کد خبر: 201007 A

معاون وزیر جهاد کشاورزی:

آموزش‌های کشاورزی برای نسل جوان باید جاذبه‌دار شود و در این مسیر باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در ۴۰ سال آینده باید ۸۰ درصد مواد غذایی با افزایش عملکرد سطح و بهره‌وری حاصل شود و برای رسیدن به این مقصود نهاده دانش را در هکتار باید افزایش داد.

به گزارش ایلنا، اسکندر زند، معاون وزیر جهاد کشاورزی در پنجمین کنگره علوم ترویج و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی ایران و اولین کنفرانس بین‌المللی خدمات مشاوره‌ای روستایی در آسیا و اقیانوسیه(تسهیل اطلاعات و نوآوری‌ها برای توانمندسازی بهره‌برداران خانوادگی)، گفت: دنیای امروز با چالش‌های زیادی از جمله چالش محیط زیست و امنیت قضایی مواجه است.

وی افزود: در محیط زیست یک مبحثبا عنوان رد پای اکولوژیکی مطرح است، به طوری که از سال ۱۹۹۹ به بعد ظرفیت زمین تکمیل و از آن به بعد از حدود ۱.۲ ظرفیت زمین استفاده می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در مقابل واژه رد پا، یک واژه به عنوان رد دست وجود دارد که این واژه مهمتر از واژه رد پا است و این واژه به این معناست که چقدر می‌توانیم، به ظرفیت زمین کمک کنیم.

وی با بیان چالش دوم که همان امنیت غذایی است، تصریح کرد: در اینجا با عرضه و تقاضا مواجه می‌شویم که با افزایش جمعیت تقاضا بیشتر شده است و در کنار آن تغییر اقلیم، بحران آب عرضه را کم کرده است.

زند بیان داشت: در ۴۰ سال آینده ۸۰ درصد مواد غذایی باید با افزایش عملکرد سطح و افزایش بهره‌وری حاصل شود و برای رسیدن به این موضوع باید آموزش را ترویج کرد و نهاده‌ دانش را در هکتار افزایش داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: هم‌اکنون باید به جای استفاده از کیلوگرم در هکتار از واژه کیلوگرم در لیتر استفاده کنیم.

زند با بیان اینکه در نظام‌های آموزشی گرایش به کشاورزی کم است، بیان داشت: باید به فکر افزایش علاقه و گرایش در نظام‌های آموزشی به سمت کشاورزی باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: هم‌اکنون این سؤال وجود دارد که کشاورزان آینده ما چه کسانی هستند و در نظام آموزشی برای کشاورزان آینده چکار باید انجام دهیم.

وی افزود: باید در آموزش دانشگاهی تجدید نظر شود و بنیه علمی تقویت یابد، زیرا سهم کشاورزی در آموزش علمی و کاربردی پائین است.

زند افزود: آموزش‌های کشاورزی برای نسل جوان باید جاذبه‌دار شود و در این مسیر باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۵۰ درصد جمعیت روستاها، کشاورز هستند، گفت: بقیه جمعیت روستا به صنعت و خدمات روی آورده‌اند و این در حالی است که ۵۰ درصد از جمعیت کشاورز ما مسن هستند.افزایش جمعیت اقیانوسیه بهره وری جهاد کشاورزی زمین سرمایه گذاری کشاورزی کشاورزی و منابع طبیعی محیط زیست نسل جوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر