کد خبر: 202638 A

کاغذ مانند باقی کالاها دچار نوسانات شدید است. در ۶ ماه گذشته شاید کورسوی امیدی برای قیمت آن دیده شد اما دوباره به وضعیت قبلی بازگشته است.

کیفیت کاغذهای داخلی پایین است و ناشران مجبور هستند کاغذ بدون یارانه را با قیمت‌ بالا همچنان بدون هیچ یارانه‌ای خریداری کنند.

محسن قدبیگی، مدیر عامل مرکز اطلاعات کاغذ ایران به خبرنگار ایلنا گفت: قیمت کاغذ در ۶ ماه گذشته به دلیل افزایش واردات و رکود بازار به شدت کاهش یافت. یعنی قمیت کاغذ از بندی ۷۳۰۰۰ تومان به بندی ۶۰۰۰۰ تومان کاهش پیدا کرد.

وی ادامه داد: این اتفاق برای واردکنندگان کاغذ بسیار ناخوشایند بود و ضرر کردند چون آنها مجبور شدند کاغذی را که با قیمت بسیار بالا خریداری کرده بودند به قیمت بسیار پایینی به فروش برستانند.

مدیر عامل مرکز اطلاعات کاغذ ایران بیان کرد: عرضه کاغذ زیاد بود اما قمیت بالایی داشت و در نتیجه تاجران مجبور به پایین آوردن واردات کاغذ شدند.

وی افزود: از ۱۰ روز پیش تا به امروز قمیت کاغذ دوبار افزایش پیدا کرده است و به قیمت بندی ۷۰۰۰۰تومان برگشته است. در حالی که قیمت کاغذ حدود ۲ ماه در قیمت بندی ۶۰۰۰۰ باقی مانده بود.

قدبیگی در پاسخ به دلیل این امر نیز گفت: تقاضای کاغذ افزایش پیدا کرد اما وارد کردن کاغذ برای تاجران به صرفه نبود چون مجبور بودند با قیمت بالایی آن را خریداری کنند پس از این امر منصرف شدند و در نتیجه قیمت کاغذ بالا رفت و دوباره به قیمت گذشته بازگشت.

وی اشاره کرد: کاغذ داخلی کیفیت پایینی دارد اما در هر صورت بخشی از نیازها را برطرف می‌کند و البته تفاوت قیمت آن به نسبت کیفیتی که دارد چشمگیر نیست.

بازار کاغذ در 10 روز گذشته قیمت کاغذ بالا رفته است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر