کد خبر: 242035 A

سخنگوی وزارت کشور در پاسخ به ایلنا:

در حال حاضر ظرفیت قانونی برای اینکه وزارت کشور انتخابات شورایاری‌ها را برگزار کند، وجود ندارد / برداشت قانون این بوده که شورایاری‌ها انجمن محسوب می‌شود.

سخنگوی وزارت کشور در مورد انتخابات شورایاری‌های محلات گفت: در قانون شورا‌ها مبحثی وجود ندارد که برای شورایاری‌ها انتخابات برگزار کنیم٬ برگزاری این انتخابات نیاز به قانون دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسینعلی امیری در پاسخ به این سوال که وزارت کشور برای انتخابات شورایاری‌ها چه اقداماتی خواهد داشت، گفت: در ماده ۷۱ قانون فعالیت شورا‌ها ایجاد انجمن‌ها به عنوان یکی از وظایف شورا‌ها ذکر شده، به عبارت دیگر برداشت قانون این بوده که شورایاری‌ها انجمن محسوب می‌شود.

وی افزود: در قانون شورا‌ها ما مبحثی نداریم که برای شورایاری‌ها انتخابات برگزاری کنیم٬ برگزاری انتخابات نیاز به قانون دارد.

امیری تاکید کرد: من به اعضای شورای اسلامی شهر تهران هم گفتم با توجه به اینکه قانون اساسی یکی از راه‌های ارائه لایحه به مجلس را شورایعالی استان‌ها می‌داند٬ شما می‌توانید طرح برگزاری انتخابات شورایاری‌ها را با فوریت به مجلس بدهید و در صورت تصویب مجلس ما هم آن را اجرا خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت کشور یادآور شد: در شرایط فعلی وزارت کشور مجری قانون است و نمی‌تواند خارج از قانون اقدام کند.

امیری ادامه داد: در حال حاضر این ظرفیت قانونی برای اینکه وزارت کشور انتخابات شورایاری‌ها را برگزار کند وجود ندارد٬ انتخابات لوازمی دارد که یکی از این لوازم نظارت است وقتی قانون تصریحی در برگزاری انتخابات ندارد چه کسی می‌خواهد بر آن نظارت کند.

وی با تاکید براینکه برگزاری انتخابات شورایاری‌ها نیاز به تصریح قانونی دارد٬ گفت: ما هر چیزی را که تبدیل به قانون بشود با کمال میل اجرا خواهیم کرد، اگر قانون بگوید که انتخابات شورایاری‌ها باید برگزار شود٬ حتما اجرا می‌کنیم.

اعضای شورای اسلامی شهر انتخابات قانون قانون اساسی لایحه وزارت کشور برگزاری شورایاری سخنگوی قانونی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر