا درست است که انتخاب شهردار با یک روش درتمامی شهر‌ها صورت بگیرد.

این حقوقدان افزود: البته در لایحه‌ای که دولت مطرح کرده، بحثمدیریت یکپارچه شهری مساله مهمی است که من نیز هرچند به بخشی از آن انتقاد دارم اما به نفس آن معتقدم، اما طرح مجلس در مورد مدیریت شهری طرحی کار‌شناسی شده نیست.

صابری درمورد دلایل مطرح شدن چنین طرح‌هایی گفت: من واقعا علت آن را نمی‌دانم اما به نظر می رسد عملکرد شورای عالی استان‌ها و ساختار شورای شهر نیز در این زمینه موثر بوده است.

این عضو شورای شهر گفت: شورای شهر متاسفانه خوب تعریف نشده و مشخص نیست که شورای شهر است یا شورای شهرداری بنابراین باید مشکلات شورا حل شود. همچنین ایراد جدی تری به شورای عالی استان‌ها وارد است زیرا این شورا می‌توانست از ظرفیت‌های خود برای تدوین لایحه‌ای در زمینه بهبودی وضعیت شورا‌ها استفاده کند که هرگز چنین کاری را انجام نداده است.

وی تصریح کرد: درست است که ایراداتی به اعضای شورا مطرح است اما مشکلات ساختاری و عملکرد نهادهای بالاتری مانند شورای عالی استان‌ها به طور حتم در به وجود آمدن این طرح‌ها و لوایح موثر‌تر است. این شورای عالی می‌توانست در طی سال‌ها به بحثاختیارات شورا بپردازد، در حالی که تمام ظرفیت خودرا صرف تغییرات جزیی در قانون شورا‌ها کرده است.

انتخابات دولت شورای اسلامی شهر تهران شورای شهر شورای شهر تهران شهرداری قانون لایحه مشکلات شورای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر