کد خبر: 205253 A

با توجه به ضرورت بازرسی و نظارت بهداشتی و شرعی بر دام های قربانی به منظور حفظ سلامت مصرف کنندگان گوشت، تامین بهداشت عمومی، مقتضی است ترتیبی اتخاذ شود تا با برنامه ریزی دقیق و هماهنگی اقدامات لازم توسط تمام دستگاه های کشوراجرا شود.

دستورالعمل بازرسی، نظارت بهداشتی و شرعی دام‌های قربانی ابلاغ شد.

به گزارش ایلنا، سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه‌ای با توجه به در پیش بودن عید سعید قربان در مهرماه، دستورالعمل بازرسی و نظارت بهداشتی و شرعی دام‌های قربانی به اداره‌های کل دامپزشکی استان‌ها را ابلاغ کرد.

این دستورالعمل در پنج بخش هماهنگی بین بخشی، برنامه‌های عملیاتی، برنامه نظارتی، اطلاع رسانی و گزارش اقدامات تدوین شده است.

براساس این اطلاعیه، با توجه به ضرورت بازرسی و نظارت بهداشتی و شرعی بر دام های قربانی به منظور حفظ سلامت مصرف کنندگان گوشت، تامین بهداشت عمومی، مقتضی است ترتیبی اتخاذ شود تا با برنامه ریزی دقیق و هماهنگی اقدامات لازم توسط تمام دستگاه های کشوراجرا شود.

طبق این دستورالعمل، هماهنگی با استانداری، فرمانداری، شهرداری و سازمان جهاد کشاورزی استان ها، دفتر نمایندگی ولی فقیه در دامپزشکی، ائمه جمعه و جماعات، مراکز بهداشتی درمانی استان و واحدهای تابعه، کمیته امداد حضرت امام(ره) و در صورت ضرورت سایر اداره های ذیربط در خصوص اجرای بهینه این طرح تاکید شده است.

همچنین براساس این طرح، لازم است برای مسئولان و مدیران استانی و شهرستانی، بازرسان بهداشتی و ناظران شرعی فعال، جلسات توجیهی برگزار شود.

مطابق این دستورالعمل، اکیپ های ثابت و سیار کنترل و نظارت بهداشتی و شرعی در استان ها و شبکه های تابعه در قالب کارکنان فنی دامپزشکی(اعم از دکتر دامپزشک، کارشناسان، کاردان ها و تکنسین های دامپزشکی و بهداشت گوشت) به همراه مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه و ناظران شرعی به منظور بازرسی و نظارت بهداشتی و شرعی بر دام های قربانی در روز عید سعید قربان از ساعت ۷ تا ۱۳ بعدازظهر فعال است.

طبق این دستورالعمل، اکیپ های ثابت و سیار کنترل و نظارت بهداشتی و شرعی به لباس های فرم یک شکل و خودروهای ویژه بازرسی و نیز تجهیزات مناسب مجهز باشند.

مدیرکل دامپزشکی استان ها موظفند برحسن اجرای طرح در سطح استان و شهرستان ها که به منظور بازرسی و نظارت بهداشتی و شرعی بر دام های قربانی در روز عید سعید قربان اعمال می شود، نظارت مستمر داشته باشند.

نظارت مستمر بر اجرای مناسب طرح در استان ها و شهرستان ها توسط اکیپ های متشکل از کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان و نظارت بر عملکرد بازرسان در سطح شهرستان ها توسط کارشناسان شبکه دامپزشکی صورت می گیرد.

همچنین بازرسان موظفند: اطلاعات لازم به منظور افزایش سطح آگاهی عمومی به ویژه در زمینه امکان انتقال بیماری و ابتلا مصرف کنندگان از طریق مصرف گوشت های غیربهداشتی را ارایه دهند.

بازرسان بهداشتی باید دام هایی که نشانه های درمانگاهی غیرطبیعی دارند را به شیوه مناسب علامت گذاری کرده تا فروش آنها به عنوان دام قربانی غیرممکن شود.

همچنین با نظارت سازمان دامپزشکی لاشه و آلایش غیرقابل مصرف دام های آلوده از چرخه مصرف خارج و به نحو مناسب جمع آوری و امحا شود.

دام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر