کد خبر: 241476 A

حقانی در گفت‌وگو با ایلنا:

انتخابات شورایاری‌ها باید توسط وزارت کشور برگزار شود / برگزاری انتخابات در اسفندماه به کاهش مشارکت مردم می‌انجامد / برای احراز صلاحیت کاندیداها نیازی به استعلام از مراجع چهارگانه نیست.

عضو شورای اسلامی شهر تهران نسبت به تلاش برخی برای سیاسی کردن انتخابات شورایاری‌های محلات هشدار داد.

محمد حقانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره نحوه برگزاری انتخابات شورایاری‌ها گفت: طی تمام سال‌هایی که از عمر شورای شهر‌ها می‌گذرد، متاسفانه به هر ترتیبی سعی شده، از اختیارات این شوراها کاسته شود، درحالی که قانون این را نمی‌گوید.

وی با تاکید بر اینکه شورایاری‌ها زاییده شوراها هستند، افزود: در ۳ دوره گذشته شورایاری‌ها با نظارت شورای شهر شکل گرفتند، بنابراین بر این نکته تاکید داریم که هیچ دستگاهی به جز شورای شهر تهران حق ندارد، امر نظارت بر انتخابات شورایاری‌های محلات را برعهده بگیرد.

برخی به دنبال نظارت مجلس بر انتخابات شورایاری‌ها هستند

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: متاسفانه مطلع شدیم که عده‌ای در راستای مقاصد سیاسی کار را شروع کردند و به دنبال نظارت نمایندگان مجلس بر انتخابات شورایاری‌ها هستند که این مساله خلاف آن چیزی است که ما اعتقاد داریم و باید انجام شود.

وی با اشاره به اینکه شورایاری‌ها یک نهاد مردمی هستند که از دل محلات شهر جوشیده‌اند، تاکید کرد: عده‌ای به دنبال سیاسی کردن شورایاری‌ها هستند، در حالی که این نهاد در حوزه مدیریت شهری صرفا خدماتی است، به همین علت تحت هیچ شرایطی نمی‌پذیریم که نظارت بر شورایاری‌ها برعهده دستگاهی به جز شورای شهر باشد.

انتخابات شورایاری‌ها باید توسط وزارت کشور برگزار شود

حقانی ادامه داد: اعتقاد داریم که این انتخابات نیز همچون سایر انتخابات‌های قانونی انجام شده طی ۳۵ سال گذشته باید توسط وزارت کشور و فرمانداری برگزار شود و برای نهادینه‌شدن و استقرار شورایاری‌ها نیز بهتراست که این انتخابات توسط وزارت کشور برگزار شود.

وی در خصوص تلاش برخی از اعضاء شورای شهر برای نظارت نمایندگان تهران بر این انتخابات گفت: متاسفانه مسائل سیاسی همواره سایر مسائل را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.

وی با یادآوری اینکه نظارت بر انتخابات شورا‌ها برعهده مجلس شورای اسلامی است نه تنها تعدادی از نمایندگان آن، افزود: بنابراین همانطور که انتخابات شورای شهر زیر نظر نهاد فرادست آن است، انتخابات شورایاری‌ها هم باید زیر نظر نهاد فرادست آن یعنی شورای شهر برگزار شود.

مسائل سیاسی، اختیارات شورا‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است

حقانی با بیان اینکه کسانی که به دنبال نظارت نهادی غیر از شورای شهر بر انتخابات شورایاری‌ها هستند؛ ره به ترکستان می‌برند، اظهار کرد: این گروه همانطور که گفتم به دنبال سیاسیت کردن انتخابات شورایاری‌ها هستند، در حالی که شورا‌ها، شورایاری‌ها و شهرداری ها نهادهایی خدماتی و اجتماعی محور و به دور از تاثیر و تاثرات سیاسی هستند.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: در برنامه سوم توسعه بر افزایش اختیارات شورا‌ها تاکید شده است و قانون نیز این موضوع را مورد تاکید قرار داده است، اما متاسفانه مسائل سیاسی این موضوع را تحت‌الشعاع خود قرار داده است.

وی افزود: اگر قرار باشد؛ نظارت بر انتخابات شورایاری‌ها را از شورای شهر بگیرند، و از اختیارات این شورا بکاهند، ترجیح می‌دهیم که اصلا انتخابات شورایاری‌ها برگزار نشود.

برگزاری انتخابات در اسفندماه به کاهش مشارکت مردم می‌انجامد

حقانی همچنین در مورد زمان برگزای انتخابات شورایاری‌های محلات گفت: برگزاری این انتخابات در اوائل اسفند ماه مورد قبول ما نیست، زیرا باید آگاه‌سازی عمومی صورت گرفته و بستر مناسب برای انجام کار آماده شود، به نحوی که مردم مطلع شده و بتوانند در انتخابات شرکت کنند.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما برگزاری انتخابات در روز ۹ اردیبهشت ماه مصادف با سالروز تشکیل شورا‌ها است، چرا که برگزاری انتخابات در اسفند ماه به دلیل نزدیک بودن به تعطیلات عید و فروردین ماه نیز به این دلیل که مردم در حال استقرار بعد از ایام عید هستند؛ مناسب نیست، زیرا ممکن است؛ کاهش مشارکت مردم در انتخابات را به همراه داشته باشد، بنابراین بهترین زمان برای برگزاری انتخابات شورایاری‌ها‌‌ همان اردیبهشت ماه است.

برای احراز صلاحیت کاندیداها نیازی به استعلام از مراجع چهارگانه نیست

این عضو شورای شهر تهران افزود: طیف اصلاح طلب شورای شهر بر برگزاری انتخابات در روز ۹ اردیبهشت ماه تاکید دارد و پیگیر این موضوع است.

حقانی همچنین درباره نحوه احراز صلاحیت کاندیداهای شوایاری‌ها اظهار کرد: در خصوص احراز صلاحیت کاندیداها اعتقاد داریم؛ که عدم سوءپیشینه کیفری برای احراز صلاحیت داوطلبان کافی است و نیازی به استعلام از مراجع چهارگانه نیست.

عدم سوء پیشینه کیفری برای احراز صلاحیت کاندیداها کافی‌ست

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: از آنجایی که هدف از تشکیل شورایاری‌ها ارائه خدمات اجتماعی است و با مسائل سیاسی کاری ندارد، همان عدم سوء پیشینه برای احراز صلاحیت داوطلبان کافی به نظر می رسد.

وی ادامه داد: در حال صحبت با سایر اعضای شورای شهر هستیم تا این موضوع در صحن شورا به تصویب رسیده و اجرایی شود.

انتخابات ایام عید تعطیلات شورای اسلامی شهر تهران شورای شهر شورای شهر تهران شهرداری مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس وزارت کشور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر